در حال بارگذاری
دسته بندی ها

قمه زنی و حجامت سر از زبان دکتر حسینی عضو انجمن تحقیقات حجامت ایران

Loading...
 
قمه زنی و حجامت سر از زبان دکتر حسینی عضو انجمن تحقیقات حجامت ایران
ادامه ...
نمایش نظرات ۱ تا ۲۰

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.

پاسخ این دکتر قلابی: http://www.aparat.com/v/XywOR
۱۲:۲۲ ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
سلام توی وبلاگم یه پست کامل درباره قمه زنی فرستادم هرکی دوست داره بره نگاه کنه واقعا به نظر خودم کامله
۲۱:۴۳ ۱۳۹۲/۰۶/۲
یعنی شما مورد ولایت فقیه قائل به این هستید که علماء به اجماع در نظری که شما میگید رسیدند؟

پاسخ : منظورتون اجماع در مورد کدوم نظره؟
۱۹:۰۶ ۱۳۹۲/۰۲/۱۸
اینکه میفرمائید به نظر مراجع گذشته نرسید ؛ اگر قرار باشد این حرف را بزنیم ؛ و به این صورت استدلال کنیم که دیگر اجتهاد نیست! هر مجتهدی بخواهد نظری جدید ارائه کند ؛ سریع این تابلو بالا رود و گفته شود که : " مگر به نظر مراجع گذشته نرسید؟!!!! " ...اگر اینگونه است که شما میگوئید پس چرا مراجع میرند سراغ اجتهاد؟ مگر به نظر مراجع قبلی نرسیده که فلان عمل چگونه باید انجام شود که حالا هم مراجع حتی در باب طهارت اجتهاد میکنند! به نظر میرسد رهبری جامعه اسلامی توسط ولی فقیه و نه والیان فقیه(!)عقلانی است.

پاسخ : اجتهاد در اموری است که در قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام آمده باشد وگرنه بدعت است نه اجتهاد.ضمناً مورد بحث ما مسألۀ جدیدی نیست که فقط علمای جدید بخواهند اجتهاد کنند.چرا علمای گذشته در کتب خود مطرح نکردند در حالی که به قول شما نیاز جامعه است؟
۱۰:۵۴ ۱۳۹۲/۰۲/۱۲
آنکه شما در تمام کتب فقهی دیدی ؛ سرپرستی امور اجتماعی نبوده ؛ زیرا امور اجتماعی ؛ نمیشود که بدون هماهنگی و فقط بر طبق نظرات مراجع متعدد رفتار شود؛ چراکه امکان (و البته تحقق) نظرات مختلف در فتاوا به مانند تفاوت فتاوا در رساله های عملیه ؛ باعث تفرقه ی مسلمانان خواهد شد و این حکم عقلی است.

پاسخ : این مطلب را که شما فرمودید به فکر علمای گذشته نرسید؟!!! فقها در طول تاریخ پاسخگوی مسائل فردی و اجتماعی شیعیان بوده و هستند و تفرقه ای هم در کار نبوده است.
۱۰:۴۰ ۱۳۹۲/۰۲/۱۲
لطفاً "امور حسبیه" را تعریف کنید تا بدانیم آیا همه امور مانند نماز و روزه است یا اموری مربوط به صلاح اجتماع مسلمین هم وجود دارد یا نه..

پاسخ : به اقدامات ضروریّه اى كه حاكم شرع یا وكیل او در حفظ جان، ناموس، مال و حقوقى كه در معرض خطر است انجام مى دهد، امور حسبیّه گفته مى شود.
۱۳:۳۶ ۱۳۹۲/۰۱/۳۰
این جمله را که فرمودید: " ولایت فقیه با شرایط و موارد خاص خود برای همۀ فقهاء ثابت است نه فقط برای یک فقیه. " ؛ از چه منبعی بود؟؟

پاسخ : در تمام کتب فقهی فقهای شیعه این مطلب آمده که ولایت در امور حسبیه برای هر فقیهی که جامع شرایط تقلید باشد ثابت است.
۱۳:۲۱ ۱۳۹۲/۰۱/۳۰
هر کس اندک اطلاعاتی از شیوه ی رسیدن به اعلم در تشیع داشته باشد؛ میدانداگر قرار باشد به اظهار نظر شما عمل شود ، و هر کسی از افراد جامعه(با همین شیوه ی رایج در شناخت اعلم ؛ پرسش از دو نفر عادل) کسی را ولی فقیه خود بداند و راهی را پیش بگیرد، این باعث تفرقه در نتیجه ضعف در اجتماع مومنین خواهد شد! برادر ارجمند ؛ حرفی نزنیم که از اساس غیر عقلانی است.

پاسخ : در طول تاریخ حدود 1400 سالۀ بعد از اسلام، تمام فقهای شیعه که شرایط لازمه را داشته اند ولایت در امور حسبیه را دارا بوده اند و هیچگونه تفرقه ای در بین شیعیان نبوده. کلام عاقلانه است به شرطی که عقلی وجود داشته باشد که آن را بفهمد.
۱۴:۴۰ ۱۳۹۲/۰۱/۱
اعلمیت یک موضوعی نسبی نیست . بلکه ملاکهای روشنی برای این موضوع ارائه شده . و هر کسی با این ملاک ها به اعلم رسید (حتی به فرض اینکه اعلمی که شما به اعلمیتش رسیدی ؛ غیر از ولی فقیه باشد!! ) ، هم باید در مسائل عمومی جامعه اسلامی ، تابع نظر ولی فقیه باشد. والسلام

پاسخ : ولایت فقیه با شرایط و موارد خاص خود برای همۀ فقها ثابت است نه فقط برای یک فقیه.
۱۴:۳۳ ۱۳۹۲/۰۱/۱
اشک چشم از شدت غم و اندوه ؛ و قیاس شما مع الفارق است. یک نمونه از قمه زنی ائمه در تاریخ مشاهده نمی شود.

پاسخ : نیازی نیست حتماً عملی از أئمه علیهم السلام دیده شود تا به آن عمل شود زیرا ایشان در تقیه بوده اند.تأیید أئمه علیهم السلام نیز برای ما حجت است. علاوه بر این که عزاداری ایشان بسیار فراتر از قمه زنی و امثال آن بوده.خون گریه کردن و جراحت چشم بسیار بالاتر است.
۱۴:۳۲ ۱۳۹۲/۰۱/۱
در مورد مسائل فردی محض هر کس باید از مرجع تقلید خودش تبعیت کنه ؛ اما در مسائلی که به عموم مسلمانان ارتباط داره ؛ مکلف موظف به اطاعت از حکم ولی امر مسلمین است. والسلام

پاسخ : در تمام مسائل فردی و اجتماعی انسان موظف است به اعلم رجوع کند.
۰۷:۲۶ ۱۳۹۱/۱۲/۳
اینکه میگید اکثر مراجع کنونی ؛ حکم به استحباب یا جواز دادن ؛ حرفی خلاف واقع هست: چرا که آقایانی حکم به جواز دادن یا اینکه شرط وهن رو ذکر نکردند عده ی قلیلی هستند/ در مورد عزاداری ائمه کلی حرف نزنید موردی بگید که چطور عزاداری میکردن تا معلوم بشه قمه زنی ای در کار نبوده ... شما در مورد نظر مراجع کنونی در پاسخ قبلی گفتید که : ضمناً ممکن است اکثر علما در یک زمان از دایره ی تقوا و فهم خارج شوند!!! این چیه جز توهین؟

پاسخ : 1-نظرات علمادروبلاگ موجوداست. 2-مجروح شدن پلک چشم که به مراتب حساستروخطرناکتراز فرق سراست،خون گریه کردن تا جایی که منتهی به مرگ شودومواردمتعدددیگرازعزاداری ائمه علیهم السلام است. 3-شمافرمودیدنظرهمۀ علماملاک است در حالی که طبق روایات فقط نظراعلم ملاک است.
۱۵:۱۳ ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
ما در زمان حال زندگی میکنیم. اکثریت مراجع این زمان حکم به حرام بودن دادن. ولی فقیه هم در اصل و بنیان این رو قبول نداره! و بزرگانی چون شهید مطهری (ره) هم این رو بدعت میدونن. هیچ یک از معصومین(ع) هم قمه نزده! در ضمن مرجع شما هر کسی که باشه حق توهین به دیگر مراجع رو ندارید و باید اخلاق رو رعایت کنید . این توهین ها مضاف بر اینکه حرام و گناه است ؛ باعث تفرقه هم میشود.

پاسخ : 1- اکثر مراجع کنونی حکم به جواز، استحباب یا وجوب کفایی آن داده اند. 2- شیوۀ عزاداری اهل بیت علیهم السلام به مراتب بالاتر از اینها بوده و قمه زنی و امثال آن در برابر آن چیزی نیست. 3- بنده به مراجع توهین نکردم بلکه فتوای آنها را ذکر کردم.
۱۵:۰۱ ۱۳۹۱/۱۱/۲۴
شما در کامنت قبلی خود فرمودی: شعائر الهی موجب تقویت مذهب می شود نه وهن آن. ضمناً ممکن است اکثر علماء در یک زمان از دایره ی تقوا و فهم خارج شوند ... الان اکثر فقهاء میگن قمه زنی موجب وهن مذهب هست ؛ و به همین دلیل حرامه ؛ شما در مورد این فتوا چه برخوردی داری؟

پاسخ : اکثر فقها در طول تاریخ بر جواز، استحباب یا وجوب کفایی آن فتوا داده اند و هیچ عالمی آن را وهن مذهب ندانسته است. به هر حال باید از مرجع اعلم پیروی کرد.
۱۴:۰۲ ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
چه کسی به تو این اجازه رو داده در مورد فقهاء اینطور جسورانه حرف بزنی!!! حق نداری در مورد مراجعی که در یک مسئله فتواشون با مرجع تو یکی نیست ؛ اینطور برخورد کنی.

پاسخ : آنچه شما فهمیده اید غیر از منظور بنده بود. بنده فقط عرض کردم ما موظفیم از مرجع اعلم و باتقواتر تقلید کنیم.بنده اصلاً دربارۀ فقها حرفی نزدم.
۱۲:۱۱ ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
وهن دین بستگی به زمان و مکان و فرهنگ هم دارد ، شما هم برای این موضوع باید به نظر اکثریت مراجع تفلید در زمان حاضر توجه کنید... اکثریت قاطع مراجع در این موضوع نظرشون چیه؟

پاسخ : شعائر الهی موجب تقویت مذهب می شود نه وهن آن.ضمناً ممکن است اکثر علما در یک زمان از دایرۀ تقوا و فهم خارج شوند ولی تنها یک نفر اعلم و باتقواتر و فهیم تر از دیگران وجود داشته باشد.پس ما موظفیم فقط از مرجع اعلم و باتقواتر پیروی کنیم نه اکثر مراجع.
۰۰:۴۶ ۱۳۹۱/۱۱/۱
اینکه کسانی جانشان رو از دست بدن ، شما این کار رو در نظر نمیگیرید؟... چرا نمیگید برخی از فقهاء بزرگی هم که حکم به استحباب دادن؛ تاکید خاص روی عدم ضرر جانی داشتن دارند؟...یا تاکید خاص روی وهن مذهب دارند و یا تاکید خاص روی عدم سند داشتن و فقط رجائا دارای اجر بودن این عمل ؛ رو بیان کردند؟؟؟

پاسخ : اگرچه این عمل به قصد مواسات و موافقت با حضرت سیدالشهداء علیه السلام انجام می شود ولی از نظر جسمی مفید است نه مضر.ضمناً موجب ترویج تشیع می شود نه وهن مذهب.و نیز مستند به عمل و فتاوای بزرگان دین در طول تاریخ بوده است.
۰۰:۴۲ ۱۳۹۱/۱۱/۱
اکثر فقهای زنده ؛ مخالف هستن.. مخصوصا که ولی فقیه زمان مخالفه!

پاسخ : شیعیان در طول تاریخ در صورت عدم دسترسی به امام معصوم به فقیه ترین و باتقواترین عالم زمان خود مراجعه می کردند.لازم است در این زمان نیز به همین صورت عمل شود.
۱۷:۱۳ ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
پدرم نقل میکرد که زمانی به مراسم قمه زنی رفته بودیم ، شاهد بودیم که یک نفر جونش رو از دست داد!!! خودتونم میدونید بعضی مردم کشته میشن...و این بیان شما که "این عمل به عنوان سنت در بین تمام شیعیان در کل عالم پذیرفته شده است" حرفی اشتباه و غلط است بسیاری از مراجع عظام تقلید با قمه زنی مخالفند! بدون آگاهی حرف نزنید

پاسخ : بسیاری از علمای گذشته و حال بر جواز، استحباب یا وجوب کفایی آن فتوا داده اند. وبلاگ زیر را مطالعه بفرمایید: http://shaaerehosseini.persianblog.ir/
۱۳:۱۸ ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
برن تو خونه هاشون حجامت کنن ، کی بهشون گفته بیان بیرون حجامت کنن؟ و باعث وهن دین و مذهب و قیام سیدالشهداء بشن... بشن ملعبه ی دست دشمنان دین...آقای آیت الله مکارم در کلیپی فرمودن : از شخص ثقه ای شنیدم که در مشهد در روز عاشورا ، شخصی از سفارت انگلیس داشت قمه های نو و همه یک شکل بین قمه زنا تقسیم میکرد... شما رو به خدا رواست از قمه زنی دفاع بشه؟

پاسخ : این کلیپ در پاسخ به کسانی است که می گویند قمه زنی برای بدن ضرر دارد وگرنه قمه زنی به قصد حجامت انجام نمی شود بلکه این عمل به نیت مواسات و موافقت با سیدالشهداء علیه السلام انجام می گردد. ضمناً این عمل به عنوان سنت عزاداری شیعیان در کل عالم پذیرفته شده است.
نمایش نظرات ۱ تا ۲۰
عدم نمایش تبلیغات


   ویدیوهای بیشتر