در حال بارگذاری
 • 12
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 32.1هزار
  بازدید

مام MOM

رسانه ی تصویری مرکز باروری و نوآوری مام

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

رسانه ی تصویری مرکز باروری و نوآوری مام

 • 12
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 32.1هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • حس کردن حرکات جنین

  628 بازدید

  مادران با تجربه ی اول بارداری، حوالی هفته ی هجده تا بیست و مادرانی با تجربه ی بارداری قبلی، از هفته ی شانزده بارداری به بعد می توانند تکان خوردن جنین را احساس کنند. البته اگر تا هفته ی بیست وچهارم بارداری هم حرکتی را احساس نکنید جای نگرانی نیست، اما پس از آن باید به ماما یا پزشک مراجعه نمود.

 • اهمیت اقدامات دندان پزشکی پیش از بارداری

  90 بازدید

  اقدامات دندان پزشکی یکی از مهم ترین اقدامات پزشکی قبل از بارداری است، به این دلیل که در دوران بارداری به میزان بیشتری در معرض خطر ابتلا به مشکلات دندانی هستید.

 • نحوه ی انجام لقاح آزمایشگاهی

  413 بازدید

  لقاح آزمایشگاه یا IVF از رایج ترین روش های کمک باروری است. لقاح آزمایشگاهی به طور خلاصه تحریک تخمدان برای تخمک گذاری، خارج کردن چندین تخمک بالغ از زن، لقاح آن ها با اسپرم مرد در ظروف آزمایشگاهی مخصوص و کاشت جنین ها در رحم سه تا پنج روز بعد از لقاح را در برمی گیرد.

 • تاریخچه ی لقاح آزمایشگاهی

  44 بازدید

  لقاح آزمایشگاهی یا IVF برای اولین بار در دنیا در سال ۱۹۷۸ در انگلستان توسط دکتر رابرت ادواردز انجام شد که جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۲۰۱۰ برای وی به ارمغان آورد. لوئیزی براون، کودک حاصل از این لقاح در سال ۱۹۷۸ به دنیا آمد. از آن تاریخ تاکنون حدود پنج میلیون کودک با این روش در دنیا متولد شده اند.

 • روند تخمک گذاری

  782 بازدید

  چرخه ی قاعدگی سلسله تغییرات فیزیولوژیکی است که بدن زن متحمل می شود تا برای بارداری آماده شود. چرخه ی تخمک گذاری انجام چرخه ی قاعدگی همراه با بلوغ تخمک و آزاد شدن آن می باشد.

 • زمان مصرف فولیک اسید

  522 بازدید

  اینکه فولیک اسید را در چه زمانی از شبانه روز مصرف نمایید تفاوت خاصی ندارد. فقط به یاد داشته باشید که اسیدفولیک می بایست با فاصله ای حداقل یک الی دو ساعته از غذا، چای و لبنیات مصرف گردد.

 • ارتباط افزایش دفعات رابطه ی جنسی و احتمال بارداری

  2,490 بازدید

  برای بارداری، داشتن نزدیکی هر 36 تا 48 ساعت، طی 3 یا 4 روز قبل و بعد از زمان تخمینی تخمک گذاری توصیه می شود. توانایی باروری در هر چرخه ی قاعدگی در یک زوج طبیعی 20 تا 25 درصد می باشد.

 • تکوین جنین طی ۴۰ هفته

  305 بازدید

  بارداری در انسان حدود 40 هفته به طول می انجامد. پزشکان بارداری را به سه مرحله ی سه ماهه تقسیم می کنند. در هر یک از این مراحل رشد جنین متفاوت است.

 • پیشگیری اورژانسی از بارداری

  166 بازدید

  روش اورژانس جلوگیری از بارداری روشی است كه زنان در صورتی که از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند و یا موردی برایشان پیش آمده که احتمال بارداری ناخواسته پس از تماس جنسی را ایجاد کند، با استفاده از آن می توانند از بارداری جلوگیری كنند.

 • نخوابیدن به پشت در بارداری

  1,946 بازدید

  در ماه های آخر بارداری رحم بزرگ شده و خوابیدن به پشت به عروق رحمی فشار وارد کرده و در نتیجه خون رسانی به جنین و قلب مادر دچار اختلال می شود که در طولانی مدت باعث کاهش رشد جنین و ورم اندام های تحتانی در مادر می گردد.

 • آگاه سازی درباره ی سرطان پستان

  309 بازدید

  در تقویم جهانی اکتبر، ماه جهانی آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان نام گرفته است. سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در بین زنان است.

 • روز جهانی ایدز

  208 بازدید

  روز جهانی ایدز به منظور افزایش بودجه ها و افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض ها به اول دسامبر هر سال اطلاق می گردد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

 • هفته ی ملی سلامت مردان

  24 بازدید

  هفته ی اول اسفند به عنوان هفته ی ملی سلامت مردان با هدف حساس سازی مردان نسبت به سلامت خود و ترویج فرهنگ پیشگیری اولیه و تشخیص زودهنگام بیماری های خطرناک و بدون علامت در جامعه ی مردان، افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی و گسترش فرهنگ همکاری درون بخشی و برون بخشی در مقوله ی سلامت برگزار می شود.

 • تکرر ادرار در بارداری

  205 بازدید

  یکی از شایع ترین علایم اولیه ی بارداری، تکرر ادرار می باشد. مدت کوتاهی پس از بارداری، تغییرات هورمونی منجر به افزایش جریان خون به سمت کلیه ها و پر شدن بیشتر مثانه می گردد. خانم باردار با کاهش مصرف نوشیدنی های ادرارآور مانند قهوه، چای و الکل می تواند از تکرر ادرار جلوگیری کند، اما برای رفع تکرر ادرار هرگز نباید خود را تشنه نگه دارد.

 • سونوگرافی واژینال

  1,715 بازدید

  سونوگرافی واژینال برای بررسی وضعیت دستگاه تناسلی زنان به کار می رود. دستگاه تناسلی شامل رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، دهانه ی واژن و واژن می باشد. به دلیل اینکه این سونوگرافی از طریق واژن انجام می گیرد به آن سونوگرافی تِرَنس واژینال می گویند.

 • تأثیر امواج موبایل و اینترنت بر جنین

  346 بازدید

  امروزه استفاده از تلفن همراه، اینترنت و قرار گفتن در معرض امواج آن ها به امری عادی تبدیل شده است. اگرچه فرضیه -هایی در رابطه با اثرات منفی امواج بر جنین وجود دارد اما هنوز در این مورد اتفاق نظر و مطالعه ی مشخصی وجود ندارد که نشان دهد امواج موبایل و یا اینترنت حتماً به جنین لطمه می زنند.

 • بزرگ شدن شکم در بارداری

  201 بازدید

  بزرگ شدن شکم در دوران بارداری فرآیندی زمان بر است. تا قبل از هفته ی دوازدهم بارداری، رشد و بزرگ شدن رحم قابل مشاهده نیست. از هفته ی دوازدهم به بعد، به مرور رحم با بزرگ شدن از فضای لگنی خارج می شود و کم کم تغییرات اندازه ی شکم به چشم می آید. اغلب مادران از حدود هفته ی هجده تا بیست بارداری متوجه بزرگ شدن شکم خود می شوند.

 • احتمال زمین خوردن در دوران بارداری

  191 بازدید

  نگران زمین خوردن های ناگهانی حین بارداری نباشید! این اتفاق غیرطبیعی نیست و احتمال آسیب رسیدن به جنین شما در اکثر موارد به دلیل امن بودن محیط پیرامون جنین، بسیار ناچیز است. با این حال در صورتی که احساس درد ناخوشایند یا کاهش در حرکات جنین، خونریزی واژن یا انقباضاتی غیرعادی حس کردید به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت جنین اطمینان حاصل کنید.

 • تأثیر مصرف آهن در باروری

  1,876 بازدید

  بسیاری از زنان از اهمیت مصرف آهن در بارداری مطلع هستند اما اطلاعاتی درباره‎ی اثرات کمبود آهن در کاهش باروری ندارند. یکی از دلایل ناباروری می‎تواند کاهش آهن خون و کاهش تعداد کافی گلبول‎های قرمز باشد زیرا گلبول‎های قرمز حاوی آهن مسئول اکسیژن‎رسانی به بافت‎ها و اندام‎های مختلف بدن مانند رحم و تخمدان هستند.

 • غربالگری در دوران بارداری

  1,319 بازدید

  آزمایش های غربالگری دوران بارداری احتمال بروز ناهنجاری ژنتیکی یا اختلال کروموزومی را در جنین تخمین می زند. غربالگری به موقع فواید بسیاری دارد. این امر به شما اجازه می دهد تا تصمیمی درست در رابطه با روند ادامه ی بارداری اتخاذ کنید و در صورت بیمار به دنیا آمدن فرزندتان، متخصصین بالینی مناسب را انتخاب کرده تا بعد از زایمان، اقدامات لازم را برای نوزادتان انجام دهند.

 • مزایای شیردهی برای نوزاد

  1,570 بازدید

  شیر مادر تغذیه ی ایده آلی برای نوزاد بوده و حاوی ترکیبی از ویتامین ها، پروتئین و چربی و در واقع شامل تمام ترکیبات مورد نیاز برای رشد کودک شماست. هم چنین به صورتی است که هضم آن بسیار راحت باشد. شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که جهت مبارزه با ویروس ها و باکتری ها به نوزاد کمک می کنند.

 • مزایای شیردهی برای مادر

  1,825 بازدید

  شیردهی مادر به نوزاد باعث سوختن چربی های اضافی می شود. بنابراین در کاهش وزن اضافی ناشی از بارداری کمک می کند ؛ باعث آزادسازی هورمون اکسی توسین می شود که خود در بازگشت رحم به اندازه ی پیش از زمان بارداری و کاهش خونریزی رحم بعد از تولد مؤثر است. هم چنین شیر دادن به نوزاد در کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان و پوکی استخوان نقش دارند.

 • احتمال بارداری طبیعی

  1,198 بازدید

  اگر شما هم با وجود تلاش های مکرر هنوز موفق به بارداری نشده اید و این نگرانی به سراغتان آمده است که نکند نتوانید بچه دار شوید لازم است بدانید که در هر ماه احتمال بارداری زوج ها حدود 25 درصد است. از نظر پزشکان تنها زمانی که زوجین بعد از یک سال نزدیکی منظم و بدون استفاده از روش های پیشگیری، باردار نشوند، تشخیص ناباروری قطعی می شود.

 • رنگ کردن موها در بارداری

  1,284 بازدید

  علی رغم علاقه به زیبایی و رنگ کردن مو در زنان، همیشه دل نگرانی هایی هنگام استفاده از این مواد شیمیایی در بارداری وجود دارد. با اینکه تحقیقات زیادی روی تأثیر رنگ مو در دوران حاملگی انجام شده است اما اثر مضر آن بر نقایص هنگام تولد مشخص نشده است. به دلیل حیاتی بودن سه ماهه ی اول بارداری برای جنین، توصیه می شود در این دوران از رنگ کردن موهای خود بپرهیزید.

 • تهوع و استفراغ دوران بارداری

  2,006 بازدید

  اصطلاح پزشکی بیماری صبحگاهی، «تهوع و استفراغ بارداری» است. بیش از سه چهارم زنان باردار تهوع و استفراغ را در سه ماهه ی اول و حدود نیمی از زنان صرفاً استفراغ را تجربه خواهند کرد.

 • ترک های پوستی در دوران بارداری

  796 بازدید

  هر چند بیشتر مشکلات پوستی زمان بارداری موقتی است اما در همین مدت کوتاه هم می توانید از شدت ناراحتی خود بکاهید و بهتر با عوارض بارداری کنار بیایید. در این ویدیو به شما چندین روش برای مقابله با ترک های پوستی دوران بارداری معرفی می کنیم.

 • بلغور جو، تغذیه ی مناسب دوران بارداری

  437 بازدید

  اولین وظیفه ی شما به عنوان یک مادر که قبل از بارداری شروع و در طی بارداری ادامه پیدا می کند، حفظ سلامت جسمی خود بوده که در نهایت در تأمین سلامت جنین و کودک شما نیز سهم بسزایی ایفا می کند.

 • امکان بارداری در دوران شیردهی

  478 بازدید

  نکته ی مهمی که در دوران شیردهی باید به آن دقت کنید امکان باردار شدن مجدد در این دوران است. بارداری و شیردهی هم زمان باهم برای نوزاد، مادر و جنین مشکلاتی به همراه خواهند داشت.

 • نقش فولیک اسید در سلامت بارداری

  1,051 بازدید

  اگر چه می توانید با یک رژیم غذایی مناسب و متعادل تمامی نیازهای روزانه ی خود به ویتامین ها را تأمین کنید، اما بسیاری از پزشکان موافق مصرف مکمل ها توسط همه ی افراد جامعه هستند. به این دلیل که لوله ی عصبی جنین در ماه اول بارداری شکل می گیرد، شروع مصرف مولتی ویتامین به خصوص فولیک اسید قبل از اقدام به بارداری امری ضروری است.

 • اختلال خواب در دوران بارداری

  769 بازدید

  بیش از سه چهارم از زنان در دوران بارداری از مشکلات خواب به خصوص در سه ماهه ی اول و سوم رنج می برند. مشکل به خواب رفتن، خواب ماندن یا بیدار شدن خیلی زود از علایم بدخوابی در دوران بارداری است. ناراحتی های دوران بارداری مانند تهوع، درد پشت و حرکات جنین از عوامل اصلی بدخوابی های مادران در این دوران است.

 • درد شکم در دوران بارداری

  4,221 بازدید

  درد شکم در دوران بارداری طبیعی است. اندام های شما در این دوران دائم در حال تغییر است. رحم بزرگ تر و ربا ط های عضلات این بخش کشیده می شوند. با این وجود گاهی درد شکم دلایل جدی تر دارد. از یبوست گرفته تا دردهای رباط های ناحیه ی رحم همه ممکن است علائم شروع یک شکم درد خوش خیم باشد. اگر درد ادامه دار باشد یا با علائمی مانند خونریزی یا گرفتگی شدید عضلات همراه باشد باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • مشاوره ی ژنتیک بیماری هموفیلی

  862 بازدید

  بیماری هموفیلی منشأ ژنتیکی دارد و در دوران بارداری با آزمایش های ژنتیکی قابل تشخیص است. در این بیماری ارثی، خون در رگ‎های آسیب‎دیده به دلیل کمبود پروتئین‎های انعقادی به طور طبیعی لخته نمی‎شود. ژن معیوب هموفیلی می‎تواند از والدین به فرزندان منتقل شود یا هنگام رشد جنین در رحم در اثر جهش ایجاد شود.