9 دنبال‌ کننده
12.7 هزار بازدید ویدیو

محمدرضا شجریان؛ فرزند ایران

299 بازدید 2 ماه پیش

⁦◀️⁩ از بخت‌یاری ماست بی‌تردید که می‌توانیم هشتاد سالگیِ بودن‌اش را جشن بگیریم. او که همیشه و همواره در کنار مردم بوده و مُزد این همراهی را نیز به تمامی با تحسین و ستایش‌ ما گرفته است. محمدرضا شجریان. آواز ایرانی را چگونه می‌شود بدون این نام متصور شد؟

محیط زیست

گرمای اقیانوس‌ها، چیزی فراتر از بمب اتم

89 بازدید 1 سال پیش

بررسی‌های تازه مشخص کرده روند گرمایش کره زمین باعث گرم‌تر شدن اقیانوس‌ها در طول 150 سال گذشته شده و این میزان افزایش گرما، برابر با انفجار یک بمب هسته‌ای در هر ثانیه بوده است. بیش از 90 درصد گازهای گلخانه‌ای که کشورهای جهان تولید می‌کنند، جذب اقیانوس‌ها می‌شود که در این بین سهم جو کره زمین و کلاهک‌های یخی در جذب این گرما بسیار کمتر از دریاها و اقیانوس‌هاست. بالا رفتن دمای آب‌های آزاد باعث می‌شود سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها افزایش یابد و طوفان‌ها و تندبادهای دریایی بسیار قدرتمندتر و ویرانگرتر شوند.

اندیشه ورزی

مناظره‎ی میان اسلاوی ژیژک، فیلسوف اسلوونیایی و جردن پیترسون روانشناس کانادایی

379 بازدید 1 سال پیش

مناظره‎ی میان اسلاوی ژیژک، فیلسوف اسلوونیایی و جردن پیترسون روانشناس کانادایی درباره‌ی تقابل سرمایه‌داری و مارکسیسم شکل گرفت؛ این مناظره‎ که در سالن ۳۰۰۰ نفره‌ی سونی سنتر تورنتو برگزار شد و به گفته‎ی مجری این برنامه باوجود قیمت ۱۵۰۰ دلاری بلیط در کمتر از سه ساعت به فروش رسید. آیا اسلاوی ژیژک، چپ‌گرا می‌تواند در مناظره‌ای شرکت کند که هزینه‌ی دیدن آن برای مخاطب ۱۵۰۰ دلار ( ۲۱ میلیون تومان) آب می‌خورد؟ آیا این کنشی تناقض آمیز نیست؟ احسان شریعتی، ضمن تحلیل این موضوع و پاسخ به این سوالات به تحلیل اتفاقات مشابه

فیزیک

پارادوکس گربه شرودینگر

1.5 هزار بازدید 1 سال پیش

آزمایش گربه شرودینگر نشان می دهد که یک گربه فرضی درون جعبه پیش از آنکه درب جعبه باز شود می تواند در یک زمان هم زنده و هم مرده باشد- پدیده عجیب و غریبی که نتیجۀ مکانیک کوانتومی است.

نمایش بیشتر