در حال بارگذاری
 • 98
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 62.7هزار
  بازدید

علوم شناختی

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 98
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 62.7هزار
  بازدید
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • طراحی و ساخت رابط مغز-ماشین مبتنی بر سیگنال های نورونی قشر موتوری موش صحرایی

  40 بازدید

  محققان آزمایشگاه علوم و مهندسی اعصاب در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و ساخت رابط مغز-ماشین مبتنی بر سیگنال های نورونی قشر موتوری موش صحرایی شدند. در این طرح، بررسی جامعی در زمینه روش های تحریک الکتریکی نواحی مختلف قشری و زیرقشری مغزی به منظور اعمال حس مجازی و جهت دهی موش صحرایی انجام شده و به این منظور تحریک الکتریکی نواحی حسی پیکری اولیه چپ و راست و ناحیه­ هسته­ های وسطی-پشتی و شکمی به عنوان تحریک راهنما و همچنین تحریک مسیر پیش مغز میانی به عنوان تحریک پاداش مورد ارزیابی قرار گرفته است.

 • ساخت سیستم جامع غربالگری اتیسم

  907 بازدید

  اتیسم یکی از انواع اختلال­های عصب تحولی می ­باشد که در فرایند رشد، تکامل و تحول سیستم اعصاب شناختی، اتفاق­هایی رخ می­دهد که مسیر تکامل، آنگونه که در کودکان و افراد عادی به طور طبیعی طی می­ شود، برای این دسته اتفاق نمی ­افتد. برآیند این نقص در عصب تحولی و عصب تکاملی، سبب محدودیت ­های عمیق ذهنی، شناختی، روانی و به ویژه اجتماعی و ارتباطی می شود و افراد در کنش­ های روزانه خود آنطور که متناسب با سن و جنسیت­شان از آنها انتظار می رود، عمل نمی­ کنند.

 • ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک

  157 بازدید

  با هدف توسعه فناوری در حیطه مطالعات علوم شناختی، محققان پژوهشکده "لیزر و پلاسما "دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی این دانشگاه، موفق به ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری "تکنیک اپتوژنتیک "شده اند. این تکینیک که با تغییرات ژنتیکی سلول های هدف، امکان تحریک یا مهار عملکرد این سلول ها با استفاده از نور را فراهم می آورد، از جدید ترین ابزارهای هدف گیری اختصاصی سلول های عصبی و مطالعه سیستم عصبی می باشد

 • نانو پروب های فعال الکتریکی جهت امکان سنجی سنجش اختلالات سلولی عصبی و مغزی

  80 بازدید

  روش های نوین تشخیص اختلالات سلول های مغزی بر پایه نانو فناوری جایگاه مهمی را در تحقیقات پزشکی یافته است. نانو پروب های فعال الکتریکی از جنس سیلیکون یکی از مواردی است که از نظر محققین کمک شایانی به سیگنال گیری های موضعی از سلول های مغزی و عصبی با دقت تک سلولی و تخریب حداقل می نماید. این روش نسل جدیدی از ثبت الکتریکی از سلول های عصبی را با هدف تشخیص اختلالات در عملکرد نورونی را در شرایط بیماری از جمله بیماری های نورودژنراتیو مثل آلزایمر ایجاد کرده است.

 • اپتوژنتیک؛ استفاده از نور برای کنترل رفتار سلول عصبی

  279 بازدید

  تکنیک اپتوژنتیک با تلفیق دو تکنیک اپتیک و ژنتیک، امکان مطالعه و کنترل عملکرد سلول های خاص در بافت های زنده را فراهم می کند. از مزیت های این روش این است که در مقایسه با روش های الکتریکی و دارویی به دلیل برخورداری از سرعت، دقت بالاتر و آسیب رسانی کمتر، ابزار مناسبی در مطالعات علوم اعصاب محسوب می­شود.

 • آزمایشگاه تحقیقاتی بینایی – حرکتی دانشگاه فردوسی مشهد

  267 بازدید

  انسان ها و حیوانات همواره در معرض هجوم اطلاعات از محیط اطراف خود هستند. این مساله در صورتی است که ظرفیت پردازش سیستم عصبی آنها محدود می باشد. برای غلبه بر این شرایط، مغز آن ها به صورت پویا تنها بخشی از اطلاعات مهم را انتخاب و پردازش می کند و در مقابل، سایر اطلاعات را نادیده می گیرد. محققین آزمایشگاه بینایی – حرکتی دانشگاه فردوسی مشهد، تلاش می کنند تا پاسخی مناسب برای این پرسش که مغز چگونه مهمترین اطلاعات را انتخاب می کند و چگونه توجه را برای تخصیص ظرفیت پردازشش به اطلاعات انتخاب شده گسترش می دهد، پیدا

 • آزمایشگاه پژوهشی واقعیت مجازی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

  205 بازدید

  آزمایشگاه تحقیقاتی واقعیت مجازی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بهره گیری از متخصصین زبده و خلاق و همکاری با شرکت های معتبر بین المللی، به عنوان مجرب ترین و معتبرترین آزمایشگاه تحقیاتی در حوزه های فناوری های تعاملی و واقعیت مجازی شناخته می شود و پیشرو در پیاده سازی فناوری های نوین هوشمند بوده و با ارائه محصولاتی با کاربری آسان، منطبق با تکنولوژی روز دنیا و با کیفیت جهانی، فصل جدیدی از تحقیقات را در کشور ایجاد کرده است.

 • سیستم پاداش (Reward System)و نقش دوپامین در لذت بردن از زندگی

  400 بازدید

  در بخش لیمبیک برنامه تلویزیونی موتورجستجو، سیاوش صفاریان پور در گفتگو با دکتر رضا پناهی و فرهاد شمسیان، به نقش ترشح دوپامین در مغز و ارتباطش با رضایت از زندگی میپردازد. به راستی سیستم پاداش چه نقشی در زندگی ما ایفا میکند؟ برنامه موتور جستجو هرشب ساعت 21 از شبکه آموزش

 • سیاوش صفاریان پور در دنیای شگفت انگیز مغز؛ آلزایمر

  91 بازدید

  آیا پیر شدن مغز با از دست دادن توانمندی مغز و بیماری مترادف است؟ بهتر است بدانیم پیر شدن مغز فرایندی تدریجی است و در همه انسان ها اتفاق می افتد ولی به معنای بیماری نیست! راجع به آلزایمر چه میدانیم؟ برنامه تلویزیونی موتور جستجو هر شب از شبکه آموزش به موضوعات علمی می پردازد.در این برنامه سیاوش صفاریان پور در گفتگو با فرهاد شمسیان و دکتر رضا پناهی به شایع ترین نوع بیماری دمانس، آلزایمر پرداخته است.

 • شناسایی رابطه بین دوک های خواب و فرایند تثبیت حافظه

  276 بازدید

  خواب به عنوان یکی از مکانیزم های موثر در تثبیت حافظه شناخته شده است. در طول فرایند تثبیت، حافظه ای که جدیداً ثبت شده است به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می کند. کیفیت ثبت حافظه به طول زمان خواب، میزان انگیزه برای یادآوری، نوع حافظه و همچنین مراحل مختلف خواب بستگی دارد.

 • آزمایشگاه صرع گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس

  78 بازدید

  یکی از مشکلات مهم مبتلایان به صرع، اختلال در فرایندهای است. این اختلالات با عملکرد غیرطبیعی برخی از میانجی های عصبی مانند دوپامین همراه است وکاستن این اختلالات، میتواند باعث بهبود کیفیت زندگی اجتماعی و فردی شود. درگروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس، مطالعات وسیعی در زمینه صرع و تشنج انجام شده تا بتوان به راهکارهای جدید درمان و شناسایی دقیق مکانیسمهای درگیر در اختلالات شناختی، دست یافت.

 • اثر پلاسیبو یا اثر دارونما چیست؟

  116 بازدید

  در سال 1996 در آزمایشی با موضوع تاثیر داروی مسکن جدید، 56 نفر داوطلب شدند. نتایج آن عجیب بود...

 • آیا اولین مواجهه با افراد مهم است؟

  76 بازدید

  پژوهش ها در روانشناسی اجتماعی نشان می دهد ما سریعا برداشت پایدار خود از دیگران را بر اساس رفتارش شکل میدهیم... تنها از یک رفتار واحد! اما آیا این برداشت ممکن است تغییر کند؟

 • شکر چه تاثیری بر مغز میگذارد؟

  159 بازدید

  چه اتفاقی در مغز می افتد که مقاومت در برابر غذاهای شیرین را خیلی سخت می کند؟ ولع در خوردن غذاهای شیرین چگونه اتفاق می افتد؟سیستم پاداش و دوپامین چه نقشی در این ولع دارد؟

 • بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز

  178 بازدید

  آزمایشگاه دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با مدیریت آقای دکتر علیزاده،در حوزه تخصصی درستی سنجی وعیب یابی سیستم های دیجیتال، طراحی سیستمهای نهفته و شتاب دهنده های سخت افزاری، اتوماتیک سازی طراحی دیجیتال، و امنیت سخت-افزار فعالیت میکند و موفق شده است تا با کمک ستاد توسعه علوم وفناوریهای شناختی طرح "مدل سازی و پیاده سازی سخت افزاری سیستم بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز"را به اتمام برساند.

 • طراحی و ساخت سیستم پایش میزان اکسیژن در بافت مغز

  217 بازدید

  طیف نگاری کارکردی مغز با امواج نزدیک مادون قرمز (fNIRS) روشی نوین جهت انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملکرد مغز است که در حال حاضر مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در کودکان، پایش میزان اکسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمرکز و حافظه کوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا در حال انجام می باشد.

 • آیا اندوه برای به دست آوردن خرد لازم است؟

  90 بازدید

  آیا اندوه برای به دست آوردن خرد لازم است؟ اندوه بخشی از تجربیات انسان است. نحوه استفاده ما از زبان، بر شکل احساس کردن ما تاثیر میگذارد. وقتی راجع به شکستن قلب صحبت میکنیم، حس ویرانی بخشی از تجربه ما میشود. ولی در فرهنگی که از قلب زخمی صحبت میکنند، احتمال میرود تجربه ذهنی این احساس متفاوت باشد.

 • طراحی سیستم ثبت سیگنال های عصبی به روش ECoG

  288 بازدید

  محوریت این پروژه، طراحی وپیاده­ سازی یک سیستم ثبت8کاناله الکتروکورتیکوگرام برای ارتباط باسیستم عصبی می­باشدکه می­تواندعمل ثبت فعالیت های برون غشایی مغز راانجام دهد.کم حجم بودن وسبک بودن به همراه چگالی قابل قبول الکترودهادرسیستم ECoG، از ویژگیهای موردنظردرطراحی این سیستم­ می­باشند.لازم به ذکراست که علاوه بربررسی عملکردسیستم طراحی شده به صورت برون تنی،سیستم موردنظربرموجودزنده نیزموردآزمایش قرارگرفت.

 • بررسی اثرات استرس بر پاداش ناشی از نیکوتین

  186 بازدید

  تحقیقات نشان می دهد استفاده از تنباکو و ورود ماده موثر آن یعنی نیکوتین به بدن در سنین پایین تر، ریسک بالایی برای القا وابستگی به مواد را ایجاد می کند. قرار گیری در معرض انواع مختلفی از استرس ها می تواند تمایل به سیگار کشیدن را افزایش دهد. استرس القا شده توسط عوامل استرس زا منجر به مختل شدن عملکرد طبیعی بدن می شود و با رها سازی هورمون¬های استرس شرایط بروز انواع بیماری ها را در بدن فراهم می کند.

 • آزمایشگاه دینامیک مدارهای عصبی قشر مغز تحت حمایت ستاد

  463 بازدید

  محققان آزمایشگاه دینامیک شبکه های عصبی مغز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی باحمایت ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی، به دستاوردهای باارزش علمی–تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب شناختی شامل ساخت نرم افزار تشخیص نوع نورون درداخل قشر مغز دست یافته­ اند. این روش که کمک موثری درانجام تحقیقات الکتروفیزیولوژی خواهد کرد، میتواندبادقت حدود90%، نوع نورون درحال ثبت داخل سلولی درحیوان زنده رابه صورت آنلاین تشخیص دهد.

 • افسردگی؛ مهم ترین بیماری قرن 21

  184 بازدید

  سیاوش صفاریان پور در گفتگو با فرهاد شمسیان و دکتر رضا پناهی به مهم ترین بیماری قرن 21، افسردگی می پردازند. چرا افسردگی را به سرماخوردگی تشبیه می کنند؟ به دولیل... برنامه تلویزیونی موتور جستجو، هر شب ساعت 21، شبکه آموزش

 • طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای

  331 بازدید

  طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فراجمجمه ای که با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جریان می باشد، یکی از روش های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری ها است که نتایج حاصل از انجام آزمایش های آن، تاکنون بسیار امیدوار کننده می باشد.

 • طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین

  506 بازدید

  با افزایش درک انسان از مکانیزم های پیچیده سیستم عصبی، فناوری اعصاب بارویکرد مهندسی و با استفاده از ابزارها،تحولی بزرگ را در توانبخشی و درمان اختلالات عصبی پیش بینی میکند.آزمایشگاه فناوری اعصاب دانشگاه اصفهان، که از چندی پیش در زمینه مدارهای واسط مغز-رایانه فعالیت می کند،تاکنون توانسته است یک سیستم کمک ارتباطی توسعه دهد که امکان تایپ وبیان منظور را برای افرادی با ناتوانی حرکتی وگفتاری فراهم میکند.

 • ساخت تجهیزات نوری برای استفاده در حوزه های علوم شناختی

  177 بازدید

  در حال حاضر چندین طرح تحقیقاتی در ارتباط با ساخت تجهیزات مورد نیاز در امر مطالعات رفتاری دینامیکی مغز در دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است که آزمایشات اولیه نشان از موفقیت تولید و تامین این امکانات در داخل کشور می باشد.

 • طراحی وپیاده ­سازی سامانه سنجش شناختی رانندگان حرفه­ ای

  475 بازدید

  سالانه در ایران حدود 4700 نفر در تصادفات رانندگی ناشی از خواب­ آلودگی جان خود را از دست ­می ­دهند. در این طرح با ارزیابی دقیق مهارت حفظ بیداری رانندگان حرفه ­ای بر اساس یافته ­های علوم شناختی در شبیه سازهای رانندگی، سنجش دقیق­تری جهت صدور گواهی صلاحیت رانندگی صورت می­ پذیرد.

 • خواب زمان تلف شده است یا یک عملکرد حیاتی؟

  258 بازدید

  خواب نزدیک به یک سوم زندگی ما را به خود اختصاص میدهد اما بسیاری از افراد در کمال تعجب اهمیت و توجه کمی برای آن قائل هستند. از خواب چه میدانیم؟ چه مراحلی دارد؟ تاثیر آن بر زندگی و سلامت ما چگونه است؟ آیا بر تقویت حافظه و بهبود عملکردهای شناختی تاثیر دارد؟

 • خوردن غذاهای مختلف چه اثری بر مغز انسان میگذارد؟

  223 بازدید

  مغز انسان فقط دو درصد از وزن ما را شامل می شود اما بیش از 20 درصد منابع انرژی ما را مصرف می کند. خوردن غذاهای سرشار از امگا مانند اجیل و ماهی ها برای ساخت و نگهداری سلول های مغزی، حیاتی هستند.

 • روش تنظیم پروپوزال طرح های پژوهشی، جلسه پنجم

  422 بازدید

  یکی ازمراحل مهم درخواست دریافت حمایت ازطرحهای پژوهشی که کمتر مورد توجه قرار میگیرد، دقت در تکمیل فرم پیشنهاد طرح میباشد. در این مجموعه (پنج جلسه) ویدئوهای راهنمای تنظیم پروپوزال طرح های پژوهشی باحمایت ستاد توسعه علوم وفناوریهای شناختی توسط آقای دکترمهدی میرباقری استاددانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شده است. فرم پیشنهاد طرح های پژوهش های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بر این اساس تنظیم شده است.

 • روش تنظیم پروپوزال طرح های پژوهشی، جلسه چهارم

  184 بازدید

  یکی ازمراحل مهم درخواست دریافت حمایت ازطرحهای پژوهشی که کمتر مورد توجه قرار میگیرد، دقت در تکمیل فرم پیشنهاد طرح میباشد. در این مجموعه (پنج جلسه) ویدئوهای راهنمای تنظیم پروپوزال طرح های پژوهشی باحمایت ستاد توسعه علوم وفناوریهای شناختی توسط آقای دکترمهدی میرباقری استاددانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شده است. فرم پیشنهاد طرح های پژوهش های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بر این اساس تنظیم شده است.