در حال بارگذاری
 • 198
  دنبال کننده
 • 12
  دنبال شونده
 • 436.8هزار
  بازدید

بلاغ :: دفتر تبلیغات اسلامی

پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

 • 198
  دنبال کننده
 • 12
  دنبال شونده
 • 436.8هزار
  بازدید
Loading...
این کانال رسمی به درخواست "بلاغ :: دفتر تبلیغات اسلامی" ایجاد شده است.
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • اهداف کارگاه "ارتباط موثر و همدلی"

  9 بازدید

  - در جامعه ما ، هر دو نفری که می خواهند برای انتقال پیام با هم ارتباط بر قرار کنند ، ممکن است این انتقال پیام و ارتباط ، با نگرانی و مشکل و یا با خوشحالی صورت بگیرد. - یکی از اهداف کارگاه ، افزایش دانش مخاطبان و همچنین افزایش مهارت ارتباط موثر با دیگران.

 • راهکار مشکل بدخوابی در نوجوانان (2)

  10 بازدید

  - در فضای شب ، سیستم روانی انسان انتظار نور زیاد ندارد ، چون روشنایی برای روز است ؛ و همچنین انتظار سر و صدا و هیجان را از انسان ندارد. - برای خوابیدن ، مقدمه ای که باید فراهم شود ، آرامش است. - بعضی از قوانین و انتظاراتی که باعث شود فرزندان ، دیر بخوابند رو باید تغییر داد. - چرخه خواب و بیداری برای نوجوانان باید اصلاح شود و این طور نباشد که به تبعیت از بزرگترها در عصر مجبور به خوابیدن شوند.

 • راهکار مشکل بدخوابی در نوجوانان (1)

  7 بازدید

  - آخرین قطعه مغز نوجوان که به او ملحق می شود ، همان قطعه ای است که مربوط به نظم و انضباطش می باشد. - فردی که مشکل بدخوابی دارد ، باید بررسی شود که برنامه ها و فعالیت های قبل از خوابش چگونه است؟ ؛ کسی که در طول روز خیلی خوابیده و تحرک زیادی هم در روز نداشته است ، نباید از او انتظار داشت که خواب شب او نظم داشته باشد. - گاهی اوقات مسئله بدخوابی نوجوان به خاطر روان گسیختگی در او می باشد و...

 • راهکار از بین بردن دلشوره و نگرانی

  5 بازدید

  - در روانشناسی گفته شده است که اگر وقتی یک مشکل و نگرانی و یا دلشوره ای برای فرد ایجاد شد ، برای رفع آن چهار سوال نسبت به آن مشکل در ذهن خود پرسیده شود ؛ 1-اینکه آن مسئله ، چقدر در واقع اهمیت دارد؟...2-چقدر احتمال دارد آن مسئله رخ بدهد؟...3-بدترین اتفاقی که احتمال دارد بیفتد ، چیست؟...4-در بدترین اتفاق ، باید چه کار شود؟...

 • شوهر خونسرد و همسر نگران

  11 بازدید

  - افراد درون گرا در مقام عمل ، کند و خونسرد هستند و علتش این است که قبل از عمل ، به انبار اطلاعات خود برای تجزیه و تحلیل مراجعه می کنند. - خانم ها اکثرا برون گرا و مردان ، درون گرا هستند ؛ که این سبب می شود گاهی خانمی نسبت به اقدام و عمل شوهر خود نگرش خوبی نداشته باشد. - سازگاری در مدل برون گرا و درون گرا ، این است که هر دو ، خودشان را به شخصیت میانگرایی نزدیک کنند.

 • شیوه صحیح خوراک قبل از خواب

  5 بازدید

  - در طب اسلامی بر این نکته ذکر شده است که میوه را قبل از غذا باید میل کرد ، و این موضوع حتی در کشکول شیخ بهایی نیز با استدلال قرآنی آمده است. - علم پزشکی رابطه زمانی غذا خوردن با خواب را رعایت دو ساعت فاصله می داند. - در طب اسلامی قدم زدن بعد از شام تاکید شده است.

 • درمان افسردگی و سرخوردگی

  18 بازدید

  - کسانی که به علت سرخوردگی و شکست هایی که در زندگی داشته اند ، زندگی برای آنها بدون جاذبه و لذت شده است ، اینها ابتدا باید از درمان دارویی شروع کنند و الا حتی اگر دیر اقدام شود ، ممکن است به خودکشی هم دست بزنند ، چون احساس بی مصرفی و افسردگی در آنها ایجاد می شود. - برای درمان فرد افسرده ، اگر با گفتگو و در کنار نشستن با او سبب تغییر روحیه برایش شود ، دیگر نیازی به مراجعه به روانپزشک نیست و الا...

 • شیوه صحیح حضور در فضای مجازی

  6 بازدید

  - اگر شبکه های فضای مجازی باعث شود که از حق گفتگو با همسر و توجه به فرزندان کاسته شود ، اینها به استرس و فشار درونی تبدیل می شود. - افرادی که هر لحظه بدون محدودیت به فضای مجازی متصل می شود و قدرت کنترل وسوسه ندارند ، اینها باید محدودیت هایی برای خودشان ایجاد کنند که راحت در هر لحظه نتوانند دسترسی به فضای مجازی داشته باشند.

 • استرس مفید

  4 بازدید

  _ استرس سه نوع می باشد : استرس مفید ، استرس معمولی و استرس مضر. _ استرس مفید مثل مصمم بودن افراد بر ارتقاء مدارک علمی خود . _ استرس معمولی مثل یر وقت شرکت کردن در کلاس و جلسات و محل شغلی . _ استرس مضر مانند اینکه کارها با سختی بیشتر که دارای ضرر برای انسان باشد ، انجام شود.

 • معرفی کتابهای روانشناسی درباره استرس و آرامش

  8 بازدید

  - اکثر کتابهای روانشناسی ، ترجمه کتابهای خارجی است که متاسفانه بسیاری از آنها با فرهنگ کشور همخوانی ندارد ؛ موسسه امام خمینی قم چند سالی است که مشغول تالیف و انتشار کتابهایی کاربردی با رویکرد اسلامی است. - کتاب راهنمای سلامت روان نشر البرز - کتاب از حال بد به حال خوب ، نوشته ی دیوید بینز - کتاب تحکیم خانواده ، اثر آیت الله ری شهری - کتاب رضایت از زندگی ، نوشته آقای پسندیده .

 • ویژگی های برنامه ریزی صحیح (2)

  بازدید

  _ در برنامه ریزی کارها باید تنوع صورت بگیرد ، به طوری که نشاط برای اجرای برنامه برای انسان وجود داشته باشد. - مدیریت زمان براساس کارها ، این طور است که اولویت بندی صورت گرفته شود که چه کارهای مهمتری باید اول ، انجام شود ، یعنی موقعیت سنجی برای کارها لحاظ شود.

 • ویژگی های برنامه ریزی صحیح (1)

  21 بازدید

  - برای برنامه ریزی بهتر باید ، برنامه ها مطابق روحیات و شرایط زندگی فرد باشد. - برنامه ریزی باید دارای انعطاف باشد و همچنین در آن شیفت بندی برای کارها لحاظ شود.

 • گزارش دهی ساعتی از کارهای روزمره

  3 بازدید

  - مدیریت زمان یا باید بر اساس ساعت باشد یا براساس فعالیت و کارهایی که باید انجام شود. - برای مدیریت زمان براساس ساعت ، ابتدا باید قبل از برنامه ریزی ، گزارشی کامل و ساعتی از کارهایی که در طول شبانه روز انجام می شود ، به خود داده شود ؛ این کار باعث تحلیل و شناسایی راهزنان زمان می باشد.

 • راهکار از بین بردن حواسپرتی

  5 بازدید

  - بنابر دستورالعمل های اخلاقی برای تمرکز حواس بیشتر ، انسان باید در کارهاش خدا را به یاد آورد. - و بنابر مبانی روانشناسی برای تمرکز بیشتر ، انسان باید برای کارهای خود زمانی تعیین کند که در همان زمان ذهن خود را با آن کار همراه کند.

 • علت افسردگی و اضطراب و راه مقابله با آن

  18 بازدید

  - افسرده کسی است که در گذشته مانده است و همواره از گذشته خودش ناراحت است و مدام خود را سرزنش می کند. - فرد مضطرب نسبت به آینده دچار ناراحتی است. - افراد وسواس در زمان حال خود دچار ناراحت اند که به طور مثال آیا نماز و یا وضویشان را درست انجام داده اند یا نه؟ - برای داشتن حال و هوای خوب ، انسان باید از گذشته خود عبور کند و برای عبور کردن از گذشته باید ، حق گذشته خوب ادا شود و ادا کردن حق آن...

 • مدل ذهن اتوماتیک یا حواس پرتی ذهن

  14 بازدید

  - برای انسان دو مدل ذهنی انتخابی و یا اتوماتیک می باشد. - مدل ذهنی اتوماتیک این است که یک مسئله تصمیم گرفته شود و تعقیب و به نتیجه رسانده شود و در تمام این مراحل ذهن انسان متوجه و هماهنگ با آن نیست و کارها غیر هوشیارانه و آگاهانه است.

 • عوارض مشغله های ذهنی

  5 بازدید

  - شلوغی ذهن باعث فراموشی و احساس بی هدفی نسبت به کارها برای فرد پر مشغله می شود. - افراط در استفاده از تلگرام و فضای مجازی سبب می شود ذهن بیشتر تماشاچی اطلاعات باشد تا تصمیم گیرنده و تحلیل کننده ؛ و باعث ایجاد توهم دانایی برای فرد می شود.

 • راهکار از بین بردن مشغله های ذهنی

  12 بازدید

  - مرحله اول : شناسایی کارها و تصمیمات نا تمام و عقب افتاده - مرحله دوم : تصمیم نهایی و جدی بر انجام کارهای عقب افتاده ایی که نیاز و مفید می باشد. - مرحله سوم : کارهای عقب افتاده را بعد از بررسی بر یک زمان خاصی تعویق شود که در همان رمان به ان رسیدگی شود که تا آن موقع ، ذهن انسان خالی و بدون درگیری و استرس باشد.

 • تاثیرات کارهای نیمه تمام و عقب افتاده

  11 بازدید

  _ فایل های باز در ذهن انسان ، یا فکر ناتمام و مسئله حل نشده ای که بعد از سالها در ذهن انسان هنوز مانده است ؛ یا کار نا تمامی که تصمیمش گرفته شده ولی هنوز عملی نشده است ویا احساس نا تمام که هنوز فرصت نشده آن احساس تخلیه و بروز داده شود.

 • مهارت اقدام و عمل بعد از تصمیم گیری

  5 بازدید

  _ بعد از حل شدن تردیدها ، نوبت به اقدام می رسد ، چون وقتی انسان تصمیم بر کاری می گیرد ، به صورت فایل باز در ذهن انسان ایجاد می شود که ذهن شروع به پرسش از انسان می کند که چرا هنوز این تصمیم عملی نشده است. _ذهن خوب ، ذهنی است که شروع ، ادامه و پایان کاری را مدیریت می کند.

 • مهارت تصمیم گیری هنگام شک و تردید

  6 بازدید

  _ هنگام تردید ابتدا باید مسئله را شناخت و باید دانسته شود که تردید به چه علت و بین چه مواردی است ؛ که بعد از بررسی باید ببینیم کدام امتیازات و اولویتش بیشتر است که همان مورد انتخاب شود. _انسان باید بداند که نباید ذهن خود را انباری از تردید ها کند و بلکه باید آن ها را برای خود حل کند و الا باعث نا آرامی و اضطراب و فرسودگی او می شود.

 • تاثیرات احساس تردید و شک

  4 بازدید

  _ یکی از چهار چیزی که باعث فرسایش و خستگی ذهن می شود ، تردید و شک در امور هست ؛ و تا زمانی که این تردید برای انسان حل نشود مدام از انسان انرژی می گیرد. _ تردید ها باعث کاهش انرژی و از بین بردن فرصت ها برای انسان می شود.

 • نقش فعالیت ذهن در زندگی

  3 بازدید

  _ سرمایه انسان ذهن اوست که بوسیله آن برای تصمیم گیری ، سرانجام رساندن کارها ، ایجاد تمرکز بر فعالیت و مدیریت زمان کمک گرفته می شود.

 • آرامش با کظم غیظ

  2 بازدید

  _ وقتی انسان با شنیدن سخن کسی برآشفته می شود ، این برآشفتگی یک فشار درونی در آن فرد ایجاد می کند که در این صورت یا باید فورا جوابش داده شود یا از تکنیک فرو بردن خشم استفاده کند تا انسان آرامش خود را بدست بیاورد.

 • آرامش با ماساژ بدن

  18 بازدید

  _ در روایت آمده است که یکی از چیزهایی که برای بدن مفید است ، مشت و مال دادن بدن است ؛ حتی در روایت است که اگر مرده ای را با مشت و مال زنده شد ، نباید تعجب کرد.

 • تکنیک نفس عمیق کشیدن

  7 بازدید

  _ یکی از مواردی که در آرامش انسان تاثیر دارد ، تنفس عمیق است که با رساندن اکسیژن بیشتر به مغز ، مغز انسان استراحت می کند ؛ چون مغز یک پردازش بهتری از موقعیت برای انسان ایجاد می کند و باعث می شود حال انسان و نشاطش بیشتر بشود.

 • آرامش را حق خود بدانیم...

  23 بازدید

  - نعمت حیات و زنده بودن ، یک نعمتی است که توجه به آن حس تقدیر از آن برای فرد بوجود می آورد... - در روانشناسی گفته اند که هر فردی باید استحقاق آرامش و آرام بودن را باید برای خود داشته باشد ، سیستم روانی انسان ها ، سیستم تعادل جو هست که با بروز یک نا آرامی ، انسان تلاش می کند باز به آرامش قبلی و سابق دست پیدا کند...

 • نا آرامی و اضطراب با کم شدن ایمان و معنویت

  21 بازدید

  - ربایش ایمان در افراد ، بسیار زیاد است و تقویت ایمان در مقابل آن بسیار کم است... پس باید برنامه افزایش ایمان را برای خود قرار بدهند... - گناه باعث بی قراری و اضطراب افراد می شود چون آن فرد بر خلاف قوانین فطرت خودش عمل می کند که باعث نا آرامی او می شود... - یک رنج برای انسان این می باشد که فرد بعد از مدتی می گوید که چندوقتی است که بی تفاوت شدم و حال دعا و مناجات و برنامه های معنوی را ندارم...

 • کسب آرامش با تقویت باورهای معنوی

  7 بازدید

  - ارتباط انسان ها با خداوند به عنوان منبع آرامش و هر چیزی که انسان را به نوعی به خداوند نزدیک می کند ، مثل ذکر و ادعیه و زیارات و همچنین ارتباط با اهل بیت و انس با شهدا...اینها می توانند بسته معنوی برای کسب آرامش باشند. - این مواردی که به عنوان ابزار آرامش قرار می گیرند باید سه شرط داشته باشند که مایه آرامش برای انسان باشند که این سه شرط عبارتند از...

 • مدیریت استرس در پوشش متضاد با دیگران

  2 بازدید

  - برای فردی که پوشش لباس پوشیدن او در میان جمع افراد اطراف خود به دلایل اعتقادات شخصی متفاوت است (مثل یک دانشجوی چادری در میان دانشجویان مانتویی) باید این قائده و تکنیک راد درنظر بگیرد که ؛ دیگران به هزاران دلیل و اعتقادات مجبور نیستند که شبیه ما زندگی کنند و لباس بپوشند و ما هم اینقدر حقیر و ضعیف نیستیم که دست از اعتقاد و اندیشه امان برداریم و خودمان را همرنگ اطرافیان کنیم...

 • راه های جذب افراد به خود

  11 بازدید

  - برای جذب دیگران به خود ، باید شنونده خوبی باشیم ؛ خوب شنیدن یک هنر است. - به دیگران فرصت دیده شدن و تعریف شدن ، بدهیم. - مدح به جا و تشویق از دیگران عامل جذب است.