در حال بارگذاری

دسته‌بندی

دیگر سرویس‌‌ها

آپارات در موبایل Windows ,Android ,IOS
 • 15
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 48.8هزار
  بازدید

راهنمای مراقبین بیماران فرسایش مغز (دمانس) Dementia

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

شما تنها نیستید. مراقبین بیشماری با مشکل یاوری بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر انواع دمانس(فرسایش مغز) دست به گریبانند. وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir تجربیات مراقبین دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 • 15
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 48.8هزار
  بازدید
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • امور مالی و حقوقی بیماران فرسایش مغز Dementia financial and legal issues

  86 بازدید

  قوانین ما در ایران فرد مبتلا به فرسایش مغز را در گروه افراد محجور و مجنون قرار داده است. مشکل اساسی تعیین زمان حجر در این بیماران است. از آنجا که امکانات آزمایشی و تصویر برداری امروز نمی تواند زمان دقیق حجر را تعین نماید، کسی از فامیل بیمار می توانند ادعا نمایند که تصرف مالی در اموال بیمار زمانی صورت گرفته است که فرد قدرت تصمیم گیری لازم را نداشته است. مشکل دوم تصمیم گیری در مورد مداوای بیمار در مراحل پایانی است. چه کسی اختیار این تصمیم گیری را دارد و خواسته های بیمار در زمانی که توان تصمیم گیری داشت چه بو

 • فواید مصرف روزانه دانه های روغنی Benefits of consuming Nuts

  176 بازدید

  حتما در باره فواید مصرف دانه های روغنی مانند پسته، گردو، بادام، فندق و غیره بسیار شنیده اید. در این پادکست نتیجه تحقیقات جدیدی را به اطلاعتان می رسانم که ثابت کرده است مصرف روزانه حدود ۱۰ گرم از این دانه ها، به توان فکری و شناخت ما کمک فراوانی نموده و شروع فراموشی را تقریبا دو سال به تعویق می اندازد. مصرف دانه های روغنی مداوای فرسایش مغز نیست، ولی گنجاندن آنها در رژیم غذایی سالمندان نه تنها حاوی چربی های مفید، پروتئین، و فیبر غذایی است، بلکه در پایین آوردن کلسترول و بهبود سلامت فکر و اندیشه نیز کمک می کند.

 • برنامه ریزی تعطیلات نوروز و عید دیدنی Nowruz Holiday Planning

  230 بازدید

  عزیز شما از تعطیلات نوروز و مسافرتها و دید و بازدیدهای مربوطه خاطرات خوشی دارد. شما باید کوشش کنید که در حد امکان این خاطره ها را با تکرار آنها بر کیفیت زندگی او بیفزایید. ولی با توجه به تواناییهای ادراکی و فیزیکی او، شما باید کارها را در حد اعتدال برنامه ریزی نمایید. در این پادکست راهکارهای مهم این برنامه ریزی را برایتان شرح می دهم. به امید اینکه بتوانید با برنامه ریزی هوشمندانه خاطرات این جشن بزرگ را بیادماندنی تر نمایید.

 • زدودن احساس ندامت در مراقب Banishing Caregiver Remorse

  131 بازدید

  همه مراقبین فرسایش مغز ممکن است در طول بیماری عزیزشان به احساس ندامت و پشیمانی دچار شوند. این احساس یک مشکل جهانی است و ارتباطی به طول مدت مراقبت یا کشور مراقب ندارد. در این پادکست کوتاه، به تعریف احساس ندامت مراقب، علل بروز، و راههای تعامل با آن پرداخته ایم. شنیدن آن را به همه مراقبین توصیه می کنم.

 • راهکارهای عملی حمام کردن بیمار فرسایش مغز Bathing Dementia patients

  205 بازدید

  حتی فکر حمام کردن بیمار مبتلا به دمانس در مراحل اول و بعضاً میانی بیماری، مو بر تن مراقب راست می کند! مشاجره لفظی، گریه و زاری بیمار، و درگیری به ظاهر غیر قابل اجتناب، یک روز آرام را به سمت فاجعه می برد. متاسفانه به دلیل عصبانیت مراقب، نمونه های بسیاری هم از فحاشی، درگیری فیزیکی، و آزار سالمند گزارش شده است. در این پادکست که در بیستمین جلسه رودرروی مراقبین فرسایش مغز کرمان ضبط شده است به راهکارهای تجربه شده توسط سایر مراقبین پرداخته ایم.

 • انتظارات بیمار و پزشک قسمت ۵ Dementia expectations

  220 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری گفتگو با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده ام. در این پادکست، مسائل مهم مربوط به تخصص های مورد نیاز و همچنین مشکلات تداخلات دارویی را با ایشان مورد بحث قرار دادیم.

 • انتظارات بیمار و پزشک قسمت ۴ Dementia expectations

  178 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری گفتگو با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده ام. در این پادکست، مسائل مهم مربوط به عوارض و اختلال دارو را با ایشان مورد بحث قرار دادیم.

 • اهمیت ورزش، نرمش، و فعالیت بیمار فرسایش مغز قسمت دوم Dementia patient activities

  93 بازدید

  گنجاندن ورزش، نرمش، و فعالیت، متناسب با توان فیزیکی و فکری بیماران دمانس و آلزایمر در برنامه روزانه آنها، به طولانی تر شدن دوران استقلال بیمار و بالا بردن کیفیت زندگی او و مراقبش کمک می کند. اهمیت ورزش و نرمش در کنار سایر امور مراقبت از بیمار، کمتر از اهمیت تغذیه مناسب نیست. در نوزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان به این مطلب پرداختیم. پادکست این جلسه را در دو قسمت برای دردآشنایانی که مجال شرکت در این جلسه را نداشتند در کانال دردآشنا در آپارات بارگزاری می کنیم. قسمت دوم این گزارش: سرگرمی

 • اهمیت ورزش، نرمش، و فعالیت بیمار فرسایش مغز قسمت اول Dementia patient activities

  124 بازدید

  گنجاندن ورزش، نرمش، و فعالیت، متناسب با توان فیزیکی و فکری بیماران دمانس و آلزایمر در برنامه روزانه آنها، به طولانی تر شدن دوران استقلال بیمار و بالا بردن کیفیت زندگی او و مراقبش کمک می کند. اهمیت ورزش و نرمش در کنار سایر امور مراقبت از بیمار، کمتر از اهمیت تغذیه مناسب نیست. در نوزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان به این مطلب پرداختیم. پادکست این جلسه را در دو قسمت برای دردآشنایانی که مجال شرکت در این جلسه را نداشتند در کانال دردآشنا در آپارات بارگزاری می کنیم. قسمت اول این گزارش: ورزش و نرمش

 • انتظارات بیمار و پزشک قسمت ۳ Dementia expectations

  142 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری گفتگو با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده ام. در این پادکست، مسائل مهم مربوط به آموزش مراقبین و کار تیمی مراقبت از بیمار را با ایشان مورد بحث قرار دادیم.

 • انتظارات متقابل بیمار و پزشک قسمت دوم Dementia patient/doctor expectations

  85 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری پادکست با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده ام. در این پادکست، مسائل مهم عدم آگاهی و نیاز آموزشی خانواده بیمار، اعلام تشخیص، و تغییرات رفتاری بیمار را با ایشان مورد بحث قرار

 • انتظارات متقابل بیمار و پزشک قسمت اول Dementia patient/doctor expectations

  154 بازدید

  انتظارات متقابل پزشک و بیمار فرسایش مغز در سیر پیشرفت بیماری بسیار مهم است. در صورت وجود هماهنگی بین این انتظارات، دوران پر استرس بیماری های آلزایمر و دمانس به نحو چشمگیری آسان تر برگزار خواهد شد. به منظور واکاوی انتظارات معقول، یک سری پادکست با حضور پشتیبان همیشگی پروژه دردآشنا، آقای دکتر کاوه شفیعی، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه کرده‌ام. در این پادکست، مسائل مهم در دوران اولیه و منتهی به تشخیص بیماری را با ایشان مورد بحث قرار می‌دهیم.

 • عفونت ریه در اثر استنشاق مواد غذایی Dementia Aspiration Pneumonia

  152 بازدید

  به دنبال بلاگ هفته گذشته که به این موضوع می پرداخت پرسشهای مختلفی در تالارهای گفتگوی برگزیدگان و دردآشنا مطرح شد. لازم دیدم برای واکاوی این موضوع مهم و اکثراً مهلک که برای بیماران فرسایش مغز اتفاق میفتد پادکست جدیدی نشر دهم. در این پادکست به علل بوجود آمدن عفونت ریه، علائم هشدار دهنده، مداوا، و راههای کم کردن خطر بوجود آمدن آن می پردازم.

 • مراقبت از مراقبت کننده بیمار Dementia

  83 بازدید

  مراقبت کردن از بیمار فرسایش مغز کای طولانی و استرس آور است. هیچ مراقبی نمی تواند این وظیفه را از ابتدا تا انتها به تنهایی انجام دهد. لازم است اعضا خانواده بیمار به این مهم توجه نموده و قبل از ازپا افتادن مراقب اصلی در این باره چاره جویی نمایند. در هیجدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان به این بحث پرداختیم و راههای کمک رسانی به مراقب اصلی را واکاوی نمودیم. براای اطلاع بیشتر در این باره از وبسایت دردآشنا، بخش مقالات متعدد مراقبت از مراقبت کننده دیدن فرمایید: www.dardashna.ir

 • صفحه اول وبسایت دردآشنا Dementia dardashna homepage

  106 بازدید

  با توجه به گسترش خدمات پروژه دردآشنا، صفحه اول قبلی وبسایت، گویا و در بر گیرنده همه خدمات نبود. به همین دلیل صفحه اول وبسایت را طراحی مجدد کردم که بهتر و آسانتر مراجعین عزیز را در دستیابی به مطلبی که مورد نظرشان است راهنمایی نماید. در این پادکست به اختصار خدمات متنوع پروژه دردآشنا را برای مراقبین و مراجعه کنندگان عزیز شرح داده و راه دسترسی به آنها را بازگو می نمایم.

 • تغذیه و بیماران فرسایش مغز Dementia Nutrition

  112 بازدید

  مراقبت درست در بهبود کیفیت زندگی عزیزان مبتلا به فرسایش مغز و طولانی کردن دوران استقلال آنها نقش مهمی ایفا می کند. یکی از اقدامات مهم مراقیتی در این زمینه، برنامه درست تغذیه و اجرای مناسب آن است. در این پادکست که در هفدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز کرمان در تاریخ ۶ آذرماه ۱۳۹۷ ظبط شده است، به مسئله تغذیه، راهکارهای مربوطه، و نقش سازنده مراقب پرداختیم. دیدن این پادکست را به همه مراقبین عزیز توصیه می کنم.

 • بانک پرسش و پاسخهای مراقبین Dementia Caregivers' QA

  61 بازدید

  بانک پرسش و پاسخهای مراقبین فرسایش مغز، گنجینه ای گرانبها و منحصر بفرد است که بر پایه مهم ترین پرسشهای مطرح شده در تالارهای گفتگوی ایرانی و خارجی بنا شده است. این بانک اطلاعاتی، در بر گیرنده خرد جمعی دردآشنایان و برگزیدگان عزیزی است که قبلا در این راه قدم گذاشته اند. برای دسترسی به این گنجینه، سه راه وجود دارد الف- وبسایت دردآشنا www.dardashna.ir، ب- وبلاگ آرشیو پرسش و پاسخ دردآشنا http://dardashna-qanda.mihanblog.com/، ج- کانال پرسش و پاسخ دردآشنا در تلگرام Dardashna Q&A.

 • نشاندن بیمار روی صندلی Making the patient sit

  171 بازدید

  نشاندن بیماری که ایستاده است کار آسانی است به شرطی که مراقب آموزش لازم را دیده باشد، بیمار با او احساس اطمینان نماید، و این کار از روی حوصله و به آرامی انجام گیرد. در این کلیپ از سری ویدیوهای آموزشی دردآشنا، راهکار انجام درست این عمل را برایتان نمایش می دهیم.

 • عوارض و تداخل دارویی

  106 بازدید

  عوارض و تداخل دارو یکی از مهم ترین دلایل بروز تغییرات رفتاری در بیماران مانند بیقراری، توهم، پرخاشگری، سردرگمی، و غیره است. مراقب دقیق و کارآزموده، نه تنها به این مهم در مطب پزشک معالج و در تماس با دکتر داروساز توجه می کند، بلکه پس از تجویز دارو و قبل از شروع استفاده آن، شخصا در این مورد جستجو و تحقیق می نماید. فکر نکنید چون به زبان انگلیسی تسلط ندارید این کار غیر عملی است. شما می توانید با استفاده از وبسایتهای مترجم بر این مشکل غلبه نمایید. با مشاهده این کلیپ ۱۵ دقیفه ای، شما در این کار استاد خواهید شد.

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند2 How do things happen

  55 بازدید

  در دنباله پادکست قبلی که قسمت اول «اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند» بود، در جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز مورخ اول آبان ماه ۱۳۹۷، دنباله این مطلب را پی گرفتیم و فایل صوتی آن را برای علاقمندان در این پادکست عرضه می نمایم. برای ادامه واکاوی اتفاقات باید به مطالب زیر توجه کنیم: بیمار به چه نوع دمانس مبتلاست و در چه مرحله سیر پیشرفت بیماری قرار دارد؟ شخصیت بیمار قبل از بیماری چگونه بوده است؟ شرایط محیطی که بیمار در آن زندگی می کند چیست؟ او مبتلا به کدام بیماریهای زمین

 • اتفاقات روزانه چگونه شکل می گیرند1 How do things happen

  136 بازدید

  در این پادکست دردآشنا، توضیح می دهیم که اتفاقات روزانه بیماران فرسایش مغز(دمانس) چگونه شکل می گیرند. در این نوع بیماری همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد از جمله افکار، رفتار، تکلم، تعادل، و سایر امور. علاوه بر آن بیماری پیشرونده است و از بین رفتن سلولهای مغز بی وقفه ادامه پیدا کرده و قسمتهای مختلف مغز را در بر می گیرد. در نتیجه حالات بیمار در روزهای مختلف متفاوت است و تجلی آن در بیماران مختلف متفاوت است.

 • بد گمانی و تهمت زدن توسط بیماران فرسایش مغز Dementia

  255 بازدید

  در این پادکست به یکی از دردناکترین تغییرات رفتاری بیماران فرسایش مغز که بد گمانی و تهمت زدن است می پردازم. تحمل و سازشگری با این عارضه که برای اکثر بیماران در سیر پیشرفت بیماری اتفاق می افتد، برای مراقب بسیار سخت است. تصور اینکه بیمار بجای تشکر از زحمات شبانه روزی مراقبش او را متهم به دزدی اموالش بنماید دردآور و مایوس کننده است. مراقب باید باور داشته باشد که این بازتاب بیماری و نه خود بیمار است که او را متهم می نماید. راههای سازشگری با این عارضه را در این پادکست ببینید.

 • پرخاشگری و خشونت - جلسه رو در روی مراقبین دمانس Dementia

  168 بازدید

  پادکست بخش نخست چهاردهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز (دمانس) کرمان. Dementia Caregivers Face to Face meeting, Kerman. Aggression and Violence در این بخش به تغییرات رفتاری مربوط به پرخاشگری و خشونت که اکثر بیماران در سیر بیماری به آن مبتلا می شوند پرداختیم.

 • سخنرانی مهدی صمدانی در کنگره طب سالمندی 2018 -دمانس، دیدگاه یک مراقب

  538 بازدید

  کنگره طب سالمندی همراه باسمپوزیوم سالانه بیماری آلزهایمر در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۷ در تهران، مرکز همایشهای بین المللی رازی برگزار شد. در این کنگره، از مهدی صمدانی، بنیان گزار پروژه دردآشنا دعوت شده بود که در باره دمانس از دیدگاه یک مراقب صحبت نماید. گزارش این سخنرانی که زنده ضبط شده است به آگاهی میرسد

 • راههای صحیح ارتباط با بیماران - پرسش و پاسخ

  311 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. چهارمین قسمت این برنامه را شامل پرسش و پاسخ های مهم مطرح شده را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - مرحله سوم، مراقبت تخصصی

  189 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و سومین قسمت این برنامه چهار قسمتی را به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - تغییرات رفتاری

  110 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و دومین قسمت این برنامه را - تغییرات رفتاری، به علاقمندان تقدیم می کنم.

 • راههای صحیح ارتباط با بیمار - رعایت حریم خصوصی

  254 بازدید

  سیزدهمین جلسه رو در روی مراقبین فرسایش مغز روز سه شنبه دوم مرداد 1397 در مرکز تحقیقات مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد. دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانند در این جلسه ها شرکت کنند از من خواسته بودند فایل صوتی قسمت آموزشی جلسه را تهیه کرده در اختیارشان قرار دهم. این اولین مرتبه است که به این کار اقدام کرده و اولین قسمت این برنامه چهار قسمتی رابه علاقمندان تقدیم می کنم.

 • دردآشنا - معرفی تالار گفتگو و سایر خدمات دردآشنا

  144 بازدید

  در پادکستهای گذشته، شما را با تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا، وبسایت دردآشنا، و کتاب جامع راهنمای مراقبین فرسایش مغز آشنا کردم. در این پادکست به معرفی تالار گفتگوی مراقبین فرسایش مغز که به پرسش و پاسخهای مراقبین عزیز اختصاص دارد می پردازم. و در پایان، زنجیر بهم پیوسته خدمات پروژه دردآشنا را به شما معرفی می کنم. شما تنها نیستید. سایر مراقبین آماده اند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

 • دردآشنا - معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز(دمانس)

  148 بازدید

  کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز بر پایه مقالات علمی و عملی وبسایت دردآشنا و پس از تصویب و تایید شورای تالیف و ترجمه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به چاپ رسید و با استقبال مراقبین بیماران دمانس و دست اندرکاران امور پزشکی و طب سالمندی قرار گرفت. چاپ دوم کتاب از هم اکنون آماده ارسال به متقاضیان است. مطالعه این کتاب را به مراقبین بیماران فرسایش مغز و دست اندر کاران امور سالمندی توصیه می کنیم.

 • راهنمای استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا

  67 بازدید

  در پادکست تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا شما را با دلایل ایجاد وبسایت، بانیان، و جامعه هدف پروژه آشنا کردم. در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با امکانات پیش بینی شده و نحوه استفاده بهینه از وبسایت دردآشنا که در بر دارنده بیش از ۱۵۰ مقاله علمی و عملی در زمینه امور مراقبت از بیماران فرسایش مغز می باشد و بسیار ساده با امکانات جستجوی متعدد طراحی شده است آشنا می کنم.

 • تاریخچه ایجاد پروژه دردآشنا

  135 بازدید

  در این پادکست از سری کلیپهای آموزشی دردآشنا، شما را با تاریخچه این پروژه آشنا می کنیم. پروژه دردآشنا چگونه آغاز شد و هدف از انجام آن چیست؟ بنیان گزاران آن چه کسانی هستند؟ جامعه هدف پروژه چه کسانی هستند؟ و راههای دسترسی به خدمات این پروژه کدامند؟