در حال بارگذاری
 • 5
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 23.9هزار
  بازدید

راهنمای مراقبین بیماران آلزایمر و دمانس(فرسایش مغز)

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 • 5
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 23.9هزار
  بازدید
Loading...
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • دردآشنا - معرفی تالار گفتگو و سایر خدمات دردآشنا

  49 بازدید

  در پادکستهای گذشته، شما را با تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا، وبسایت دردآشنا، و کتاب جامع راهنمای مراقبین فرسایش مغز آشنا کردم. در این پادکست به معرفی تالار گفتگوی مراقبین فرسایش مغز که به پرسش و پاسخهای مراقبین عزیز اختصاص دارد می پردازم. و در پایان، زنجیر بهم پیوسته خدمات پروژه دردآشنا را به شما معرفی می کنم. شما تنها نیستید. سایر مراقبین آماده اند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

 • دردآشنا - معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز(دمانس)

  43 بازدید

  کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز بر پایه مقالات علمی و عملی وبسایت دردآشنا و پس از تصویب و تایید شورای تالیف و ترجمه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به چاپ رسید و با استقبال مراقبین بیماران دمانس و دست اندرکاران امور پزشکی و طب سالمندی قرار گرفت. چاپ دوم کتاب از هم اکنون آماده ارسال به متقاضیان است. مطالعه این کتاب را به مراقبین بیماران فرسایش مغز و دست اندر کاران امور سالمندی توصیه می کنیم.

 • راهنمای استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا

  47 بازدید

  در پادکست تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا شما را با دلایل ایجاد وبسایت، بانیان، و جامعه هدف پروژه آشنا کردم. در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با امکانات پیش بینی شده و نحوه استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا که در بر دارنده بیش از ۱۵۰ مقاله علمی و عملی در زمینه امور مراقبت از بیماران فرسایش مغز می باشد و بسیار ساده با امکانات جستجوی متعدد طراحی شده است آشنا می کنم.

 • تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا

  51 بازدید

  در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با تاریخچه این پروژه آشنا می کنیم. پروژه دردآشنا چگونه آغاز شد و هدف از انجام آن چیست؟ بنیان گزاران آن چه کسانی هستند؟ جامعه هدف پروژه چه کسانی هستند؟ و راههای دسترسی به خدمات این پروژه کدامند؟

 • کوتاه کردن ناخن های بیمار

  241 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست کوتاه کردن ناخن های بیمار را به گونه ای که به مراقب و خود بیمار آسیب نرسد نشان می دهیم. همچنین، در کلیپ قبلی نشان دادیم که ارتفاع صندلی بیمار باید بلندتر از معمول باشد تا به کمر مراقب آسیب وارد نیاید. با بلند کردن ارتفاع صندلی بیمار، کم ارتفاع بودن دسته صندلی وی را چگونه برطرف کنیم؟

 • معرفی وبلاگ دردآشنا - تالار گفتگو

  130 بازدید

  با توجه به مشکلات دسترسی به تلگرام و محدود شدن ارتباط ما با مراقبین عزیز، در جستجوی راه حلی آسان برای ترویج همفکری و استفاده از تجربیات یکدیگر بودم. در این راستا، تالار گفتگوی جدیدی را در میهن بلاگ راه اندازی کردم. امیدوارم کلیپ حاضر راهنمای مناسبی برای استفاده بهینه از این وبلاگ برای ارتباط مجدد و گسترده دردآشنایان و برگزیدگان عزیز باشد.

 • مشخصات ویلچر خوب

  119 بازدید

  یک ویلچر خوب برای بیمار فرسایش مغز چه مشخصاتی دارد؟ اگر این ویلچر فاقد زیر سری بود چه کنیم؟ ویلچر مناسب چرخها و رکابش قابل جدا شدن است بطوریکه در صندلی عقب یا در صندوق اتومبیل براحتی جا بگیرد و قابل حمل برای رفتن به پارک یا مطب پزشک باشد. همچنین، ویلچر باید سبک باشد که مراقب بتواند براحتی آنرا بلند نموده جابجا نماید.

 • انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر

  486 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • اختلال کمبود توجه مربوط به سن Age-Activated ADD

  62 بازدید

  این ویدیو نشان می دهد که چگونه یک فرد سالمند دچار اختلال کمبود توجه می شود. بازیگر این کلیپ در حین انجام کاری توجهش به مطلب دیگری جلب می شود، کاری را که شروع کرده بود رها می کند و به کار جدید می پردازد. ولی دوباره کار دیگری را شروع می کند و کار در دست انجام را رها می نماید. این چرخه کارهای بی سرانجام تا پایان روز ادامه می یابد و او خسته و وامانده بدون انجام کامل هیچ کاری، روز را به پایان می برد.

 • انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل

  854 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به اتومبیل منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • انتقال بیمار از تخت به ویلچر

  713 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از تخت به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود.

 • راههای مختلف راه بردن ایمن بیمار

  607 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راه درست نزدیک شدن و ورود به حریم خصوصی بیمار را آموزش می دهیم. سپس روشهای درست و ایمن راه بردن بیماری را که از تعادل نسبی برخوردار است نشان می دهیم. مراقب باید با اعتماد به نفس، این احساس را در بیمار القا کند که او می داند چه می کند و بیمار بهمراه او ایمن و بدور از هر گونه خطر است. در غیر اینصورت، بیمار با او همکاری نخواهد کرد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل بکمک کمربند

  161 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار ایمن بلند کردن بیماری که جثه اش سنگین است را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بکمک کمر بند بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل

  916 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، ابتدا نوع مبل مناسب برای بیمار را معرفی می کنیم. سپس راهکار ایمن بلند کردن بیمار را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • راهکار درست بلند کردن بار

  766 بازدید

  بلند کردن و انتقال بیمار شبیه بلند کردن و جابجایی بار سنگین است. یک اشتباه کوچک از طرف مراقب هنگام انتقال بیمار ممکن است به کمر او اسیب رسانده و ضایعه جبران ناپذیری بوجود آورد. در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار صحیح جابجا کردن بار را می آموزید و در کلیپهای بعدی نحوه انجام صحیح نقل و انتقال بیمار را از تخت به ویلچر و بالعکس به شما آموزش خواهیم داد.

 • دستور ساخت بالش بومرنگ

  524 بازدید

  بالش بومرنگ بهترین وسیله برای کم کردن استرس در گردن و شانه های بیماری که مدتهای طولانی در تختخواب بسر می برد می باشد. طرز استفاده از آنرا در کلیپ قبلی مشاهده کرده اید. در این ویدئو، طرز تهیه الگوی بالش بومرنگ را به شما می آموزیم. با داشتن الگوی لازم، تهیه بالش بومرنگ در منزل بسیار آسان است.

 • طراحی و ساخت صندلی اتومبیل برای بیمار فرسایش مغز

  276 بازدید

  حمل و نقل بیمار با اتومبیل، نیاز به طراحی و تغییر صندلی اتومبیل دارد. مراقب باید بتواند صندلی را با چرخاندن و بیرون کشیدن از اتومبیل، برای استفاده بیمار آماده نماید. در نتیجه بیمار می تواند به راحتی و بدون فشار به او و مراقبش روی صندلی بنشیند و مراقب می تواند به راحتی صندلی و بیمار را به داخل اتومبیل هدایت کند. این کلیپ راهکار عملی این طراحی و تغییر را به شما نشان می دهد.

 • آموزش انتقال بیمار از ویلچر به تخت

  1,253 بازدید

  انتقال بیمار از ویلچر به تخت نیاز به آموزش و تمرین دارد. فشار وارد آمده به کمر مراقب بسیار زیاد است و مراقب باید بتواند بکمک پاها و زانوی خود، و نه فقط بکمک کمر خود، انتقال بیمار را انجام دهد. وسایل دست و پا گیر باید از اطراف ویلچر حذف شود. در زمان قرار دادن بیمار در تخت بایستی دقت شود پوست باسن او که بسیار شکننده است خراش بر ندارد و زخم نشود.

 • استفاده از بالش بومرنگ

  1,078 بازدید

  بالش بومرنگ بهترین نوع بالش برای بیماران زمین گیر می باشد. این بالش کمک میکند که استرس در گردن بیمار که ساعتهای متمادی در تخت استراحت می کند به حد اقل برسد. با استفاده از این بالش، دیگر لازم نیست شما نگران کلفتی و نا مناسب بودن بالش در وضعیت خوابیدن به پشت یا به پهلوی بیمار باشید.

 • Talking about bvFTD for FTD Awareness Week 2017

  42 بازدید

  The bare facts of bvFTD

 • مراحل پیشرفت بیماری فرسایش مغز(دمانس)

  206 بازدید

  در این ویدیو خانم تیپا اسنو، مراحل پیشرفت بیماری را به جواهرات مختلف مانند زمرد، الماس، کهربا، یاقوت، و مروارید تشبیه می کند و با استعاره و استفاده از رنگ و شکل این جواهرات سعی دارد بما بیاموزد که تواناییهای بیمار در هر مرحله بیماری چقدر است و مراقب چگونه باید در هر مرحله با بیمار سازشگری نماید.

 • خودتان را جای بیمار بگذارید و از دید او ببینید

  372 بازدید

  خانم تیپا اسنو در این ویدیو شرح می دهد که با پیشرفت بیماری، میدان دید بیمار کوچک می شود و اطراف را نمی بیند. در نتیجه تماسهای مراقب با او باید به نحوی باشد که او شوکه نشود و جا نخورد.

 • نحوه برخورد درست مراقب با بیمار فرسایش مغز

  124 بازدید

  نحوه برخورد اولیه با بیمار بسیار مهم است و انجام درست آن به یک ملاقات موفق و انجام نادرست آن به استرس و اضطراب فراوان می انجامد. ببینید خانم تیپا اسنو راه و روش درست را در چه می داند.

 • عبارات کلیدی و موثر هنگام مراقبت از بیمار فرسایش مغز

  45 بازدید

  مهمترین و کارسازترین عبارات هنگام مراقبت از بیمار مبتلا به فرسایش مغز یا دمانس: متاسفم، متاسفم که شما را عصبانی کردم، متاسفم که رفتارم با شما مانند رفتار با کودک بود، متاسفم، این خیلی سخت است، متاسفم.....

 • تغییرات حواس پنجگانه، راهکارهای سازشگری با آنها. قسمت ۲

  42 بازدید

  خانم تیپا اسنو در این ویدیو بما می آموزد که چگونه، با توجه به پیشرفت بیماری و از دست دادن توان درک موقعیت توسط بیمار، مراقبت کردن از وی را کاری دلچسپ، آرام و بدور از استرس، و در نهایت ایمنی انجام دهیم. در بیشتر موارد، مراقب با عدم آگاهی و عدم دریافت آموزش لازم، محیط زندگی را برای بیمار و اطرافیان پر مخاطره و پر اضطراب می کند. نتیجه آن آسیب دیدن طرفین است.

 • تغییرات حواس پنجگانه، راهکارهای سازشگری با آنها. قسمت ۱

  25 بازدید

  خانم تیپا اسنو در این ویدیو شرح می دهد که چگونه مراقبین باید با تغییرات و ضعف حواس پنجگانه کنار بیایند و خودشان را توجیه کرده رفتار خود را تغییر دهند. بیمار نمی تواند در رفتار خود تغییر ایجاد کند و تنها کاربرد موثر، تطبیق دادن روش کار مراقب با تغییرات ایجاد شده در بیمار است. فقط از این راه می توانید از استرس فزاینده در بیمار و مراقب او جلوگیری نمایید.

 • بیمار فرسایش مغز و زندگی کردن در گذشته

  283 بازدید

  اگر بیمار پدر یا مادر خود را جستجو می کند که سالها قبل در گذشته اند، آیا سعی کنیم او را قانع کنیم که اشتباه می کند یا به او دروغ بگوییم؟

 • فرسایش مغز یا دمانس و رانندگی

  154 بازدید

  رانندگی توسط بیماران مبتلا به فرسایش مغز یا انواع دمانس، برای خود بیمار و سایرین خطرناک است. بیمار بدلیل سردرگمی، فراموشی، نیاز به زمان بیشتر برای درک موقعیت و سایر عوارض بیماری نمی تواند مانند گذشته به ایمنی رانندگی کند. شاید زمان آن رسیده است که از رانندگی دست بکشد.

 • اثر رقص و فعالیت گروهی در بیماران مبتلا به فرسایش مغز

  69 بازدید

  در این ویدیو شما با تاثیر گذاری مهم رقص و برنامه های تفریحی گروهی برای بیماران مبتلا به فرسایش مغز آشنا می شوید. محیط مناسب، مربیان دلسوز، و داوطلبین علاقمند نقش پر رنگی در موفقیت برگزاری چنین برنامه هایی دارند.

 • کیفیت مراقبت را افزایش دهیم. قسمت ۱۵ - انواع فرسایش مغز

  10 بازدید

  در این ویدیو خانم تیپا اسنو بما می آموزد که هر فراموشی یا کم شدن توان فکری فرسایش مغز نیست. بیماریهای دیگر مانند افسردگی، مشکلات تیروئیید، و ناتوانیهای شنیداری ممکن است عوارضی مانند دمانس داشته باشند. ولی قابل معالجه هستند. پس از تشخیص فرسایش مغز، دانستن نوع دمانس لازم است. دمانس فعلا مداوا ندارد ولی ترفندهای مراقبتی متفاوتی در مورد هر یک از انواع آن کاربرد دارد.

 • کیفیت مراقبت را افزایش دهیم. قسمت ۱۴-مراحل پس از تشخیص

  20 بازدید

  خانم تیپا اسنو در این ویدیو توضیح می دهد که چگونه اطرافیان بیمار پس از تشخیص نوعی فرسایش مغز، در ابتدا دچار انکار بیماری می شوند. سپس مرحله عصبانیت فرا می رسد. و در آخر، مرحله قبول واقعیت. مدت زمان هر کدام از این مراحل برای افراد مختلف متفاوت است.

 • کیفیت مراقبت را افزایش دهیم. قسمت ۱۳ - پرسش و پاسخ

  38 بازدید

  در این ویدیو، خانم تیپا اسنو به چند سوال شرکت کنندگان پاسخ می دهد. از جمله چگونه با داستان پردازیهای بیمار که بیشترش ساختگی است برخورد کنیم؟ سعی کنیم حرف بیمار را اصلاح کنیم یا هماهنگ با او در داستان پردازی شرکت کنیم؟