در حال بارگذاری
 • 9
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 37.2هزار
  بازدید

راهنمای مراقبین بیماران فرسایش مغز (دمانس) Dementia

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 • 9
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 37.2هزار
  بازدید
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • انتظارات متقابل بیمار و پزشک قسمت اول Dementia patient/doctor expectations

  46 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری پادکست با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده‌ام. در این پادکست، مسائل مهم در دوران اولیه و منتهی به تشخیص بیماری را با ایشان مورد بحث قرار می‌دهیم.

 • عفونت ریه در اثر استنشاق مواد غذایی Dementia Aspiration Pneumonia

  39 بازدید

  به دنبال بلاگ هفته گذشته که به این موضوع می پرداخت پرسشهای مختلفی در تالارهای گفتگوی برگزیدگان و دردآشنا مطرح شد. لازم دیدم برای واکاوی این موضوع مهم و اکثراً مهلک که برای بیماران فرسایش مغز اتفاق میفتد پادکست جدیدی نشر دهم. در این پادکست به علل بوجود آمدن عفونت ریه، علائم هشدار دهنده، مداوا، و راههای کم کردن خطر بوجود آمدن آن می پردازم.

 • مراقبت از مراقبت کننده بیمار Dementia

  44 بازدید

  مراقبت کردن از بیمار فرسایش مغز کای طولانی و استرس آور است. هیچ مراقبی نمی تواند این وظیفه را از ابتدا تا انتها به تنهایی انجام دهد. لازم است اعضا خانواده بیمار به این مهم توجه نموده و قبل از ازپا افتادن مراقب اصلی در این باره چاره جویی نمایند. در هیجدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان به این بحث پرداختیم و راههای کمک رسانی به مراقب اصلی را واکاوی نمودیم. براای اطلاع بیشتر در این باره از وبسایت دردآشنا، بخش مقالات متعدد مراقبت از مراقبت کننده دیدن فرمایید: www.dardashna.ir

 • صفحه اول وبسایت دردآشنا Dementia dardashna homepage

  74 بازدید

  با توجه به گسترش خدمات پروژه دردآشنا، صفحه اول قبلی وبسایت، گویا و در بر گیرنده همه خدمات نبود. به همین دلیل صفحه اول وبسایت را طراحی مجدد کردم که بهتر و آسانتر مراجعین عزیز را در دستیابی به مطلبی که مورد نظرشان است راهنمایی نماید. در این پادکست به اختصار خدمات متنوع پروژه دردآشنا را برای مراقبین و مراجعه کنندگان عزیز شرح داده و راه دسترسی به آنها را بازگو می نمایم.

 • تغذیه و بیماران فرسایش مغز Dementia Nutrition

  68 بازدید

  مراقبت درست در بهبود کیفیت زندگی عزیزان مبتلا به فرسایش مغز و طولانی کردن دوران استقلال آنها نقش مهمی ایفا می کند. یکی از اقدامات مهم مراقیتی در این زمینه، برنامه درست تغذیه و اجرای مناسب آن است. در این پادکست که در هفدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان در تاریخ ۶ آذرماه ۱۳۹۷ ظبط شده است، به مسئله تغذیه، راهکارهای مربوطه، و نقش سازنده مراقب پرداختیم. دیدن این پادکست را به همه مراقبین عزیز توصیه می کنم.

 • بانک پرسش و پاسخهای مراقبین Dementia Caregivers' QA

  35 بازدید

  بانک پرسش و پاسخهای مراقبین فرسایش مغز، گنجینه ای گرانبها و منحصر بفرد است که بر پایه مهم ترین پرسشهای مطرح شده در تالارهای گفتگوی ایرانی و خارجی بنا شده است. این بانک اطلاعاتی، در بر گیرنده خرد جمعی دردآشنایان و برگزیدگان عزیزی است که قبلا در این راه قدم گذاشته اند. برای دسترسی به این گنجینه، سه راه وجود دارد الف- وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir، ب- وبلاگ آرشیو پرسش و پاسخ دردآشنا http://dardashna-qanda.mihanblog.com/، ج- کانال پرسش و پاسخ دردآشنا در تلگرام Dardashna Q&A.

 • نشاندن بیمار روی صندلی Making the patient sit

  82 بازدید

  نشاندن بیماری که ایستاده است کار آسانی است به شرطی که مراقب آموزش لازم را دیده باشد، بیمار با او احساس اطمینان نماید، و این کار از روی حوصله و به آرامی انجام گیرد. در این کلیپ از سری ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار انجام درست این عمل را برایتان نمایش می دهیم.

 • عوارض و تداخل دارویی

  68 بازدید

  عوارض و تداخل دارو یکی از مهم ترین دلایل بروز تغییرات رفتاری در بیماران مانند بیقراری، توهم، پرخاشگری، سردرگمی، و غیره است. مراقب دقیق و کارآزموده، نه تنها به این مهم در مطب پزشک معالج و در تماس با دکتر داروساز توجه می کند، بلکه پس از تجویز دارو و قبل از شروع استفاده آن، شخصا در این مورد جستجو و تحقیق می نماید. فکر نکنید چون به زبان انگلیسی تسلط ندارید این کار غیر عملی است. شما می توانید با استفاده از وبسایتهای مترجم بر این مشکل غلبه نمایید. با مشاهده این کلیپ ۱۵ دقیفه ای، شما در این کار استاد خواهید شد.

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند2 How do things happen

  23 بازدید

  در دنباله پادکست قبلی که قسمت اول «اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند» بود، در جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز مورخ اول آبان ماه ۱۳۹۷، دنباله این مطلب را پی گرفتیم و فایل صوتی آن را برای علاقمندان در این پادکست عرضه می نمایم. برای ادامه واکاوی اتفاقات باید به مطالب زیر توجه کنیم: بیمار به چه نوع دمانس مبتلاست و در چه مرحله سیر پیشرفت بیماری قرار دارد؟ شخصیت بیمار قبل از بیماری چگونه بوده است؟ شرایط محیطی که بیمار در آن زندگی می کند چیست؟ او مبتلا به کدام بیماریهای زمین

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند1 How do things happen

  100 بازدید

  در این پادکست دردآشنا، توضیح می دهیم که اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند. در این نوع بیماری همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد از جمله افکار، رفتار، تکلم، تعادل، و سایر امور. علاوه بر آن بیماری پیشرونده است و از بین رفتن سلولهای مغز بی وقفه ادامه پیدا کرده و قسمتهای مختلف مغز را در بر می گیرد. در نتیجه حالات بیمار در روزهای مختلف متفاوت است و تجلی آن در بیماران مختلف متفاوت است.

 • بد گمانی و تهمت زدن توسط بیماران فرسایش مغز Dementia

  140 بازدید

  در این پادکست به یکی از دردناکترین تغییرات رفتاری بیماران فرسایش مغز که بد گمانی و تهمت زدن است می پردازم. تحمل و سازشگری با این عارضه که برای اکثر بیماران در سیر پیشرفت بیماری اتفاق می افتد، برای مراقب بسیار سخت است. تصور اینکه بیمار بجای تشکر از زحمات شبانه روزی مراقبش او را متهم به دزدی اموالش بنماید دردآور و مایوس کننده است. مراقب باید باور داشته باشد که این بازتاب بیماری و نه خود بیمار است که او را متهم می نماید. راههای سازشگری با این عارضه را در این پادکست ببینید.

 • پرخاشگری و خشونت - جلسه رو در روی مراقبین دمانس Dementia

  115 بازدید

  پادکست بخش نخست چهاردهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز (دمانس) کرمان. Dementia Caregivers Face to Face meeting, Kerman. Aggression and Violence در این بخش به تغییرات رفتاری مربوط به پرخاشگری و خشونت که اکثر بیماران در سیر بیماری به آن مبتلا می شوند پرداختیم.

 • سخنرانی مهدی صمدانی در کنگره طب سالمندی 2018 -دمانس، دیدگاه یک مراقب

  426 بازدید

  کنگره طب سالمندی همراه باسمپوزیوم سالانه بیماری آلزهایمر در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۷ در تهران، مرکز همایشهای بین المللی رازی برگزار شد. در این کنگره، از مهدی صمدانی، بنیان گزار پروژه دردآشنا دعوت شده بود که در باره دمانس از دیدگاه یک مراقب صحبت نماید. گزارش این سخنرانی که زنده ضبط شده است به آگاهی میرسد

 • راههای صحیح ارتباط با بیماران - پرسش و پاسخ

  253 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. چهارمین قسمت این برنامه را شامل پرسش و پاسخ های مهم مطرح شده را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - مرحله سوم، مراقبت تخصصی

  92 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و سومین قسمت این برنامه چهار قسمتی را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - تغییرات رفتاری

  78 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و دومین قسمت این برنامه را - تغییرات رفتاری، به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - رعایت حریم خصوصی

  135 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و اولین قسمت این برنامه چهار قسمتی رابه علاقمندان تقدیم می کنم.

 • دردآشنا - معرفی تالار گفتگو و سایر خدمات دردآشنا

  110 بازدید

  در پادکستهای گذشته، شما را با تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا، وبسایت دردآشنا، و کتاب جامع راهنمای مراقبین فرسایش مغز آشنا کردم. در این پادکست به معرفی تالار گفتگوی مراقبین فرسایش مغز که به پرسش و پاسخهای مراقبین عزیز اختصاص دارد می پردازم. و در پایان، زنجیر بهم پیوسته خدمات پروژه دردآشنا را به شما معرفی می کنم. شما تنها نیستید. سایر مراقبین آماده اند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

 • دردآشنا - معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز(دمانس)

  106 بازدید

  کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز بر پایه مقالات علمی و عملی وبسایت دردآشنا و پس از تصویب و تایید شورای تالیف و ترجمه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به چاپ رسید و با استقبال مراقبین بیماران دمانس و دست اندرکاران امور پزشکی و طب سالمندی قرار گرفت. چاپ دوم کتاب از هم اکنون آماده ارسال به متقاضیان است. مطالعه این کتاب را به مراقبین بیماران فرسایش مغز و دست اندر کاران امور سالمندی توصیه می کنیم.

 • راهنمای استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا

  61 بازدید

  در پادکست تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا شما را با دلایل ایجاد وبسایت، بانیان، و جامعه هدف پروژه آشنا کردم. در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با امکانات پیش بینی شده و نحوه استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا که در بر دارنده بیش از ۱۵۰ مقاله علمی و عملی در زمینه امور مراقبت از بیماران فرسایش مغز می باشد و بسیار ساده با امکانات جستجوی متعدد طراحی شده است آشنا می کنم.

 • تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا

  115 بازدید

  در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با تاریخچه این پروژه آشنا می کنیم. پروژه دردآشنا چگونه آغاز شد و هدف از انجام آن چیست؟ بنیان گزاران آن چه کسانی هستند؟ جامعه هدف پروژه چه کسانی هستند؟ و راههای دسترسی به خدمات این پروژه کدامند؟

 • کوتاه کردن ناخن های بیمار

  387 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست کوتاه کردن ناخن های بیمار را به گونه ای که به مراقب و خود بیمار آسیب نرسد نشان می دهیم. همچنین، در کلیپ قبلی نشان دادیم که ارتفاع صندلی بیمار باید بلندتر از معمول باشد تا به کمر مراقب آسیب وارد نیاید. با بلند کردن ارتفاع صندلی بیمار، کم ارتفاع بودن دسته صندلی وی را چگونه برطرف کنیم؟

 • معرفی وبلاگ دردآشنا - تالار گفتگو

  255 بازدید

  با توجه به مشکلات دسترسی به تلگرام و محدود شدن ارتباط ما با مراقبین عزیز، در جستجوی راه حلی آسان برای ترویج همفکری و استفاده از تجربیات یکدیگر بودم. در این راستا، تالار گفتگوی جدیدی را در میهن بلاگ راه اندازی کردم. امیدوارم کلیپ حاضر راهنمای مناسبی برای استفاده بهینه از این وبلاگ برای ارتباط مجدد و گسترده دردآشنایان و برگزیدگان عزیز باشد.

 • مشخصات ویلچر خوب

  251 بازدید

  یک ویلچر خوب برای بیمار فرسایش مغز چه مشخصاتی دارد؟ اگر این ویلچر فاقد زیر سری بود چه کنیم؟ ویلچر مناسب چرخها و رکابش قابل جدا شدن است بطوریکه در صندلی عقب یا در صندوق اتومبیل براحتی جا بگیرد و قابل حمل برای رفتن به پارک یا مطب پزشک باشد. همچنین، ویلچر باید سبک باشد که مراقب بتواند براحتی آنرا بلند نموده جابجا نماید.

 • انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر

  786 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • اختلال کمبود توجه مربوط به سن Age-Activated ADD

  153 بازدید

  این ویدیو نشان می دهد که چگونه یک فرد سالمند دچار اختلال کمبود توجه می شود. بازیگر این کلیپ در حین انجام کاری توجهش به مطلب دیگری جلب می شود، کاری را که شروع کرده بود رها می کند و به کار جدید می پردازد. ولی دوباره کار دیگری را شروع می کند و کار در دست انجام را رها می نماید. این چرخه کارهای بی سرانجام تا پایان روز ادامه می یابد و او خسته و وامانده بدون انجام کامل هیچ کاری، روز را به پایان می برد.

 • انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل

  1,664 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به اتومبیل منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • انتقال بیمار از تخت به ویلچر

  2,048 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از تخت به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود.

 • راههای مختلف راه بردن ایمن بیمار

  795 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راه درست نزدیک شدن و ورود به حریم خصوصی بیمار را آموزش می دهیم. سپس روشهای درست و ایمن راه بردن بیماری را که از تعادل نسبی برخوردار است نشان می دهیم. مراقب باید با اعتماد به نفس، این احساس را در بیمار القا کند که او می داند چه می کند و بیمار بهمراه او ایمن و بدور از هر گونه خطر است. در غیر اینصورت، بیمار با او همکاری نخواهد کرد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل بکمک کمربند

  436 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار ایمن بلند کردن بیماری که جثه اش سنگین است را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بکمک کمر بند بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل

  1,248 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، ابتدا نوع مبل مناسب برای بیمار را معرفی می کنیم. سپس راهکار ایمن بلند کردن بیمار را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • راهکار درست بلند کردن بار

  915 بازدید

  بلند کردن و انتقال بیمار شبیه بلند کردن و جابجایی بار سنگین است. یک اشتباه کوچک از طرف مراقب هنگام انتقال بیمار ممکن است به کمر او اسیب رسانده و ضایعه جبران ناپذیری بوجود آورد. در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار صحیح جابجا کردن بار را می آموزید و در کلیپهای بعدی نحوه انجام صحیح نقل و انتقال بیمار را از تخت به ویلچر و بالعکس به شما آموزش خواهیم داد.