در حال بارگذاری
 • 7
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 3هزار
  بازدید

دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 7
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 3هزار
  بازدید
Loading...

همه ویدیو ها

 • توضیح لازمی درباره طب اسلامی باید خدمتتان عرض کنم

  79 بازدید

  آیت الله مکارم شیرازی: ما مجموعه ای درباره تمام دردها و درمان ها و داروها به نام طب اسلامی، نداریم؛ اشاراتی در قرآن مجید و اشارات بیشتری در روایات اسلامی، به مسائل مربوط به پیشگیری از بیماری ها و درمان دردها شده که بسیار قابل استفاده است، ولی آن را نمی توان به صورت یک علم با تمام جزئیاتش مطرح کرد. طبی به نام طب سنتی داریم که حاصل هزاران سال تجربیات بشر است و نمی توان آن را انکار کرد.

 • مسئول تعیین صلاحیت روش های درمان در طب ایرانی کجاست

  12 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی دانشگاه شاهد: مسئولیت تعیین با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است؛ ابتدا باید مطمئن شویم که آن دارو سمیت و ضرر ندارد و یا اگر ضرر دارد به عنوان عوارض جانبی، نسبت عملکرد، ضرر، به نفع عملکرد و تاثیر دارو باشد.

 • مجاز نیستیم هر روش درمانی را روی انسان ها تجربه کنیم

  25 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: مجاز نیستیم هر روش درمانی را تا زمانی که از بی ضرربودن آن مطمئن نشده ایم، روی انسان ها تجربه کنیم؛ بررسی اثربخشی هر روش درمانی یا داروها، مراحلی دارد و در منابع طب ایرانی نیز بر این موضوع تاکید شده است.

 • نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره طب اسلامی

  451 بازدید

  نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درباره طب اسلامی، در دیدار با دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 • استفاده صرف از تجارب فردی در درمان، بسیار خطرناک است

  43 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی دانشگاه شاهد: اگر فردی در امر درمان، ملاک را این قرار دهد که خودم تجربه کرده ام و بدون آنکه سابقه تاریخی درازمدت به صورت مکتوب یا شفاهی برای آن دارو یا روش درمانی موجود باشد، بخواهد آن را استقرا داده و برای کل جامعه تجویز کند، بسیار خطرناک است؛ در هر 10 هزار نفر، یک نفر ممکن است دچار عارضه شود.

 • نحوه تشخیص باورهای درست و غلط در حوزه طب ایرانی

  115 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی: ملاک، تجربه صحیح است و اصول عقلانی که از تجربه به دست می آید. در قدیم نیز همینطور بوده و مقید به این تجربیات بودند؛ نتایج تجربیات حیوانی را ملاک ندانسته و بر انجام تجربیات انسانی نیز تاکید داشتند؛ چه بسیار داروهایی که روی حیوان یک اثری دارد و روی انسان، اثری دیگر...

 • طب ایرانی در مسیر علمی شدن پیش می رود

  41 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی: دانشجویان ما باید یک ایده را از منابع قدیم که حدود 14 هزار منبع خطی به صورت چاپ شده یا سنگی موجود است، خارج کنند و تاییدیه آنها با انجام تحقیق و پژوهش بر اساس طب رایج و متدولوژی جدید، گرفته شود.

 • وضعیت آموزش آکادمیک طب ایرانی در کشور

  48 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی: به قول مرحوم دکتر محمدمهدی اصفهانی، افکار ابن سینا و رازی در مدت ۱۵۰ سال پیش، نفوذی به دانشگاه ها نداشت و از سال ۸۶ این امکان حاصل شد، دانشگاه ها در معرض این کار قرار گرفتند و در حال حاضر، در شرایط خوبی قرار داریم.

 • وضعیت حال حاضر طب ایرانی در کشور

  35 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی: خوشبختانه در سال ۱۳۸۶، طب سنتی وارد نظام سلامت کشور شد و اولین دوره پزشکان برای گذراندن دوره چهارساله تخصصی، به این عرصه وارد شدند.

 • ضرورت ادغام خدمات طب های سنتی در نظام سلامت کشورها

  61 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: سازمان جهانی بهداشت سه دلیل را برای بیان ضرورت توسعه و ادغام خدمات تایید شده طب های سنتی در نظام سلامت رایج کشور برشمرده است: 1) ریشه در فرهنگ و باور مردم داشته و به همین دلیل دارای قابلیت پذیرش بیشتری هستند و اقبال مردم به آن بیشتر است. 2) طب های سنتی کل نگر هستند. 3) ارزان تر بودن و در دسترس بودن خدمات آنها

 • طب فراگیر(Integrative Medicine)

  54 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی: طب٬ مجموعه دانش ها و تجربیاتی است که کمک می کند افراد سالم، تندرستی خود را حفظ کنند و افراد بیمار، درمان شوند. امروزه دنیا به سمت طب فراگیر(Integrative Medicine) می رود؛ یعنی اگر موردی در طب پیش آمد، از روش های جدید یا هر روش دیگری که قابل درمان بود، با توجه به این نکته مهم که آن روش، شواهد علمی مستند با ابزار و روش تحقیق روز دنیا داشته باشد، استفاده شود.

 • تعریف طب سنتی از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت

  101 بازدید

  دکتر محسن ناصری، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ایرانی دانشگاه شاهد: سازمان جهانی بهداشت، طب سنتی را مجموعه دانش ها و تجربیاتی می داند که نسل به نسل در یک منطقه جغرافیایی خاص به صورت شفاهی یا مکتوب انتقال پیدا کرده است.

 • تعریف طب ایرانی/ دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت

  108 بازدید

  طب ایرانی از آنجایی که از آن به عنوان یک مکتب طبی یاد کرده اند، روش تشخیص و درمان مستقل و متفاوتی از طب رایج دارد و اصطلاحا هم به طب مزاجی یا طب اخلاطی معروف است. چیزی که امروزه دنیای غرب هم به دنبال آن است، طب فردی است و اتفاقا از قابلیت های طب ایرانی، فردمحوری و بیمارمحوری است، نه بیماری محوری و برای هر فرد بر اساس خصوصیات منحصر به فردی که مزاج نامیده می شود، تشخیص و درمان در نظر گرفته می شود.

 • بارها اعلام کرده ام که طرفدار طب سنتی هستیم/شیادی قابل ورود به حوزه طب سنتی نیست

  215 بازدید

  افرادی در لباس های رنگارنگ،از باور و اعتقادات مردم سوءاستفاده می کنند و همه باید کمک کنند باآنها برخورد شود و این افرادهم خودشان را پشت تابلوی طب سنتی که افتخار ملی ماست و بسیار درمورد آن کوتاهی کرده ایم،پنهان نکنند. به همکاران خودم در جامعه پزشکی عرض می کنم که طب سنتی یک طب مکمل و کمک به ماست و نباید درحوزه طب مدرن،از اثرات طب سنتی که میراث ملی ماست،غافل شویم و کمک کنیم به حوزه ارائه خدمات بیاید.

 • نایب رییسی فدراسیون جهانی طب سوزنی به ایران رسید

  125 بازدید

  سی امین کنگره جهانی طب سوزنی و نهمین مجمع عمومی فدراسیون جهانی طب سوزنی، با حضور مقامات، استادان و متخصصان طب سوزنی بیش از 60 کشور دنیا در پکن برگزار شد و دکتر امیرهومن کاظمی، مشاور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و استاد دانشگاه طب سنتی پکن، توانست آرای لازم را در انتخابات هیات رییسه فدراسیون جهانی طب سوزنی کسب کرده و به عنوان یکی از نایبان رییس این فدراسیون برگزیده شود/اخبار علمی شبكه چهار

 • تبلیغات فریبنده رو به افزایش در زمینه خواص درمانی مطلق دم نوش ها، داروهای گیاهی

  232 بازدید

  صحبت های مهم دکتر ناصر رضایی پور، متخصص طب ایرانی، در خصوص تبلیغات فریبنده رو به افزایش امروزی در زمینه خواص درمانی مطلق دم نوش ها، داروهای گیاهی و گیاهان دارویی

 • به راحتی یک روش درمانی را به همه بیماران تعمیم ندهیم

  176 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: تعریف در نظام سلامت یعنی همه دست اندرکاران نظام سلامت قابلیت های منطقی طب ایرانی را بپذیرند؛ برای این منظور باید از هرگونه بزرگنمایی و افراطی گری و جسارت کردن در انجام برخی از کارهای بسیار پر ریسک که ممکن است به ریشه طب ایرانی آسیب بزنند، پرهیز کنیم. اگر بر فرض، یک روش درمانی به بیماری کمک کرد، به راحتی آن را به دیگر بیماران تعمیم ندهیم

 • تنها راه حفظ طب ایرانی، تعریف آن در نظام سلامت کشور است

  48 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: طب ایرانی باید به عنوان جزئی از نظام سلامت تعریف شود تا همه در نظام سلامت جایگاه داشته باشیم وگرنه به راحتی قابلیت حذف پیدا می کنیم؛ تنها راه حفظ طب ایرانی، تعریف آن در نظام سلامت کشور است

 • انسانی را که در وجودش خدا هست،از موش پایین تر فرض کنیم!

  82 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت: افلاطون طبیعت مدبره را که از ظرفیت های مهم طب ایرانی برای حفظ سلامتی و درمان است، قوه الهیه، موکل به مصالح بدن در وجود هر انسان تعریف می کند؛ یعنی در بدن تک تک انسان هایی که تحت درمان خود قرار می دهیم، کوچک شده اراده مطلق خدا وجود دارد؛ چطور می شود انسانی را که در وجودش خدا هست، از موش هم پایین تر فرض کرده و بدون هیچ مستندی یک روش درمانی را برایش آغاز کنیم؟!

 • نتیجه انجام اقدامات پر خطر، آسیب به مردم است

  23 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: باید آن قدر کارها را با احتیاط انجام دهیم که اعتماد مردم را جلب کنیم؛ کارهایی را انجام دهیم که کم خطر و کم عارضه هستند، احتیاط های لازم را انجام دهیم و مستند کافی هم داشته باشیم تا طب ایرانی را در نظام سلامت و در دل طب رایج جا بیندازیم. اگر کاری کنیم اعتماد جامعه پزشکی از حوزه طب ایرانی و مکمل کم شود، مردم آسیب می بینند.

 • با افراطی گری و تندروی، جایگاهمان را از دست می دهیم

  24 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت: باید از ظرفیت طب ایرانی بر اساس آنچه که حکمای گفتند و به آن بخش هایی عمل کنیم که بی ضرر بوده و رویکرد پیشگیری و ارتقای سلامت مردم دارند. از روش های پر خطر استفاده نکنیم. عده ای که موافق طب ایرانی نیستند، مستندات مربوط به افراطی گری ها و تندروی هایمان را جمع آوری کرده و روزی ارائه می دهند؛ آن وقت جایگاهمان را هم در کشور و هم در دنیا از دست می دهیم.

 • اگر به فکر توسعه هستیم،از انجام کارهای پر خطر دوری کنیم

  34 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: اتفاق های زیادی هست که اگر بگویم شاید خیلی بترسید و لازم است که بترسید؛ کارهایی را انجام ندهیم که پر خطر باشد؛ چراکه آبروی طب ایرانی را می برد و ریشه آن را می زند. اگر به فکر توسعه هستیم، کارهایی را انجام دهیم که حکمای ما با اطمینان در مورد آن ها صحبت کرده اند

 • نمونه ای از عود بیماری M.S، با دخالت درمانگران افراطی

  82 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: در کتاب های طب ایرانی، بیماری ام.اس یا ویلسون داریم؟ نداریم؛ پس چرا خودمان اجتهاد می کنیم؟! وقتی خودمان اجتهاد می کنیم، باید حتما مستندی پشت آن باشد؛ مگر می شود بدون مستند درمان کرد؟! چرا کارهای پر خطر انجام می دهیم؟!

 • نمونه ای از بزرگنمایی منجر به فوت توسط درمانگران افراطی

  166 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: قربانیان بزرگنمایی ها و افراطی گرایی های حوزه درمان، تنها مردم عادی نیستند. گاهی بزرگنمایی های ما آن قدر بزرگ است که افراد جامعه پزشکی هم به ما اعتماد می کنند؛ چرا از این اعتماد سوء استفاده کنیم؟!

 • امتحان روش درمانی روی یک بیمار شروطی دارد

  46 بازدید

  مشاور وزیر بهداشت: در متدولوژی تحقیق و اخلاق پزشکی دنیای بی دین، امتحان روش درمانی روی یک بیمار، چند شرط دارد؛ اول دریافت رضایت آگاهانه از بیمار و توضیح به او که در حال تحقیق بر روی این روش درمانی که در منابع ما ذکر شده برای شما موثر است، هستم. دوم ضمانت می دهم که استفاده از این روش عارضه ای برای شما نداشته باشد و مهم تر از همه اینکه چون در مرحله تحقیق هستیم، هیچ هزینه ای از بیمار دریافت نشود

 • امتحان روش درمانی روی انسان، بدون مستند کافی!

  48 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی: در دنیای بی دین، برای امتحان یک روش درمانی روی موش!، رعایت اصول اخلاق پزشکی را ضروری می دانند؛ چطور می شود یک روش درمانی را بدون مستند کافی، روی انسان امتحان کرد؟!

 • اجتهاد کردن به برداشت شخصی نیست!

  21 بازدید

  مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: یا باید بگوییم برای توسعه طب ایرانی به اندازه کافی مستند داریم یا مرجع ما کتاب های حکما است؛ اگر کتاب های حکما مستند ما هستند، در آن ها اسمی از بیماری های جدید مانند ام.اس و ویلسون نیامده است؛ پس در مورد این بیماری ها اجتهاد می کنیم. مگر این حق را داریم که خودمان اجتهاد کنیم؟ باید مستند داشته باشیم تا اجتهاد کنیم؛ اجتهاد کردن به برداشت شخصی نیست

 • اجتهاد شخصی، از مهم ترین باورهای غلط در حوزه طب ایرانی

  157 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی: یکی از مهم ترین باورهای غلط در حوزه طب ایرانی این است که خودمان اجتهاد می کنیم و خیلی وقت ها هم شاید ناخودآگاه سراغ بیماری هایی می رویم که مردم از آن ها مستاصل هستند؛ عده ای ممکن است از باب سودجویی این کار را انجام دهند و عده ای هم از باب دلسوزی؛ هردو غلط است؛ وقتی مستند کافی برای یک روش درمانی نداریم، حق نداریم از آن استفاده کنیم

 • توجه به قابلیت های اصلی طب ایرانی

  49 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی: قابلیت های اصلی طب ایرانی را فراموش کردیم؛ حکمای ما نگفتند طب ایرانی درمان است! خودتان تامل کنید، ببینید که ما چه رسالتی برای توسعه طب ایرانی در کشور داریم؛ هر چه که در تنهایی خود و وجدانتان به آن رسیدید، عمل کنید. اگر رسیدید که هر روش درمانی غیر مستندی را که هر کس گفت روی بیماران عمل کنید، عمل کنید ولی دیگر اسم آن را طب ایرانی نگذارید

 • نگرانی از به زمین افتادن پرچم طب ایرانی توسط حامیان آن

  33 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی: اگر مراقبت نکنیم، این بار ممکن است پرچم طب ایرانی توسط حامیان آن به زمین بیفتد که آن وقت دیگر نمی توان کاری کرد

 • نگرانی از افراطی گری ها و بزرگنمایی از ظرفیت طب ایرانی

  23 بازدید

  دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی: نکند بی احتیاطی ها و افراطی گری های ما و یا بعضی از بزرگنمایی هایی که از ظرفیت طب ایرانی به نمایش می گذاریم، باعث شود همین قدر اعتمادی که مردم به طب ایرانی دارند، از بین برود.