در حال بارگذاری
 • 9
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 32.7هزار
  بازدید

راهنمای مراقبین بیماران فرسایش مغز (دمانس) Dementia

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 • 9
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 32.7هزار
  بازدید
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • نشاندن بیمار روی صندلی Making the patient sit

  11 بازدید

  نشاندن بیماری که ایستاده است کار آسانی است به شرطی که مراقب آموزش لازم را دیده باشد، بیمار با او احساس اطمینان نماید، و این کار از روی حوصله و به آرامی انجام گیرد. در این کلیپ از سری ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار انجام درست این عمل را برایتان نمایش می دهیم.

 • عوارض و تداخل دارویی

  25 بازدید

  عوارض و تداخل دارو یکی از مهم ترین دلایل بروز تغییرات رفتاری در بیماران مانند بیقراری، توهم، پرخاشگری، سردرگمی، و غیره است. مراقب دقیق و کارآزموده، نه تنها به این مهم در مطب پزشک معالج و در تماس با دکتر داروساز توجه می کند، بلکه پس از تجویز دارو و قبل از شروع استفاده آن، شخصا در این مورد جستجو و تحقیق می نماید. فکر نکنید چون به زبان انگلیسی تسلط ندارید این کار غیر عملی است. شما می توانید با استفاده از وبسایتهای مترجم بر این مشکل غلبه نمایید. با مشاهده این کلیپ ۱۵ دقیفه ای، شما در این کار استاد خواهید شد.

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند2 How do things happen

  14 بازدید

  در دنباله پادکست قبلی که قسمت اول «اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند» بود، در جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز مورخ اول آبان ماه ۱۳۹۷، دنباله این مطلب را پی گرفتیم و فایل صوتی آن را برای علاقمندان در این پادکست عرضه می نمایم. برای ادامه واکاوی اتفاقات باید به مطالب زیر توجه کنیم: بیمار به چه نوع دمانس مبتلاست و در چه مرحله سیر پیشرفت بیماری قرار دارد؟ شخصیت بیمار قبل از بیماری چگونه بوده است؟ شرایط محیطی که بیمار در آن زندگی می کند چیست؟ او مبتلا به کدام بیماریهای زمین

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند1 How do things happen

  84 بازدید

  در این پادکست دردآشنا، توضیح می دهیم که اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند. در این نوع بیماری همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد از جمله افکار، رفتار، تکلم، تعادل، و سایر امور. علاوه بر آن بیماری پیشرونده است و از بین رفتن سلولهای مغز بی وقفه ادامه پیدا کرده و قسمتهای مختلف مغز را در بر می گیرد. در نتیجه حالات بیمار در روزهای مختلف متفاوت است و تجلی آن در بیماران مختلف متفاوت است.

 • بد گمانی و تهمت زدن توسط بیماران فرسایش مغز Dementia

  81 بازدید

  در این پادکست به یکی از دردناکترین تغییرات رفتاری بیماران فرسایش مغز که بد گمانی و تهمت زدن است می پردازم. تحمل و سازشگری با این عارضه که برای اکثر بیماران در سیر پیشرفت بیماری اتفاق می افتد، برای مراقب بسیار سخت است. تصور اینکه بیمار بجای تشکر از زحمات شبانه روزی مراقبش او را متهم به دزدی اموالش بنماید دردآور و مایوس کننده است. مراقب باید باور داشته باشد که این بازتاب بیماری و نه خود بیمار است که او را متهم می نماید. راههای سازشگری با این عارضه را در این پادکست ببینید.

 • پرخاشگری و خشونت - جلسه رو در روی مراقبین دمانس Dementia

  75 بازدید

  پادکست بخش نخست چهاردهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز (دمانس) کرمان. Dementia Caregivers Face to Face meeting, Kerman. Aggression and Violence در این بخش به تغییرات رفتاری مربوط به پرخاشگری و خشونت که اکثر بیماران در سیر بیماری به آن مبتلا می شوند پرداختیم.

 • سخنرانی مهدی صمدانی در کنگره طب سالمندی 2018 -دمانس، دیدگاه یک مراقب

  335 بازدید

  کنگره طب سالمندی همراه باسمپوزیوم سالانه بیماری آلزهایمر در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۷ در تهران، مرکز همایشهای بین المللی رازی برگزار شد. در این کنگره، از مهدی صمدانی، بنیان گزار پروژه دردآشنا دعوت شده بود که در باره دمانس از دیدگاه یک مراقب صحبت نماید. گزارش این سخنرانی که زنده ضبط شده است به آگاهی میرسد

 • راههای صحیح ارتباط با بیماران - پرسش و پاسخ

  227 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. چهارمین قسمت این برنامه را شامل پرسش و پاسخ های مهم مطرح شده را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - مرحله سوم، مراقبت تخصصی

  76 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و سومین قسمت این برنامه چهار قسمتی را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - تغییرات رفتاری

  60 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و دومین قسمت این برنامه را - تغییرات رفتاری، به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - رعایت حریم خصوصی

  88 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و اولین قسمت این برنامه چهار قسمتی رابه علاقمندان تقدیم می کنم.

 • دردآشنا - معرفی تالار گفتگو و سایر خدمات دردآشنا

  89 بازدید

  در پادکستهای گذشته، شما را با تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا، وبسایت دردآشنا، و کتاب جامع راهنمای مراقبین فرسایش مغز آشنا کردم. در این پادکست به معرفی تالار گفتگوی مراقبین فرسایش مغز که به پرسش و پاسخهای مراقبین عزیز اختصاص دارد می پردازم. و در پایان، زنجیر بهم پیوسته خدمات پروژه دردآشنا را به شما معرفی می کنم. شما تنها نیستید. سایر مراقبین آماده اند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

 • دردآشنا - معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز(دمانس)

  71 بازدید

  کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز بر پایه مقالات علمی و عملی وبسایت دردآشنا و پس از تصویب و تایید شورای تالیف و ترجمه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به چاپ رسید و با استقبال مراقبین بیماران دمانس و دست اندرکاران امور پزشکی و طب سالمندی قرار گرفت. چاپ دوم کتاب از هم اکنون آماده ارسال به متقاضیان است. مطالعه این کتاب را به مراقبین بیماران فرسایش مغز و دست اندر کاران امور سالمندی توصیه می کنیم.

 • راهنمای استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا

  55 بازدید

  در پادکست تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا شما را با دلایل ایجاد وبسایت، بانیان، و جامعه هدف پروژه آشنا کردم. در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با امکانات پیش بینی شده و نحوه استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا که در بر دارنده بیش از ۱۵۰ مقاله علمی و عملی در زمینه امور مراقبت از بیماران فرسایش مغز می باشد و بسیار ساده با امکانات جستجوی متعدد طراحی شده است آشنا می کنم.

 • تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا

  82 بازدید

  در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با تاریخچه این پروژه آشنا می کنیم. پروژه دردآشنا چگونه آغاز شد و هدف از انجام آن چیست؟ بنیان گزاران آن چه کسانی هستند؟ جامعه هدف پروژه چه کسانی هستند؟ و راههای دسترسی به خدمات این پروژه کدامند؟

 • کوتاه کردن ناخن های بیمار

  351 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست کوتاه کردن ناخن های بیمار را به گونه ای که به مراقب و خود بیمار آسیب نرسد نشان می دهیم. همچنین، در کلیپ قبلی نشان دادیم که ارتفاع صندلی بیمار باید بلندتر از معمول باشد تا به کمر مراقب آسیب وارد نیاید. با بلند کردن ارتفاع صندلی بیمار، کم ارتفاع بودن دسته صندلی وی را چگونه برطرف کنیم؟

 • معرفی وبلاگ دردآشنا - تالار گفتگو

  206 بازدید

  با توجه به مشکلات دسترسی به تلگرام و محدود شدن ارتباط ما با مراقبین عزیز، در جستجوی راه حلی آسان برای ترویج همفکری و استفاده از تجربیات یکدیگر بودم. در این راستا، تالار گفتگوی جدیدی را در میهن بلاگ راه اندازی کردم. امیدوارم کلیپ حاضر راهنمای مناسبی برای استفاده بهینه از این وبلاگ برای ارتباط مجدد و گسترده دردآشنایان و برگزیدگان عزیز باشد.

 • مشخصات ویلچر خوب

  208 بازدید

  یک ویلچر خوب برای بیمار فرسایش مغز چه مشخصاتی دارد؟ اگر این ویلچر فاقد زیر سری بود چه کنیم؟ ویلچر مناسب چرخها و رکابش قابل جدا شدن است بطوریکه در صندلی عقب یا در صندوق اتومبیل براحتی جا بگیرد و قابل حمل برای رفتن به پارک یا مطب پزشک باشد. همچنین، ویلچر باید سبک باشد که مراقب بتواند براحتی آنرا بلند نموده جابجا نماید.

 • انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر

  705 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از اتومبیل به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • اختلال کمبود توجه مربوط به سن Age-Activated ADD

  103 بازدید

  این ویدیو نشان می دهد که چگونه یک فرد سالمند دچار اختلال کمبود توجه می شود. بازیگر این کلیپ در حین انجام کاری توجهش به مطلب دیگری جلب می شود، کاری را که شروع کرده بود رها می کند و به کار جدید می پردازد. ولی دوباره کار دیگری را شروع می کند و کار در دست انجام را رها می نماید. این چرخه کارهای بی سرانجام تا پایان روز ادامه می یابد و او خسته و وامانده بدون انجام کامل هیچ کاری، روز را به پایان می برد.

 • انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل

  1,429 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از ویلچر به اتومبیل را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به اتومبیل منتقل شود. انتقال درست بیمار از ایجاد استرس بیجا در مراقب و بیمار جلوگیری می کند. برای مشاهده طراحی و ساخت صندلی اتومبیل بیمار: https://www.aparat.com/v/BJR0V

 • انتقال بیمار از تخت به ویلچر

  1,574 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار درست انتقال بیمار از تخت به ویلچر را برایتان شرح می دهیم. بلند کردن بیمار باید به ترتیبی انجام شود که به کمر مراقب آسیب نرسد و بیمار بطریقی ایمن و بدور از هر گونه خطر به ویلچر منتقل شود.

 • راههای مختلف راه بردن ایمن بیمار

  756 بازدید

  در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راه درست نزدیک شدن و ورود به حریم خصوصی بیمار را آموزش می دهیم. سپس روشهای درست و ایمن راه بردن بیماری را که از تعادل نسبی برخوردار است نشان می دهیم. مراقب باید با اعتماد به نفس، این احساس را در بیمار القا کند که او می داند چه می کند و بیمار بهمراه او ایمن و بدور از هر گونه خطر است. در غیر اینصورت، بیمار با او همکاری نخواهد کرد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل بکمک کمربند

  349 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار ایمن بلند کردن بیماری که جثه اش سنگین است را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بکمک کمر بند بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • بلند کردن و راه بردن بیمار بی تعادل

  1,163 بازدید

  در این کلیپ از مجموعه ویدیوهای آموزشی دردآشنا، ابتدا نوع مبل مناسب برای بیمار را معرفی می کنیم. سپس راهکار ایمن بلند کردن بیمار را از مبل بطریقی که نه به کمر مراقب فشار بیاید و نه به بیمار آسیب برسد بوضوح نشان می دهیم. اگر بیمار تعادل ندارد، راه بردن او برای مراقب و بیمار استرس آور، مشکل، و خطرناک است. این کلیپ راهکار آسان انجام این کار را به شما می آموزد.

 • راهکار درست بلند کردن بار

  856 بازدید

  بلند کردن و انتقال بیمار شبیه بلند کردن و جابجایی بار سنگین است. یک اشتباه کوچک از طرف مراقب هنگام انتقال بیمار ممکن است به کمر او اسیب رسانده و ضایعه جبران ناپذیری بوجود آورد. در این کلیپ از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، راهکار صحیح جابجا کردن بار را می آموزید و در کلیپهای بعدی نحوه انجام صحیح نقل و انتقال بیمار را از تخت به ویلچر و بالعکس به شما آموزش خواهیم داد.

 • دستور ساخت بالش بومرنگ

  712 بازدید

  بالش بومرنگ بهترین وسیله برای کم کردن استرس در گردن و شانه های بیماری که مدتهای طولانی در تختخواب بسر می برد می باشد. طرز استفاده از آنرا در کلیپ قبلی مشاهده کرده اید. در این ویدئو، طرز تهیه الگوی بالش بومرنگ را به شما می آموزیم. با داشتن الگوی لازم، تهیه بالش بومرنگ در منزل بسیار آسان است.

 • طراحی و ساخت صندلی اتومبیل برای بیمار فرسایش مغز

  391 بازدید

  حمل و نقل بیمار با اتومبیل، نیاز به طراحی و تغییر صندلی اتومبیل دارد. مراقب باید بتواند صندلی را با چرخاندن و بیرون کشیدن از اتومبیل، برای استفاده بیمار آماده نماید. در نتیجه بیمار می تواند به راحتی و بدون فشار به او و مراقبش روی صندلی بنشیند و مراقب می تواند به راحتی صندلی و بیمار را به داخل اتومبیل هدایت کند. این کلیپ راهکار عملی این طراحی و تغییر را به شما نشان می دهد.

 • آموزش انتقال بیمار از ویلچر به تخت

  1,906 بازدید

  انتقال بیمار از ویلچر به تخت نیاز به آموزش و تمرین دارد. فشار وارد آمده به کمر مراقب بسیار زیاد است و مراقب باید بتواند بکمک پاها و زانوی خود، و نه فقط بکمک کمر خود، انتقال بیمار را انجام دهد. وسایل دست و پا گیر باید از اطراف ویلچر حذف شود. در زمان قرار دادن بیمار در تخت بایستی دقت شود پوست باسن او که بسیار شکننده است خراش بر ندارد و زخم نشود.

 • استفاده از بالش بومرنگ

  1,209 بازدید

  بالش بومرنگ بهترین نوع بالش برای بیماران زمین گیر می باشد. این بالش کمک میکند که استرس در گردن بیمار که ساعتهای متمادی در تخت استراحت می کند به حد اقل برسد. با استفاده از این بالش، دیگر لازم نیست شما نگران کلفتی و نا مناسب بودن بالش در وضعیت خوابیدن به پشت یا به پهلوی بیمار باشید.

 • Talking about bvFTD for FTD Awareness Week 2017

  51 بازدید

  The bare facts of bvFTD

 • مراحل پیشرفت بیماری فرسایش مغز(دمانس)

  317 بازدید

  در این ویدیو خانم تیپا اسنو، مراحل پیشرفت بیماری را به جواهرات مختلف مانند زمرد، الماس، کهربا، یاقوت، و مروارید تشبیه می کند و با استعاره و استفاده از رنگ و شکل این جواهرات سعی دارد بما بیاموزد که تواناییهای بیمار در هر مرحله بیماری چقدر است و مراقب چگونه باید در هر مرحله با بیمار سازشگری نماید.