در حال بارگذاری
 • 14
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 123.9هزار
  بازدید

بهمئی دات کام

بهمئی دات كام به گفتارهایی درباره قوم لر و به ویژه ایل بهمئی از جمله تاریخ، ساختار، طوایف و جغرافیای آن می پردازد

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

بهمئی دات كام به گفتارهایی درباره قوم لر و به ویژه ایل بهمئی از جمله تاریخ، ساختار، طوایف و جغرافیای آن می پردازد

 • 14
  دنبال کننده
 • 1
  دنبال شونده
 • 123.9هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • آهنگ زیبای گل ناز دارم اثر زنده یاد مسعود بختیاری

  44,000 بازدید

  زنده یاد بهمن علاءالدین معروف به مسعود بختیاری، بزرگ مردی از تبار زاگرس نشینان که سهم بسزایی در احیای هویت ایل بختیاری و نیز قوم لر در دهه های اخیر داشت. در این مجال، بازخوانی زیبای آهنگ معروف گل نازدارم از آلبوم « برافتو » که آن هنرمند فقید در یکی از کنسرتهایش اجرا کرده بوده را به سمع و نظر مخاطبین گرامی می رساند.

 • بیانی از نسل دیروز بهمئی

  2,692 بازدید

  وقتی سخن از « ما » پیش می آید بحث « هویت » به میان کشیده می شود. پوشاک بعنوان بخشی از هویت هر قوم، ایل و طایفه ای همواره مورد توجه بوده است. در این کلیپ کوتاه درباره شال و دلگ، حله و جناره یکی از پیران و بزرگان بهمئی که از دهه های پیشین برجای مانده و نیز اهمیت لزوم توجه به احیاء چنین موضوعاتی بعنوان بخشی از هویت اقوام ایرانی، بیاناتی ارائه شده است.

 • نوای غزلی از ابوالقاسم خورشیدی فرزند هنرمند ایل بهمئی

  5,405 بازدید

  ادبیات با تمام زیرمجموعه های آن همواره یکی از وسیله های مهّم در پویایی و رشد فرهنگ هر جامعه ای بوده است. جنبه های بارزتر ادبیات را در میان بهمئی ها می توان در اشعار بهمئی جستجو کرد. در واقع ایلیاتی بهمئی از طریق زبان شعر با انسانها و حتّی طبیعت اطراف خویش ارتباط برقرار می کرده است. گویی اشعار بهمئی علاوه بر نمایاندن تعلقات و خواستهای دورنی فرد، وسیله ای برای پویایی فرهنگ و حفظ لهجه بهمئی می باشد.

 • بر سر مزار زنده یاد بهمن علاءالدین

  20,879 بازدید

  ادبیات و موسیقی علاوه بر نمایاندن تعلقات و خواستهای دورنی فرد و جامعه، وسیله ای برای پویایی فرهنگ و حفظ لهجه بوده و می باشد. زنده یاد بهمن علاءالدین ( مسعود بختیاری ) بزرگ مردی که سهم بسزایی در احیای هویت ایل بختیاری در دهه های اخیر داشت. در این مجال کلیپ کوتاهی از محل دفن آن هنرمند فقید در امامزاده طاهر کرج تقدیم دوستداران فرهنگ قوم لر و بویژه ایل بختیاری می گردد.

 • نوایی به لهجه لری بهمئی

  9,314 بازدید

  اشعار بهمئی علاوه بر نمایاندن تعلقات و خواستهای دورنی فرد، وسیله ای برای پویایی فرهنگ و حفظ لهجه بهمئی بوده و می باشد. شاعران و هنرمندان جوان بهمئی می کوشند با رجوع به مضمونهای سنتی ادبیات بهمئی، همچون داستان فراق و غم هجران یار پویایی راه گذشتگان را ادامه دهند.

 • ابیاتی از ابوالقاسم خورشیدی فرزند هنرمند ایل بهمئی

  1,782 بازدید

  شعر علاوه بر نمایاندن تعلقات و خواستهای دورنی فرد، وسیله ای برای پویایی فرهنگ و حفظ لهجه بوده و می باشد. ابوالقاسم خورشیدی یکی از فرزندان خوش ذوق بهمئی، در گردهمایی نوروزی در روستای ویسی گل زرد اشعار زیبایی را ارائه نمود که در این مجال تقدیم دوستداران آیین های عشایری می گردد.

 • یاریار لری با لهجه بهمئی

  30,625 بازدید

  اشعار بهمئی علاوه بر نمایاندن تعلقات و خواستهای دورنی فرد، وسیله ای برای پویایی فرهنگ و حفظ لهجه بهمئی بوده و می باشد. فاخرترین بخش در بین اشعار ایلیاتی بهمئی، یاریار بوده است. یاریار داستان فراق و غم هجران را بیان می کند؛ این دوری جانسوز می تواند دوری از یک معشوق زمینی و یا هم ترک طبیعتِ ییلاق و قشلاق در زمان کوچ باشد.

 • فیلم بلوط اثر دکتر نادر افشار نادری

  5,978 بازدید

  بلوط؛ اوّلین فیلم مردم شناسی در ایران! حاصل زحمات مرحوم دکتر نادر افشار نادری. نادر افشار نادری؛ دارای درجه دکترای مردم شناسی از پاریس فرانسه و از علاقمندان به مطالعه ی مردم شناسی عشایر ایران. به جرأت می توان گفت در میان بهمئی پژوهان، کاملترین و پُرمایه ترین اطلاعات درباره ایل بهمئی را پژوهشهای دکتر نادر افشار نادری ارائه داده است.

 • سرزمین بهمئی از فراز قلعه نادر بهمئی

  2,116 بازدید

  بهمئی؛ سرزمینی کمتر شناخته شده واقع در جنوب غربی ایران در استانهای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است. لیکک، کت و بابااحمد، سرآسیاب یوسفی، ممبی، رودتلخ، ابوالفارس، علاء، صیدون، شاهزاده عبدالله، درغک، اسفندان و دیشموک از جمله نواحی آن بشمار می روند. در این کلیپ کوتاه؛ نمایی دور دست از دشت لیکک، دشت جایزان، دشت کت، ابوالفارس، رشته کوه حاتم و همچنین کوه سفید مشخص است.