در حال بارگذاری
 • 13
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 8.7هزار
  بازدید

دکتر طالبیان

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 13
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 8.7هزار
  بازدید
Loading...
لیست ‌پخش‌های بیشتر

همه ویدیو ها

 • درس13 کنترل عفونت- اقدامات پس از آلودگی و پروفیلاکسی

  86 بازدید

  اقدامات پس از آلودگی و پروفیلاکسی (Postexposure Management and Prophylaxis) یکی از بخش های ضروری هر برنامه کنترل عفونت است.

 • درس12کنترل عفونت-روش های پیشگیری از عفونت در دندانپزشکی

  52 بازدید

   اولین قدم در جلوگیری از انتقال عفونت HBV، HCV، و HIV به کارکنان درمانی، اجتناب از آلوده شدن به خون است. عفونت هنگامی انتقال می یابد که پوست کارکنان توسط وسایل تیز و یا سر سوزن آلوده زخمی شود و یا اینکه مخاط چشم، بینی، دهان، یا پوست دارای جراحت در تماس مستقیم با خون یا سایر مایعات بدن فرد آلوده قرار گیرند.

 • درس11 کنترل عفونت- ایدز (HIV) و راه های انتقال آن

  52 بازدید

  در ایالات متحده آمریکا احتمال انتقال HIV در محیط های دندانپزشکی بسیار پایین است. تا دسامبر 2001 تعداد 57 مورد انتقال عفونت به کارکنان بهداشتی گزارش شده است که هیچیک از آن ها در محیط های دندان پزشکی نبوده اند. بنابراین احتمال انتقال ایدز در دندانپزشکی خیلی کم است. احتمال انتقال HIV از طریق جراحات پوستی بیشتر است یا مخاط چشم و دهان؟ بیشترین احتمال انتقال HIV در چه شرایطی است؟ پاسخها را ببینید

 • درس4 کنترل عفونت- اصول برنامه کنترل عفونت دندانپزشکی

  43 بازدید

  اهداف برنامه کنترل عفونت عبارتند از (1) آموزش کارکنان دندانپزشکی در خصوص اصول کنترل عفونت (2) شناخت خطرات انتقال عفونت در محل کار (3) برقراری اقدامات پیشگیرانه (4) تضمین اقدامات سریع پس از آلودگی به عوامل بیماریزا و پیگیری های پزشکی

 • درس10 کنترل عفونت- هپاتیت C و هپاتیت D

  52 بازدید

  هپاتیت C نوعی بیماری ویروسی است که عامل آن قابلیت انتقال چندانی در محیط های کاری ندارد. مطالعاتی که در این خصوص انجام شده است نشان دادند که از 0 تا 7% احتمال دارد که ویروس هپاتیت C از طریق جراحات پوستی به کارکنان گروه پزشکی انتقال یابد. تقریباً 4% از افراد آلوده به ویروس هپاتیت B با ویروس هپاتیت D نیز آلوده شده اند. در سال 1977 مشخص شد که ویروس هپاتیت D برای تکثیرخود به ویروس هپاتیت B نیازمند است

 • درس9 کنترل عفونت- واکسن هپاتیت B

  149 بازدید

  چون احتمال انتقال عفونت HBV در بین کارکنان دندانپزشکی بالا است کارکنانی که با خون، مواد آلوده به خون، دیگر مایعات بدن یا اجسام تیز سروکار دارند باید واکسینه شوند. انجام واکسیناسیون علاوه بر محافظت از کارکنان دندان پزشکی، بیماران را در مقابل عفونت HBV حفاظت می کند. دندان پزشکان یا دستیاران دندان پزشکی باید قبل از اینکه به طور عملی وارد کار شوند واکسن هپاتیت B تزریق کرده باشند.

 • درس8 کنترل عفونت- انتقال هپاتیت B

  39 بازدید

  انتقال هپاتیت B از طرق مختلف امکان پذیر است و باید احتیاط های لازم در نظر گرفته شود. در این درس به چند سوال در این خصوص پاسخ داده می شود. آیا تماس با سطوح محیطی آلوده به HBV بیماریزا است؟ یا انتقال هپاتیت B رو به کاهش است؟احتمال انتقال عفونت از کارکنان دندانپزشکی به بیماران چقدر است؟ احتمال انتقال عفونت از یک بیمار به سایر بیماران چقدر است؟آلودگی به HBV چه علائم بالینی دارد؟

 • درس7 کنترل عفونت- ویروس هپاتیت B و آنتی ژنهای آن

  56 بازدید

  این درس به توضیح مهمترین آنتی ژنهای ویروس هپاتیت B و نقش آنها در بیماریزایی می پردازد. در ادامه به این نکته می پردازد که خون در مقایسه با سایر مایعات بدن دارای بیشترین ذرات بیماریزای HBV است HBsAgبه میزان کمتری به مایعات بدن مانند بزاق، عرق، شیر مادر، مایع مغزی نخاعی، صفرا، خلط بینی و حلق، مدفوع، مایعات دستگاه تناسلی و مایع مفصلی وارد می شود.

 • درس6 کنترل عفونت-عوامل موثر در عفونت های ناشی از خون

  92 بازدید

  اگرچه انتقال عوامل بیماری زای منتقله از خون مانند HBV، HCV، و HIV در محیط های دندانپزشکی عواقب جدی به دنبال دارد، این گونه انتقال ها نادر هستند. سروکار داشتن با خون عفونی ممکن است باعث انتقال عفونت از بیمار به کارکنان دندان پزشکی، از کارکنان دندان پزشکی به بیمار، و از یک بیمار به بیمار دیگر گردد.

 • درس5 کنترل عفونت – 13 بیماری که باعث غیبت کاری میشود

  49 بازدید

  کارکنان دندانپزشکی مسئولیت حفظ سلامت خود را بر عهده دارند. کارکنانی که به واسطه ابتلا به بیماری های حاد یا مزمن مستعد عفونت های فرصت طلب شده اند، باید با پزشک خود در این خصوص مشورت کنند. این بیماری ها قطعاً آنها را در انجام وظایف خود تحت تأثیر قرار می دهند. در بعضی موارد لازم است کارکنان مطب از حضور در محل کار و یا تماس با بیماران محدود شوند.

 • درس2 کنترل عفونت بخش2-اقدامات پیشگیرانه

  51 بازدید

  اقدامات پیشگیرانه به منظور کاهش تماس با خون پیشنهاد گردید که از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد: اعمال دقت در استفاده از وسایل نوک تیز جلوگیری از پاشیدن و پخش شدن خون به اطراف شستن دست ها استفاده از وسایل حفاظتی (مانند دستکش، ماسک، عینک و روپوش).

 • درس3-کنترل عفونت توصیه درباره خون مایعات بدن خراش پوست

  43 بازدید

  توصیه های احتیاطی استاندارد شامل تماس با موارد زیر می شود: (1) خون (2) مایعات و ترشحات بدن(به جز عرق) (3) خراش های پوستی (4) غشای مخاطی بزاق دهان همیشه به عنوان عامل انتقال دهنده عفونت در نظر گرفته شده است بنابراین در هر دو توصیه های احتیاطی همگانی و استاندارد اجتناب از آن توصیه شده است.

 • درس2 کنترل عفونت-عوامل بیماریزا در دندانپزشکی

  49 بازدید

  بیماران دندان پزشکی و کارکنان دندانپزشکی در معرض انواع عوامل بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها هستند از جمله ویروس هپاتیت، ایدز، تبخال، سیتومگالوویروس، و باکتری هایی مانند عامل سل.این عوامل از چهار طریق ممکن است منتقل شوند که عبارتند از:1-تماس مستقیم با خون و بزاق 2-تماس غیرمستقیم با اشیای آلوده مانند وسایل 3- آلودگی مخاط چشم، بینی، یا دهان با قطرات ریز 4-تنفس میکرو ارگانیسم های معلق در هوا

 • درس1 کنترل عفونت -کارکنان دندانپزشکی سربازان خط مقدم

  46 بازدید

  دندان پزشکان، بهداشت کاران دهان و دندان، دستیاران دندان پزشکی، تکنسین های لابراتوارهای دندانی، دانشجویان، افراد در حال آموزش، و دیگر افرادی که به طور مستقیم در مراقبت از بیماران سهیم نیستند اما به طریقی ممکن است با عوامل عفونی سروکار داشته باشند مانند کارکنان اداری و دفتری. در این درس از این به بعد از این افراد به عنوان کارکنان دندانپزشکی یاد می شود.

 • نحوه استفاده از آکواجت

  163 بازدید

  نحوه استفاده از آکواجت

 • نصب آکواجت

  72 بازدید

  نصب آکواجت

 • جراحی دندان عقل

  761 بازدید

  نحوه جراحی دندان عقل را به صورت انیمیشن ببینید

 • ایمپلنت درمانی نوین برای جایگزینی دندانهای از دست رفته

  75 بازدید

  یکی از روشهای جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت ایمپلنت است. ایمپلنت دندانی، استوانه ای

 • تمیز کردن روی زبان بوی دهان را کم می کند چرا و چگونه؟

  367 بازدید

  بیشتر موارد بوی دهان به دلیل باکتری های موجود در خود محیط دهان ایجاد می شود. بیشتر باکتری هایی که ایحاد بوی بد دهان می کنند بر روی زبان ساکن هستند. یکی از کار هایی که ما باید انجام بدهیم برای کاهش بوی دهان، تمیز کردن روی زبان است. این پوشش را اگر جرم زبان بنامیم ما باید هر روز این جرم را تمیز کنیم تا بوی دهان به حداقل کاهش پیدا کند یابد.

 • درس11 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران بیلدآپ

  243 بازدید

  ترمیم های وسیع و یا به عبارت دیگر بازسازی دندان را بیلدآپ می نامند. بیلدآپ در بیشتر موارد برای دندان های اندو شده اجرا می شود.

 • درس10 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران وسایل کامپوزیت

  263 بازدید

  وسایل ترمیم کامپوزیت به شرح زیر هستند: سوند، پنس، آینه، توربین، فرز فیشور، فرز پرداخت کامپوزیت، آنگل، فرز روند آنگل، مولت پرداخت یا دیسک پرداخت، دو عدد برس به همراه دو دسته برس یا میکروبراش، دستگاه لایت کیور، ست کامپوزیت (شامل کامپوزیت فلو و خمیری، اسید اچ، باندینگ رزین)، اسپاتول دهانی، نوار سلولوئیدی (یا شفاف)، وج شفاف، نوار پرداخت کامپوزیت، دیسک یا خمیر پرداخت، نوار کاربن، عینک زرد رنگ

 • درس7 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران فرزهای توربین

  243 بازدید

  بر اساس قسمت برنده می توان فرزهای توربین را به انواع مختلف نامگذاری کرد که بعضی از آنها عبارتند از: فیشور، نایف اج، روند، چمفر، شعله ای، اینورت و چرخی

 • درس8دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران آمالگام

  155 بازدید

  آمالگام توسط دستگاه آمالگاماتور و با استفاده از پودر (آلیاژی از چند فلز) و جیوه ساخته می شود. ذرات پودر آمالگام به دو صورت براده ای و کروی و یا مخلوطی از این دو تشکیل شده است. آمالگاماتور های موجود در بازار معمولاً به دو صورت پودری و کپسولی هستند.

 • درس7 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران دندانپزشکی فرزها

  329 بازدید

  فرزهای توربین و آنگل را بر اساس شکل بخش برنده آنها نامگذاری می کنند مانند روند ، نایف اج ، فیشور ، اینورت شعله ای . نرمی و یا زبری آنها را با نوار های رنگی که بر روی تنه آنها قرار داده می شود مشخص می کنند. نوار های تیره مانند مشکی زبرتر از نوارهای روشن مانند زرد است.

 • درس6 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران پرداخت آمالگام

  236 بازدید

  با پرداخت آمالگام چسبندگی باکتری های دهان به سطح ترمیم کاهش می یابد و به این ترتیب طول عمر آن زیاد می شود. وسایل و موادی از جمله موارد زیر در این فرایند کاربرد دارند: فرز ، مولت ، رابرکپ، خمیر پرداخت

 • درس6 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران وسایل ترمیم

  207 بازدید

  در ترمیم دندان وسایل متنوعی کاربرد دارد که مهم ترین آنها اینسترومنت های تراش دندان ( مانند توربین آنگل ایرموتور ) سوند پنس آینه دایکال کریر آمالگام کریر نوار ماتریکس ماتریکس هولدر وج کارور برنیشر هچت مارجین تریمر و اکسکویتور هستند.

 • درس6 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران طبقه بندی پوسیدگی

  123 بازدید

  در این ویدئو موارد زیر بحث می گردد: طبقه بندی پوسیدگی های دندان و پرکردگی های دندان

 • درس5 آناتومی برای دستیار دندانپزشک بخش3 نامگذاری دندان

  392 بازدید

  دستیار دندانپزشک باید اشراف کامل بر سیستم های نامگذاری دندانها داشته باشد. تا کنون 3 روش نامگذاری ارائه شده است که عبارتند از روش یونیورسال روش پالمر و روش FDI . روش دوم مرسوم ترین روشی است که در مطب ها و درمانگاه های دندانپزشکی به کار می رود.

 • درس4 آناتومی برای دستیار دندانپزشک بخش2

  321 بازدید

  این درس درباره آناتومی دندان که شامل مواردی مانند کاسپ، مینا، و عاج می شود و سطوح دندانی است. سطوح دندان ها عبارتند از: مزیال دیستال باکال اکلوزال (جونده) لبیال پالاتال و لینگوال

 • درس3 آناتومی برای دستیار دندانپزشک بخش1

  316 بازدید

  در این درس با واژه های قدامی، خلفی و میدلاین و همچنین با 3 استخوان زایگوما، ماگزیلا و مندیبل آشنا می شوید. در ادامه درباره 3 لندمارک مهم صورت (پره بینی، پره گوش و گوشه چشم) و همچنین درباره دندان های قدامی (سانترال، لترال و کانین) و خلفی (پرمولرها و مولرها) به بحث می پردازیم.

 • درس2 ویژگی ها و شرح وظایف دستیار دندانپزشک بخش1

  163 بازدید

  چند مورد باقیمانده از وظایف دستیار دندانپزشک را این ویدئو ملاحظه خواهید کرد.

 • درس2 ویژگی ها و شرح وظایف دستیار دندانپزشک بخش2

  164 بازدید

  در این ویدئو شرایط یازده گانه ای که دستیار دندانپزشک باید داشته باشد مورد بحث قرار می گیرد. در ادامه روابط حرفه ای بین دندانپزشک و دستیارش بررسی می شود.