در حال بارگذاری
 • 4
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 5.4هزار
  بازدید

علامه صادقی تهرانی

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 4
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 5.4هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • ابزار دولت مهدی (عج)

  17 بازدید

  یک مرحله «الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» در کل، مرحله ای است که اکثراً تبعیت دارند، از نظر علمی، فکری، عقیدتی، اخلاقی و عملی در این حساب، در حساب شیطان نیستند، در حساب کتاب و سنّت هستند، دنباله روی مهدی آل محمد (ص) هستند، ما می توانیم از آن قسم باشیم، ...

 • معرفت و عبادت خدا

  41 بازدید

  اصل حیات ما، غایت اصلیه آن معرفة الله و عبادة الله است. سایر معرفت هایی را که از نظر اداره امور مادیه ما لازم داریم، این ها ضمنیه هستند، در حاشیه هستند.

 • قرآن خواندنی است

  200 بازدید

  قرآن مصدر است به معنای خواندنی، خوب هر نوشته ای خواندنی است. هر گفته ای خواندنی است. هر مرئی که لفظ باشد؛ خواندنی است. پس چرا لفظِ قرآن اختصاصِ به این کتاب اخیرِ وحیانی یافته است؟

 • فرماندهان آخرالزمان

  679 بازدید

  تمام انبیاء و تمام ائمه زیر پوشش و در پرتو حکومت آن حضرت هر کدام دارای منصبی در حد خود هستند. منصب در حد خود این طور نیست که آن شخصِ لایق تر پایین باشد و کسی که لیاقت او کمتر است بالا باشد، خیر، تماماً بر حسب دستور وحی و قرارداد رسول الله (ص) است.

 • ابعاد قیام ولی امر عجل الله تعالی فرجه الشریف

  113 بازدید

  این قیام جهان شمول رایگان نیست که خداوند آن فرد اصلی را که رهبر و پیشوای این انقلاب جهانی است، از غیب به ظهور بیاورد و ابزار او همه مردگانی هستند که آن ها را زنده کند، خیر ...

 • شرط فهم قرآن

  57 بازدید

  انسان باید نور شود تا نور را نورانی ببیند. مادامی که در ظلمات افهام، ظلمات فطرت ها، ظلمات عقل ها، ظلمات علم ها، ظلمات فتواها، ظلمات تقلیدها، ظلمات که می گویدها و چه می گویدها، مادامی که در این ظلمات هستیم غیر ممکن است.

 • چرا قرآن موضوعی تالیف نشده است؟

  36 بازدید

  چرا قرآن موضوعی تألیف نشده؟ حساب دارد. اگر قرآن موضوعی تألیف می شد، کتاب وحیانی تبعیضی (متنوع) نبود چون کسانی که مراجعه به قرآن می کنند اگر به یک صفحه مراجعه کنند مثلا فقط الله، خوب بقیه چی؟ و اما اگر به یک صفحه دو صفحه کمتر یا بیشتر مراجعه کنند باید کل قرآن با الفاظ گوناگون در آن باشد تا بهره ای از کلّ شریعت قرآن بگیرند. بهره گرفتن از کل شریعت قرآن جز با این آیات تسلسلی امکان پذیر نیست.

 • رجعت بالاستدعاء

  42 بازدید

  ما نه از انبیاء هستیم، نه از 45 نفر، ممکن است بعضی باشیم، نه از 313 نفر، ممکن است بعضی باشیم، نه از ده هزار نفر، ممکن است بعضی باشیم. اما اگر خارج از تمام این جمع ها بودیم ما رجعت بالاستدعاء داریم،

 • وحیانیت قرآن

  146 بازدید

  «لَا تُحَرِّك بِهِ لِسَانَكَ لِتَعجَلَ بِهِ * إنَّ عَلَینَا جَمعَهُ وَقُرآنَهُ» (قیامة،16و17). هم مفرداتِ سُوَر و آیاتِ قرآنی؛ وحیانی است و هم جمعش. جمع را عمَر نکرده، عثمان نکرده، ابوبکر نکرده، علی(علیه السلام) نکرده، پیغمبر(صلوات الله علیه وآله) نکرده. پیغمبر اگر این قرآن را تحویل داده هم مفرداتش وحیانی است، و هم جمعش وحیانی است. یک واو، زیرو زبر، یک نقطه، یک کلمه، یک آیه، نه جایش عوض شده، نه نقطه اش نه حرکتش؛ تمام وحیانی است.

 • مثل آب در زندگی

  19 بازدید

  قرآن کتابی است که مثل آب در همه حالات زندگی لازم است، میوه لازم نیست، فرش أعیانی است؛ ولیکن آب، نفَس در تمام احوال زندگی لازم است. قرآن هم «انزل من السماء ماءاً فسالت أودیة ...» (رعد،17) این آبِ حیات بخشِ فطرت ها و عقل ها و روح ها و فکرها و تدبرها و ترتیل ها و تذکرها و همه ی جهاتِ روح و روحانی انسان است.

 • بی نیازی از قرآن

  58 بازدید

  کسانی هم که از ما شرعمدارانِ شرع ندار! قرآن را ظنی الدلالة می دانند و به قرآن مراجعه نمی کنند؛ می گویند که قرآن مهم تر، عمیق تر و بالاتر از این است که ما بفهمیم! بنابرین می رویم سراغ چیز دیگر! سراغ متناقضات، متعابدات، فتاوایِ متناقض، رأی های مختلف!

 • آیا لیلة القدر استدامه دارد؟

  65 بازدید

  آیا لیلة القدر استدامه دارد؟ استدامه دارد. استدامه لیلة القدر «تنزّل»، بر چه کسانی؟ بر معصومین. معصومین بُعد اوّل رسول الله است که بر پیغمبر اکرم تنزّل ملائکه است «مِّن كُلِّ أَمْرٍ»، کلّ امر چیست؟ کلّ امر نسبت به پیغمبر هم قرآن است، هم کلّ امر. از کلّ امر مهم ترین کلّ امر قرآن است دیگر.

 • شب قدر کدام است؟

  80 بازدید

  چرا بین 19 و 21 و 23 تردّد شده؟ با اینکه یک شب است یا 19 است یا 21 یا 23، این را باید بحث کنیم. بنابراین مطلب اوّل که عرض میکنیم لیلة القدر مکّه، لیلة القدر است نسبت به کلّ جهان تکلیف. اگر سه شب بر مبنای افق مکّه در کلّ جهان تکلیف لیله قدر گرفته شود، حتماً لیله قدر دریافت شده است. حالا چرا مردّد است؟

 • ابعاد افق لیلة القدر

  104 بازدید

  آیا افق لیلة القدر در بُعد اوّل و در ابعاد دیگر کدام است؟ چون لیلة القدر یک شب است، پس افق لیلة القدر مکّه مکرّمه است به چند حساب: اوّلاً امّ القری است، ثانیاً دقّت و ریزبینی و باریک بینی که در رؤیت ماه میشود مکّه مکرّمه است ...

 • لیلة القدر یکی است

  268 بازدید

  لیلة القدر یکی است، حال که لیلة القدر یکی است، در جای دیگر چیست؟ حداقل یک روز، حدّ متوسط دو روز، حدّ بالاتر سه روز. افقها در کره ارض ما فرق میکنند. در جای دیگر ممکن است بیشتر باشد یا کمتر باشد. ولکن آیا افقی که مثلاً یک روز فرق میکند یا دو روز فرق میکند یا سه روز فرق میکند، لیله قدرش کدام است؟ آیا لیله قدر هر جایی به حساب خودش است؟ ...

 • تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ

  42 بازدید

  «تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ» هم «أَنزَلْنَاهُ» هم «تَنَزَّلُ» نسبت به پیغمبر دو بُعدی است، ولی نسبت به ائمّه یک بعدی است. چون نزول ملائکه و روح نزول به قرآن نیست، چون منزل وحی نیستند و وحی به آنها نازل نمیشود. نزول کلّ امر است، منتها به وحی نیست، به الهام است. ولکن بر پیغمبر بزرگوار هم نزول قرآن است، هم نزول کلّ امر. نزول قرآن و نزول کلّ امر در کلّ 23 سال است ...

 • افق لیلة القدر

  290 بازدید

  زمان افق لیلة القدر چه زمانی است؟

 • قلب محمّدی (ص) لیلة القدر است

  188 بازدید

  «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» کدام است؟ لیله قدر چند لیل است: یک لیل جسمانی است و یک لیل معرفتی است. لیل جسمانی شب قدر است. شب قدر هم یکی است، لیلتین نیست، لیالی نیست، لیلة القدر. ولکن مهم تر از لیله قدر که خاموش است، تاریک است مگر برای خدا، لیله قدر قلب محمّدی (ص) است. قلب محمّدی (ص) لیلة القدر است. ...

 • قرآن «هو» مطلق است

  234 بازدید

  قرآن «هو» مطلق است و سایر وحیها «هو» مطلق نیستند. سایر وحیها محدودند، محدود به زمانها، انسانها و مکلّفین خاصّاند، در زمان خاصّ، ولیکن «هو» قرآن «هو» مطلق ربّانی است در بُعد امکان نزول که بُعد از آن امکان ندارد نازل بشود.

 • و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا

  33 بازدید

  وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّـهِ جَمِیعًا»، اعتصامِ نخستین و اعتصامِ اولین به حبل الله است، حتی اگر شما میخواهید از سنّت پیروی کنید باید با قرآن تطبیق کنید. اگر روایتی متواتر بود با قرآن تطبیق کرد قبول، نبود، رد؛ و اگر روایتِ واحدِ ضعیفُ السندِ خیلی ضعیف، با قرآن موافق بود، قبول. مخالف بود، رد. و اگر روایتی ثابت بود، قطعی بود، نه موافق قرآن و نه مخالف قرآن. از ...ما می پذیریم و قبول می کنیم.

 • ورتل القرآن ترتیلاً

  61 بازدید

  ابن عباس از رسول الله (ص) سؤال می کند که معنای «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتیلاً» چیست؟ فرمود «وَ حَرِّكُوا بِهِ الْقُلُوبَ» قرآن برای قالب ها نیست، برای گوش نیست، برای زبان نیست، برای نوشتن نیست. این نوشتن برای دیدن است. این خواندن برای گوش کردن است. ...

 • معصومیت و برتری قرآن

  237 بازدید

  این که عرض کردم قرآن معصوم است، شکی نیست. در بُعد لغات، در بُعد صَرف، نحو، بلاغت، فصاحت، جمله بندی، پرورش دادن مفاهیم تاریخی که قرآن به الفاظ وحیانی آورده، در کلّ ابعاد: ظاهرش، باطنش، ترتیبش، منطقش، فلسفه اش، عرفانش، ادب لفظی اش، ادب معنایی اش، در تمام، فوقِ کلّ مراحل اعجاز است. از عصای موسی و از مرده زنده کردن عیسی و... و از کل این ها که معجزاتی جسمانی است، این معجزه ی روحانی و معنوی، که در غالبِ جسمِ لغت و جسمِ سماعی است برتر از کل معجزات و آیاتِ قطعیِ دالّ ربانیِ وحیانی است؛ در کل تاریخ تکلیف.

 • دقت و تدبر در قرآن کریم

  712 بازدید

  قرآن را باید مطالعه کرد، دقت کرد، تدبر کرد، با ابزارهای معصومانه برونی و درونی با پیوند ابزارهای مطلقه معصومه درونی مانند فطرت پاک، عقل کلی و نظر و دقت کامل و همچنین ابزارهای برونیِ درون قرآنی باید به گونه ای معصومانه در آیات قرآن تدبر کرد.

 • مَنْ مَحَضَ الْإِیمَانَ مَحْضاً

  33 بازدید

  اولین ندایی که ولیّ امر (عج) به عنوان ظهور خواهند داشت که از مدینه به مکه مشرّف شده اند و تکیه به خانه خدا می دهند، 45 نفر با آن حضرت هستند، تعدادی از این 45 نفر رجعت کنندگان هستند، رجعت کنندگان خاص از «مَنْ مَحَضَ الْإِیمَانَ مَحْضاً» هستند که خلاصه کل «مَنْ مَحَضَ الْإِیمَانَ مَحْضاً» هستند، ...

 • حبل الله چیست؟

  81 بازدید

  حبلُ الله چیست؟ حبلُ الله قرآن است. آیه حبلَیِ الله نیست، حِبال الله نیست. درست است که فقهای شیعه می گویند که ما چهار دلیل داریم، فقهای سنی می گویند که ما هفت دلیل داریم، ولی از آن هفت دلیل و از این چهار دلیل، یک دلیلِ آن محور است، بقیه می روند در حاشیه. دلیل اول و آخر، و متنِ مقدّمِ صد در صدِ صحیحِ مطلق و معصوم؛ قرآن است.

 • مقابله با امام زمان (عج)

  46 بازدید

  دل امام زمان خون است و دل های آباد برای امام زمان خون است، چقدر مصیبت در غیبت و چقدر در حضور ببیند. با پیغمبر بزرگوار قبل از رسالت کاری نداشتند، چون داعیه نبود، با امام زمان همه در غیبت کار دارند، چون برخلاف سنّت او، بر خلاف وضع او کار می کنند. پیغمبر زمانی که تشریف آوردند بُت پرست ها، لات پرست ها، عزی پرست ها، منات ثالثة الأخری پرست ها، مثلثین، مثنین و غیره، آن ها بیشتر می توانستند قبول کنند

 • قبل از ظهور ولی امر (عج) در راه او قدم برداریم

  135 بازدید

  آن حضرت می آیند و چه می کنند، چه می آورند و چه مبنایی دارند، این برای اکثر ما مسلمان ها و شیعیان انذار است، خوف است. اگر از گریه بمیریم حق داریم و اگر خون گریه کنیم حق داریم، اما گریه کردن و منقلب شدن کافی نیست. چاره ای جز یکی از دو راه نیست، یکی قبل از ظهور آن حضرت در راه او قدم برداریم که اکثریت چنین نیستند، و یکی آنکه معاذ الله قدم برنداریم، مانند سایر جریانات علمی، فکری، عقیدتی و عملیِ مسلمان ها شویم در کل حوزه ها و در کل تشکیلات علمی و دینی که وضع بسیار نگران کننده است.

 • انتظار یا احتضار ؟

  204 بازدید

  کسانی که می خواهند ابزار مهدی باشند باید در راه مهدی باشند، راه مهدی غیر از راه ما است. اگر پیغمبر بزرگوار بیایند حوزه های ما را قبول دارند؟ امام زمان حوزه های ما، مسجدهای ما و حسینیه های ما را قبول دارند؟ حجةالاسلام های ما، آیت الله های ما، آیت الله العظمی های ما را قبول دارند؟ پس همه این حرف ها دروغ است ...

 • توفیق بزرگ مسلمانان

  195 بازدید

  توفیق بزرگ ما مسلمان ها این است که در برابر کتابی هستیم که بیانگر کل وحی های ربانی است، با بهترین بیان، فصیح ترین لغت، بهترین ادب، روشن ترین معنا، قانع کننده ترین مطالبِ منطقیِ عقلیِ فکریِ علمیِ فطری. بنابرین ما در اقیانوسی مواج و بیکران از معارف ربانی واقع هستیم.

 • محور کل کائنات مخلوقه محمد بن عبدالله (ص) است

  63 بازدید

  در آخرین آیه سوره مبارکه فتح: «اعوذ بالله من الشیطان الرحیم» «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذینَ مَعَهُ» با او، با او یعنی در سلک او، دنبال او، چون آن نقطه اصلیه و نقطه مرکزیه است و نقطه اولای دعوت الی الله است. «وَ الَّذینَ مَعَهُ» با او، نه با او در حسب او، در نسب او، در لغت او، در وطن او، در شهر او، در شکل او، در رنگ او، نه! «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ» خداوند متعال وقتی محمد نازنین (ص) را معرفی می کند، نمی گوید ابن ع

 • قلب پیغمبر فؤاد است

  88 بازدید

  «ما كَذَبَ الْفُؤادُ ما رَأى‏» قلب پیغمبر فؤاد است، چون در رؤیت معرفتی و در عبودیت و در شناخت احکام الله در بالاترین قله ممکن قرار گرفته است. و در لیله معراج نه تنها پای بر فرق کل کائنات مادی نهاد، بلکه پای روحش نیز بر فرق کل کائنات معنوی قرار گرفت.