در حال بارگذاری
 • 21
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 4.2هزار
  بازدید

سیتاک. باشگاه علم وفناوری

نشست های علمی سیتاک گفت و گو با دانشمندان، استندآپ ساینس و سخنرانی های علمی کاری از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با میزبانی سیاوش صفاریان پور

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

نشست های علمی سیتاک گفت و گو با دانشمندان، استندآپ ساینس و سخنرانی های علمی کاری از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با میزبانی سیاوش صفاریان پور

 • 21
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 4.2هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • کاشت حافظه

  43 بازدید

  آیا می توان در مغز خاطره کاشت؟ مهدی صارمی فر، ژورنالیست علم، در دومین نشست علمی سیتاک از آزمایشی روی مغز موش ها سخن می گوید که در آن دانشمندان یک خاطره در ذهن موش ساختند و سپس با استفاده از یک محرک، آن خاطره را دوباره زنده کردند و در مرحله بعد تصمیم گرفتند این خاطره را دست کاری کنند. چگونه؟ ویدیو را ببینید.

 • داستان شناخت مغز

  116 بازدید

  چطور در بسیاری از تمدن های گذشته "قلب" مرکز احساسات و عواطف انسان در نظر گرفته می شد و برخی از دانشمندان آن دوره مغز را عضو مهمی به حساب نمی آوردند. این تفکر چگونه در طول زمان تغییر کرد؟ در دومین نشست علمی سیتاک، دکتر رضا پناهی، دبیر کمیته دانشجویی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، درباره ی تاریخچه شناخت مغز و تغییر تصورات ما نسبت به این عضو از بدن در طول تاریخ توضیح داد.

 • چرا همیشه پای فلسفه در میان است؟

  148 بازدید

  در این ویدیو از دومین نشست علمی سیتاک با موضوع جهان شگفت انگیز مفز، حسین فروتن، پژوهشگر مطالعات علم، از این می گوید که فلسفه به طور کلی به چه کار انسان ها می آید و پس از آن از فلسفه ذهن و مساله ذهن-بدن صحبت و برخی مکاتب و رویکردهای این حوزه را بررسی می کند.

 • مقدمه دومین نشست سیتاک- جهان شگفت انگیز مغز

  44 بازدید

  در دومین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، درباره موضوع این نشست یعنی مغز و علوم شناختی توضیحات مقدماتی را ارائه کرد. دومین نشست علمی سیتاک با پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با همکاری حامیان رسانه ای، در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 • گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مجید نیلی احمدآبادی-2

  40 بازدید

  این بخش دوم گفت وگو است. اگر بخش اول را ندیده اید ابتدا به این لینک مراجعه کنید: http://www.aparat.com/v/i2qZE

 • گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مجید نیلی احمدآبادی-1

  81 بازدید

  در دومین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری) گفت وگوی سیاوش صفاریان پور با مهمان این بخش یعنی دکتر مجید نیلی احمد آبادی، رئیس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، به دنیای شگفت انگیز مغز، هوش مصنوعی، ماشین های هوشمند و موضوعات مرتبط اختصاص داشت. این بخش اول گفت وگو است. بخش دوم را در این لینک ببینید: http://www.aparat.com/v/oZ02J

 • سویشرت اَبَرخیس من!

  304 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک دکتر محمدرضا نوروزی، مروج علم، به صورت نمادین از لباسی که سال هاست بر تن دارد صحبت کرد و توضیح داد که برای مراحل مختلف تولید، توزیع و بازیافت چنین لباسی، چقدر آب مصرف می شود. برای کم کردن این حجم از مصرف آب باید چه کار کنیم؟

 • علم و روزگار ترامپ

  179 بازدید

  کاظم کوکرم، دبیر گروه دانش روزنامه جام جم، در نخستین نشست علمی سیتاک ساعتی قبل از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده، از سرنوشت علم در دوران او سخن گفت. او به اظهارنظرهای ضد علم ترامپ در موضوعات مختلف از گرمایش زمین و موضوعات محیط زیستی گرفته تا واکسیناسیون اشاره و با بررسی برخی افراد حاضر در کابینه ترامپ، عواقب اجرایی شدن نظرات آن ها را پیش بینی می کند.

 • علم چه فایده ای دارد؟

  1,317 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، عرفان خسروی، دیرینه شناس و دبیر علمی مجله دانستنیها، از تفاوت علوم پایه و کاربردی و فایده ی هر یک برای جامعه صحبت کرد و توضیح داد که علوم پایه ممکن است در نگاه اول کاربرد مشخص اقتصادی نداشته باشند، اما مادر علوم و دستاوردهای قابل اتکای بشری هستند و سرمایه گذاری روی آن ها ضروری است.

 • معرفی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)

  223 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، درباره روند شکل گیری و هدف آن توضیح داد و ترویج علم و تفکر علمی را رسالت آن دانست. نخستین نشست علمی سیتاک با پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با همکاری مجله دانستنیها، بهمن 95 در محل موسسه همشهری برگزار شد.

 • جنگ آب - گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر کاوه مدنی

  1,734 بازدید

  آیا واقعا بحران آب عامل جنگ هایی بوده و خواهد بود؟ چگونه باید به مساله کمبود آب نگاه کرد؟ آیا هدر رفتن آب در بخش کشاورزی معضل اصلی مدیریت آب کشور ما است؟ در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری) سیاوش صفاریان پور، ژورنالیست علم و برنامه ساز علمی، در گفت وگو با دکتر کاوه مدنی، استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن، از جنبه های مختلف مساله آب و کمبود آب را بررسی می کند.