در حال بارگذاری
 • 118
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 90.5هزار
  بازدید

موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 118
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 90.5هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • نگاهی به درس گفتارهای اندیشه و عمل

  11 بازدید

  هفت سال از زمانی که موسسه امام موسی صدر تصمیم به برگزاری درسگفتارهای اندیشه و عمل گرفت، می گذرد. درسگفتارهایی که با هدف تحلیل و بررسی تفکر و شیوه فعالیت امام صدر و آشنایی بیشتر مخاطبان با این اندیشه متفاوت آغاز شد. با برگزاری ۵۰ درسگفتار از سال ۱۳۹۰ تاکنون و حضور پژوهشگران و اساتید حوزه و دانشگاه برای سخنرانی و تحلیل در این جلسات، مخاطبان بسیاری با آرا و نظرات امام موسی صدر آشنا شدند.

 • روزهایی که امام صدر برای برقراری صلح تلاش می کرد

  276 بازدید

  جنگ داخلی در لبنان بالا گرفته بود و گفت وگوها هیچ نتیجه ای نداشت. از این رو، امام موسی صدر از روز جمعه، 27 ژوئن 1975 (هفدهم جمادی الثانی 1395 قمری، ۶ تیر ۱۳۵۴) در مسجد صفای مجتمع آموزشی عاملیه در بیروت، دست به اعتصاب غذا زد و درخواست های خود را که برای اتمام جنگ داخلی و همچنین بهبود وضعیت مردم بود، بیان کرد.

 • سخنان دکتر چمران درباره اهداف جنبش محرومان

  508 بازدید

  دکتر چمران در این فایل درباره اهداف جنبش محرومان در لبنان و چگونگی آموزش دیدن و تربیت اعضای این جنبش می گوید. جنبش محرومان یا حرکة المحرومین با طراحی امام موسی صدر و همراهی شهید چمران به دنبال پایان دادن به محرومیت در هر نقطه از لبنان بود.

 • شریعتی برای ما ثروتی است که با هیچ قیمتی تعویض نمی شود

  746 بازدید

  پس از مراسم خاک سپاری دکتر علی شریعتی در زینبیه دمشق، در ایران کمتر مجالی برای برپایی مراسمی باشکوه وجود داشت، در این احوال امام موسی صدر در برپایی مراسم چهلم برای دکتر شریعتی در بیروت پیشقدم شد. در این مراسم خانواده و همفکران دکتر و شخصیت های مطرح روز از جمله یاسر عرفات و نمایندگان ۱۹ سازمان آزادیخواه شرکت کردند. بخشی از سخنان امام صدر در مراسم چهلم را به همراه تصاویر در این فایل می شنوید.

 • ما چطور پیرو امام علی هستیم؟ علی شجاع ما ترسو ...

  347 بازدید

  ▫️سخنان امام موسی صدر را بشنوید ... برگرفته از سخنرانی سال 1350 در شهر کاشان ساخت کلیپ از گروه اندیشه و عمل @andishe_amal

 • روایتی از زندگی سید موسی صدر از زبان خودش

  241 بازدید

  امام موسی صدر در مصاحبه ای با منی مکی در لبنان از خودش، خاندانش، تحصیلاتش و علت فراگیری علوم دینی می گوید. منی مکی، فرزند سرهنگ عباس مکی، یکی از نزدیکان امام موسی صدر، تحصیلات خود را در فرانسه پی می گرفت، او برای تکمیل تحقیق دانشگاهی خود از امام موسی صدر یاری می جوید و سؤال هایی از او می کند. از پاسخ های امام چنین بر می آید که این پرسش ها و پاسخ ها مربوط به حدود یک سال پیش از ربودن امام صدر است.

 • دعوت ما برای بازگشت به فلسطین، دعوتی سیاسی نیست

  413 بازدید

  بخشی از سخنرانی امام موسی صدر در نمازجمعه با موضوع فلسطین را با صدای او در این فایل می شنوید.

 • نامه صوتی دایی برای خواهرزاده:دنیایی آزاد و آباد بسازید

  1,181 بازدید

  امام موسی صدر در یک نامه صوتی که خطاب به مرحوم دکتر صادق طباطبایی ضبط کرده است، نکاتی را برای خواهرزاده اش جوانش پیش از عزیمت برای ادامه تحصیل به آلمان بیان کرده است. او در این نامه که فایل صوتی آن را می شنوید، می گوید: «آیندۀ ما به دست تو و امثال تو از جوان هاست ... امیدواریم که دنیایی که نسل شما می سازد، دنیایی آزاد و آباد و آسوده باشد. دنیایی که در آن عدل و حق و خیر، همراه ایمان و علم باشد.»

 • آیا از نگاه دین، زن باید در خدمت مرد باشد یا خیر؟

  1,023 بازدید

  با صدای امام موسی صدر بشنوید آنچه از نگاه دین و مطابق آیات قرآن درباره زنان وجود دارد.

 • رفتار امام صدر با زنان بی حجابی که به دیدارش می آمدند

  867 بازدید

  روایت دکتر فاطمه طباطبایی، خواهرزاده امام موسی صدر را در گفت وگو با گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر در این فیلم می شنوید.

 • سمفونی فرهیختن مادران آینده

  284 بازدید

  نگاهی به فعالیت های آموزشی مؤسسات امام موسی صدر در لبنان. مؤسسات امام موسی صدر جمعیتی است غیردولتی، غیرانتفاعی که از اوایل دهۀ شصت میلادی خدمات اجتماعی و فرهنگی خود را در لبنان آغاز کرد. امام موسی صدر با تأسیس نهادهایی برای سامان دهی به اوضاع محرومان لبنان، نخستین سنگ بنای تشکیل این جمعیت خیریه را گذاشت که بعد ها به صورت رسمی با مدیریت رباب صدر، خواهر ایشان، کارهای داوطلبانه خود را توسعه داد.

 • خطر اسرائیل همۀ مناطق شرق و حتی غرب را تهدید می کند

  2,610 بازدید

  امام موسی صدر در تاریخ 1970/2/25 در تلویزیون کویت سخنانی با عنوان «بعد دینی مسئلۀ فلسطین» ایراد کرده است که بخش کوتاهی از آن را در این ویدیو می بینید. متن کامل فارسی سخنرانی را در سایت موسسه در این لینک بخوانید: goo.gl/qesf9v

 • آوازخوانی تاج اصفهانی برای امام موسی صدر

  2,825 بازدید

  در سفری که استاد جلال الدین تاج اصفهانی، خوانندۀ سر شناس موسیقی سنتی ایران به سوریه داشته است، با امام موسی صدر دیدار می کند و در همان دیدار برای امام صدر آواز می خواند. سید مرتضی طباطبایی، خواهرزادۀ امام صدر که در آن دیدار حضور داشته با ضبط کوچکی این آواز را ثبت می کند. ماجرای این دیدار و روایت آن را در لینک زیر بخوانید: www.imamsadr.ir

 • روایت صدری

  204 بازدید

  کتاب گویای «۷ روایت خصوصی» خوانش صوتی روایت های نزدیکان امام موسی صدر از زندگی اوست.

 • دل نوشته منیژه حکمت بعد از خواندن کتاب هفت روایت خصوصی

  145 بازدید

  کتاب هفت روایت خصوصی از زندگی سید موسی صدر، نوشته حبیبه جعفریان است که روایت هایی از افراد نزدیک به امام موسی صدر را دربرمی گیرد و این گونه چهره دیگری از شخصیت و زندگی او را نشان می دهد. برای خرید این کتاب می توانید به سایت انتشارات موسسه امام موسی صدر بروید: www.book.imamasadr.ir

 • دکتر چمران، از آمریکا تا جنوب لبنان

  2,638 بازدید

  گزیده ای از مستند «از کوچ تا عروج» درباره زندگی شهید دکتر چمران را می بینید. شهید چمران کار و زندگی راحت در آمریکا را رها کرد و برای مبارزه به نفع محرومان به جنوب لبنان رفت و در آنجا با امام موسی صدر آشنا شده و نزدیک ترین یار و همراه او در فعالیت های مبارزاتی و اجتماعی شد.

 • تلاش های امام موسی صدر برای تشییع دکتر علی شریعتی

  5,044 بازدید

  آنچه می بینید بخشی از خاطرات سوسن شریعتی، فرزند دکتر علی شریعتی درباره کمک های امام موسی صدر برای مراسم تشییع و به خاک سپاری دکتر شریعتی در دمشق است.

 • مسیح خرداد

  496 بازدید

  نگاهی به زندگی امام موسی صدر، جایی که در آن زاده شد و جایی که به آن هجرت کرد ... و همه چشم انتظار بازگشت او از پس سال ها اسارت و دوری ... سید موسی صدر، ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ در قم به دنیا آمد ...

 • امام موسی صدر چگونه نهادی قانونی برای شیعیان ایجاد کرد؟

  2,585 بازدید

  مجلس اعلای شیعیان لبنان در ماه می سال ۱۹۶۹ تأسیس شد و امام موسی صدر در انتخابات ۲۲ می همان سال برابر با اول خرداد به ریاست این مجلس انتخاب شد. مجلسی که امام صدر چندین سال برای تشکیل آن فعالیت و تلاش کرد. در این فیلم روایت هایی از چگونگی تاسیس مجلس را می شنوید و می بیند.

 • وقتی شاگرد تاج اصفهانی بر بالای کعبه اذان گفت

  1,544 بازدید

  احمد مراتب یکی از شاگردان استاد تاج اصفهانی است که در سن 20 سالگی در ایام حج امام موسی صدر را ملاقات کرده و با درخواست و تلاش ایشان توانسته بر بالای بام کعبه اذان بگوید. خاطره او را که در مصاحبه با گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر عنوان شده در این فیلم از زبان خودش می شنوید.

 • روایت دکتر چمران از نگرانی امام موسی صدر برای دختران

  6,255 بازدید

  دکتر مصطفی چمران که در سال های حضور در لبنان از یاران و نزدیکان امام موسی صدر بود در این ویدئو درباره تلاش های ویژه امام صدر برای محرومین جنوب لبنان و به خصوص دختران شیعه سخن گفته است. دخترانی که امام صدر، موسسات بسیاری را برای تربیت و مهارت آموزی آنها ایجاد کرد.

 • صدری بود که سعه صدر و قدرت گفتگو داشت

  988 بازدید

  شخصیت گفتگویی امام موسی صدر از زبان دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

 • حرکت در صدر؛ همراه با کودکان و زنان

  511 بازدید

  فعالیت ها و برنامه های متنوعی که در سال 2016 در موسسات امام موسی صدر در لبنان اجرا شده است را در این فیلم می بینید. امام موسی صدر با تأسیس نهادهایی برای سامان دهی به اوضاع محرومان لبنان، نخستین سنگ بنای تشکیل این جمعیت را گذاشت که بعد ها به صورت رسمی با نام «جمعیت مؤسسات امام موسی صدر» تحت مدیریت رباب صدر، خواهر امام موسی صدر، آغاز به کار کرد و کار خود را تا امروز ادامه داده است.

 • نامه صوتی امام موسی صدر به خواهرزاده جوانش

  3,149 بازدید

  امام موسی صدر شب عزیمت دکتر صادق طباطبایی، خواهرزاده اش به آلمان برای تحصیل، توصیه هایی را روی نوار ضبط می کند و به او می دهد تا همراهش باشد. بخش هایی از این نامه صوتی را در این فیلم می شنوید.

 • آموزش صبوری در مدرسه ای برای دختران پرستاران

  1,067 بازدید

  آنچه در این فیلم می بینید، معرفی مدرسه پرستاری متعلق به موسسات امام موسی صدر در لبنان است.

 • دیدار جمالزاده با امام موسی صدر در فرانسه

  5,576 بازدید

  خاطره ای از برخورد امام موسی صدر و عموزاده اش، سید محمد علی جمالزاده، نویسنده و مترجم ایرانی در فرانسه را به نقل از مرحوم دکتر باستانی پاریزی می شنوید. این خاطره در دیدار گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر با دکتر پاریزی ضبط شده است.

 • داستان عمو آنتیبا، بستنی فروش مسیحی و امام موسی صدر

  4,931 بازدید

  ماجرای وقتی که امام موسی صدر برای ظلمی که از طرف رقیب مسلمان به بستنی فروش مسیحی شده بود به مغازه او رفت و با خوردن بستنی رونق و فروش دوباره را به مغازه او برگرداند.

 • امام موسی صدر در کنار سران مسیحی و سنی لبنانی

  680 بازدید

  این فیلم مربوط به نشست سران مذاهب فرقه های لبنان در سال 1975 با حضور امام موسی صدر است. امام موسی صدر می گوید: می توان لبنان را ضرورتی دینی دانست كه اثبات كرده است که همزیستی ادیان و مذاهب در جامعه ای واحد امكان دارد.

 • اینجا کسی استثنایی نمی ماند

  1,181 بازدید

  بخش آموزش استثنایی مؤسسات امام موسی صدر در لبنان در سال ۱۹۹۷ میلادی برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال تأسیس شد. کار درمانی، نطق درمانی، روان درمانی، یادگیری به وسیله موسیقی، حضور در کلاس های مشترک با دانش آموزان عادی و برگزاری جلسات آگاه سازی و آموزشی ویژه والدین دانش آموزان از جمله روش های آموزشی در این بخش است. این فیلم بخشی از مستند معرفی مؤسسات امام صدر، ساخته حسین محمودیان است.

 • سارا شریعتی: امام صدر الگوی مرجعیت اجتماعی است

  4,678 بازدید

  بخشی از سخنرانی سارا شریعتی، دختر دکتر علی شریعتی در همایش نیم قرن تکاپو درباره امام موسی صدر و مرجعیت اجتماعی

 • خاطره ای از سخنرانی امام موسی صدر درباره فلسفه

  2,413 بازدید

  دکتر علی اکبر صالحی در گفت و گو با گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر از سخنرانی امام موسی صدر درباره فلسفه در دانشگاه آمریکایی بیروت گفته است. فیلم سخنان وی به مناسبت 21 نوامبر، روز جهانی فلسفه منتشر شده است.

 • کلیپ عاشورا از نگاه امام موسی صدر

  2,133 بازدید

  با صدای امیرحسین مدرس تهیه کننده: امیرپژمان حبیبیان با همراهی مهدیه پالیزبان و علی قزوینی