در حال بارگذاری
با ترافیک رایگان و دانلود در فیلیمو
 • 34
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 7هزار
  بازدید

سیتاک. باشگاه علم وفناوری

نشست های علمی سیتاک گفت و گو با دانشمندان، استندآپ ساینس و سخنرانی های علمی کاری از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با میزبانی سیاوش صفاریان پور

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

نشست های علمی سیتاک گفت و گو با دانشمندان، استندآپ ساینس و سخنرانی های علمی کاری از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با میزبانی سیاوش صفاریان پور

 • 34
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 7هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • درباره زلزله: گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر زارع

  477 بازدید

  در سومین نشست علمی سیتاک، گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، به موضوع زلزله، پیشبینی و راه های کاستن از خطرات آن به طور علمی اختصاص داشت. دکتر زارع در بخشی از صحبت های خود درباره مفهوم احتمال زلزله در تهران و سایر نقاط ایران توضیح داد و اینکه وقتی از احتمال زلزله ای به بزرگی 7 ریشتر در آینده ای نزدیک صحبت می کنیم منظورمان چیست؟

 • گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مهدی زارع- مقدمه

  12 بازدید

  در سومین نشست علمی سیتاک، سیاوش صفاریان پور، ژورنالیست علم و میزبان برنامه، به روی صحنه آمد و از دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، برای شرکت در بخش گفت وگو دعوت کرد. پیش از آغاز صحبت درباره زمین و زلزله شناسی، بحث آن ها از موضوع عناوین و القاب دانشگاهی آغاز شد که آن را در این بخش می بینید.

 • تکامل چی نیست؟

  501 بازدید

  در سومین نشست علمی سیتاک، دکتر عطا کالیراد، دکتری زیست شناسی تکاملی، درباره بدفهمی های ما از نظریه تکامل گفت. اون در صحبت خود با عنوان "تکامل چی نیست؟" از سه برداشت اشتباه رایج از نظریه تکامل صحبت کرد. این اشتباهات عبارتند از: 1- تکامل به معنی بهتر و کامل تر شدن است 2- تکامل فرآیندی صرفا تصادفی است 3- فسیل ها تنها شواهد موجود برای نظریه تکامل اند.

 • داستان زمین

  175 بازدید

  در سومین نشست علمی سیتاک، عرفان خسروی، دیرینه شناس و دبیر علمی دانستنیها، از داستان زمین و چرخه دی اکسید کربن در زمین گفت. او توضیح داد که دی اکسید کربنی که در طول یک قرن گذشته باعث گرمایش جهانی و تغییرات آب وهوایی در زمین شده است چگونه در گذشته زمین را از یخ بندان های بزرگ نجات داده است و گونه های متنوع حیات را به زمین بازگردانده است. اما در آینده چه در انتظار زمین است؟

 • دنیای فسیل و فسیل شناسی

  400 بازدید

  در سومین نشست علمی سیتاک، دکتر شاهین زمان، دیرینه شناس و کارشناسی دیرینه شناسی مدیریت اکتشاف، با استفاده از گنجینه ارزشمند و متنوع فسیل های خود، درباره داستان حیات و موجودات زنده در کره زمین صحبت کرد. او که فسیل های مختلفی از بقایای تریلوبیت ها و آمونیت ها گرفته تا مرجان های دریایی و دندان دایناسور به همراه داشت، درباره رشته ی دیرینه شناسی و اهمیت آن توضیح داد.

 • از پیدایش جهان تا پیدایش زمین

  283 بازدید

  در ابتدای سومین نشست علمی سیتاک، پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، ضمن خوش آمد گویی به حضار از داستان پیدایش منظومه شمسی و زمین گفت و اینکه چطور عناصر سنگین پس از مرگ ستارگان در فضا پخش شدند و سر انجام بخشی از آن ها به منظومه شمسی ما و کره ی زمین رسیدند و این کره ی خاکی را شکل دادند.

 • کاشت حافظه

  109 بازدید

  آیا می توان در مغز خاطره کاشت؟ مهدی صارمی فر، ژورنالیست علم، در دومین نشست علمی سیتاک از آزمایشی روی مغز موش ها سخن می گوید که در آن دانشمندان یک خاطره در ذهن موش ساختند و سپس با استفاده از یک محرک، آن خاطره را دوباره زنده کردند و در مرحله بعد تصمیم گرفتند این خاطره را دست کاری کنند. چگونه؟ ویدیو را ببینید.

 • داستان شناخت مغز

  187 بازدید

  چطور در بسیاری از تمدن های گذشته "قلب" مرکز احساسات و عواطف انسان در نظر گرفته می شد و برخی از دانشمندان آن دوره مغز را عضو مهمی به حساب نمی آوردند. این تفکر چگونه در طول زمان تغییر کرد؟ در دومین نشست علمی سیتاک، دکتر رضا پناهی، دبیر کمیته دانشجویی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، درباره ی تاریخچه شناخت مغز و تغییر تصورات ما نسبت به این عضو از بدن در طول تاریخ توضیح داد.

 • چرا همیشه پای فلسفه در میان است؟

  221 بازدید

  در این ویدیو از دومین نشست علمی سیتاک با موضوع جهان شگفت انگیز مفز، حسین فروتن، پژوهشگر مطالعات علم، از این می گوید که فلسفه به طور کلی به چه کار انسان ها می آید و پس از آن از فلسفه ذهن و مساله ذهن-بدن صحبت و برخی مکاتب و رویکردهای این حوزه را بررسی می کند.

 • مقدمه دومین نشست سیتاک- جهان شگفت انگیز مغز

  82 بازدید

  در دومین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، درباره موضوع این نشست یعنی مغز و علوم شناختی توضیحات مقدماتی را ارائه کرد. دومین نشست علمی سیتاک با پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با همکاری حامیان رسانه ای، در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 • گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مجید نیلی احمدآبادی-2

  126 بازدید

  این بخش دوم گفت وگو است. اگر بخش اول را ندیده اید ابتدا به این لینک مراجعه کنید: http://www.aparat.com/v/i2qZE

 • گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر مجید نیلی احمدآبادی-1

  171 بازدید

  در دومین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری) گفت وگوی سیاوش صفاریان پور با مهمان این بخش یعنی دکتر مجید نیلی احمد آبادی، رئیس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، به دنیای شگفت انگیز مغز، هوش مصنوعی، ماشین های هوشمند و موضوعات مرتبط اختصاص داشت. این بخش اول گفت وگو است. بخش دوم را در این لینک ببینید: http://www.aparat.com/v/oZ02J

 • سویشرت اَبَرخیس من!

  335 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک دکتر محمدرضا نوروزی، مروج علم، به صورت نمادین از لباسی که سال هاست بر تن دارد صحبت کرد و توضیح داد که برای مراحل مختلف تولید، توزیع و بازیافت چنین لباسی، چقدر آب مصرف می شود. برای کم کردن این حجم از مصرف آب باید چه کار کنیم؟

 • علم و روزگار ترامپ

  191 بازدید

  کاظم کوکرم، دبیر گروه دانش روزنامه جام جم، در نخستین نشست علمی سیتاک ساعتی قبل از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده، از سرنوشت علم در دوران او سخن گفت. او به اظهارنظرهای ضد علم ترامپ در موضوعات مختلف از گرمایش زمین و موضوعات محیط زیستی گرفته تا واکسیناسیون اشاره و با بررسی برخی افراد حاضر در کابینه ترامپ، عواقب اجرایی شدن نظرات آن ها را پیش بینی می کند.

 • علم چه فایده ای دارد؟

  1,501 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، عرفان خسروی، دیرینه شناس و دبیر علمی مجله دانستنیها، از تفاوت علوم پایه و کاربردی و فایده ی هر یک برای جامعه صحبت کرد و توضیح داد که علوم پایه ممکن است در نگاه اول کاربرد مشخص اقتصادی نداشته باشند، اما مادر علوم و دستاوردهای قابل اتکای بشری هستند و سرمایه گذاری روی آن ها ضروری است.

 • معرفی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)

  264 بازدید

  در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری)، پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، درباره روند شکل گیری و هدف آن توضیح داد و ترویج علم و تفکر علمی را رسالت آن دانست. نخستین نشست علمی سیتاک با پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با همکاری مجله دانستنیها، بهمن 95 در محل موسسه همشهری برگزار شد.

 • جنگ آب - گفت وگوی سیاوش صفاریان پور و دکتر کاوه مدنی

  2,003 بازدید

  آیا واقعا بحران آب عامل جنگ هایی بوده و خواهد بود؟ چگونه باید به مساله کمبود آب نگاه کرد؟ آیا هدر رفتن آب در بخش کشاورزی معضل اصلی مدیریت آب کشور ما است؟ در نخستین نشست علمی سیتاک (باشگاه علم و فناوری) سیاوش صفاریان پور، ژورنالیست علم و برنامه ساز علمی، در گفت وگو با دکتر کاوه مدنی، استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن، از جنبه های مختلف مساله آب و کمبود آب را بررسی می کند.