در حال بارگذاری
 • 11
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 10.3هزار
  بازدید

علامه صادقی تهرانی

نمایش اطلاعات کانال بستن اطلاعات کانال

 • 11
  دنبال کننده
 • 0
  دنبال شونده
 • 10.3هزار
  بازدید

همه ویدیو ها

 • ذنب رسالت

  202 بازدید

  هر که بامش بیش، برفش بیشتر. مسئولیت سنگین تر، فعالیت بیشتر23 سال بیشتر نبود. اما 23 هزار سال صدمه دید و بیشتر. «مَا أُوذِیَ نَبِیٌّ مِثْلَ مَا أُوذِیتُ». ذنب پیغمبر یکی بود؛ رسالتش، قرآنش، همه یکی است. دعوتش، مجاهدتش، مکه اش، مدینه اش، جنگ هایش، حبس شدن او در حجر ابی طالب و... یکی است.

 • استغفار رسول الله

  193 بازدید

  ما خیال کردیم که «اسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ»، «وَ اسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ وَ لِلْمُؤْمِنینَ» اگر هم ذنب گناه بود. «اسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ» اگر ذنب گناه بود، خیال می کردیم بله، استغفار فقط رفع است، دفع نیست. نه، اول دفع است، بعد رفع است.

 • ذنب راه قرآن

  70 بازدید

  اگر کسی در راه قرآن قدم برمی دارد، این قرآنی که راهش مسدود است و در حوزه ها اجازه ندارد و اگر کسی آیه ای می خواند، می گویند تو بی سواد هستی، کتک می زنند، بد می گویند، فحش می دهند، اگر شهریه هم قطع کنند، اگر بیرون کنند، هر چه کنند مطلبی نیست. این ذنب است. این ذنب یک بُعد اخروی دارد، و یک بُعد دنیوی دارد.

 • دنباله ی وجود پیامبر

  71 بازدید

  تمام نبوت ها در وجود اقدسش جمع است و بالاتر است. این آدم همه وجودش ذنب است، دنباله دارد. دنباله اخروی و دنیوی او متناقض است. دنباله اخروی او بالاترین مقام و منزلت و عظمت و دنباله اخروی او بدترین اذیت و ناراحتی، ذنب است.

 • مَا أُوذِیَ نَبِیٌّ مِثْلَ مَا أُوذِیتُ

  34 بازدید

  رسول خدا (ص): «مَا أُوذِیَ نَبِیٌّ مِثْلَ مَا أُوذِیتُ» ما که هستیم؟ خاک پای ایشان هم نیستیم! اگر قرآن بر پیغمبر بزرگوار نازل شد، دیگر محمد امین از بین رفت، بلکه شد محمد مجنون ساحر کاهن، فرار کن، بزن، کتک بزن،

 • غفر و ذنب از دیدگاه قرآن

  43 بازدید

  غفر را باید از نظر لغت بفهمیم و ذنب را هم بفهمیم. آیا ذنب، عصیان است؟ غفر هم غفر عصیان است؟ استغفار همیشه استغفار از گناه است؟ البته در اذهان مردم چنین است، ولکن ما مرید اذهان مردم نیستیم. مقلد اذهان مردم و حتی شرع مداران و مفسران و نویسندگان و... نیستیم. لغت قرآن استقلال دارد و از خود لغت قرآن معانی آن را کاملاً به دست می آوریم.

 • مراتب انبییاء اولوالعزم

  43 بازدید

  مراتب انبییاء اولوالعزم سه مرتبه است. مرحله ی عُلیای آن وحیِ محمدی(صلوات الله علیه وآله) است. مرحله ادنای آن وحیِ به نوح است. مرحله میانگین که با «نا» آمده، «وما وصینا» است که مثل وحیِ بر نوح «ما» به کار رفته و وصیت است؛ ولی همراه «نا» است. نسبت به وحیِ بر نوح فقط «نا» اضافه دارد. فقط جمعیت صفات اضافه دارد اما در ابعاد دیگر با هم یکسان اند.

 • کتب آسمانی را باید خواند؟

  73 بازدید

  قرآن خواندنی است و آن ها خواندنی نیستند؛ و اگر هم آن ها را بخوانیم از برای جهاتی است. خواندن کتاب های آسمانیِ قبلی برای جهاتی چند است. از جمله جهات اثبات تحریف آن ها، از جمله جهات، اثبات عدم ابدیت آن ها، از جمله جهات، اثبات این که قرآن، تکامل کلّیِ ابدیِ وحی است. ولیکن خواندنِ آن ها برای کلّ مکلفین واجب نیست.

 • عاشورای قرآن

  268 بازدید

  روح امام حسین (ع) را نتوانستند کاری بکنند. نتوانستند این مطلب را در بین مردم با گفتن، با نوشتن، با بحث کردن، با پخش کردن، تبلیغ کردن، روح امام حسین (ع) را نتوانستند بگویند این روح اسلامی نیست، قرآنی نیست، الهی نیست، ربانی نیست، نیست و نیست... بدن را تکه تکه کردند. اما عاشورای قرآن مهم تر است.

 • قرآن برای ما خطر دارد!

  126 بازدید

  ما در زمانی زندگی می کنیم که قرآن در حوزه های ما خطر دارد! در میان کتاب های درسی ما قرآن خطر دارد! منحرف می کند، گمراه می کند! ما مسلمان هستیم؟!

 • شفاعت روضه خوان ها

  207 بازدید

  ما به چه اعتماد داریم؟ به شفاعت؟ شفاعتی که روضه خوان‏ ها برای ما درست کردند که یک قطره اشک بریزید، تمام گناهان گذشته و فعلیه و آینده به اندازه ستارگان و به اندازه برگ درختان و به اندازه قطرات دریاها... این مزخرفات چیست برای مردم می‏گویید؟

 • حکومت اسلامی و غدیر

  158 بازدید

  پیغمبر روز غدیر خم همه کار کرد. خودش را ثابت کرد، علی اش را ، حسن اش را ، حسین اش را، ائمه را،

 • واکنش خلفا در غدیرخم

  150 بازدید

  شاید بیشتر از 100 روایت داریم از برادران اهل تسنن که وقتی پیغمبر (ص) این جمله را فرمود که " فمَن کُنتَ مَولاهُ فهذا علی مَولاهُ" هرکس من نسبت به او اولویت دارم، برتری دارم بر خودش، از خودش نسبت به او، علی (ع) هم همان سمت را دارد. روایت دارد که خلیفه اول و دوم برخواستند و گفتند "بخ بخ لک یا علی اصبحت مولای و مولا کل مؤمن و مؤمنة"

 • عیدغدیر، افضل اعیاد اسلام

  294 بازدید

  قال الرسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم ) : "یوم غدیر خمّ أفضل أعیاد أمّتی" این سوآل پیش می آید چطور پیغمبر اکرم (ص) روز غدیر خم را افضل اعیاد امت اسلام معرفی کرده با اینکه عید ولادت خودشان مخصوصا عید بعثت خودشان بزرگترین عید است.

 • علی (ع) بالاتر از پیامبر (ص) بود؟

  245 بازدید

  در مورد امیرالمومنین بعضی ها افراط کردند و بعضی ها تفریط کردند. بعضی بالاتر بردند حضرت را از آن چه هست، بعضی پایین تر بردند آن حضرت را از آن چه هست.

 • علی (ع) نسخه دوم پیامبر (ص)

  88 بازدید

  امیرالمومنین (ص) شخصیت دوم اسلام است درطول تاریخ از هر نظر یعنی امیرالمومنین نسخه دوم پیغمبر است از هر نظر، از نظر علم ، از نظر تقوا ، جهد، عدل از هر نظری شخصیت درجه دوم است. رسول الله (ص) در بعضی از کلماتشون اینطور فرمودند: "یا علی، أنتَ مِنّی بِمَنزلةِ هارونَ مِنْ مُوسی، اِلّاأنـّه لانَبیّ بَعدی" نسبت تو با من نسبت هارون است با موسی، فقط فرقی که هست این است که بعد از من نبوتی نیست،

 • ابزار دولت مهدی (عج)

  99 بازدید

  یک مرحله «الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» در کل، مرحله ای است که اکثراً تبعیت دارند، از نظر علمی، فکری، عقیدتی، اخلاقی و عملی در این حساب، در حساب شیطان نیستند، در حساب کتاب و سنّت هستند، دنباله روی مهدی آل محمد (ص) هستند، ما می توانیم از آن قسم باشیم، ...

 • معرفت و عبادت خدا

  149 بازدید

  اصل حیات ما، غایت اصلیه آن معرفة الله و عبادة الله است. سایر معرفت هایی را که از نظر اداره امور مادیه ما لازم داریم، این ها ضمنیه هستند، در حاشیه هستند.

 • قرآن خواندنی است

  392 بازدید

  قرآن مصدر است به معنای خواندنی، خوب هر نوشته ای خواندنی است. هر گفته ای خواندنی است. هر مرئی که لفظ باشد؛ خواندنی است. پس چرا لفظِ قرآن اختصاصِ به این کتاب اخیرِ وحیانی یافته است؟

 • فرماندهان آخرالزمان

  973 بازدید

  تمام انبیاء و تمام ائمه زیر پوشش و در پرتو حکومت آن حضرت هر کدام دارای منصبی در حد خود هستند. منصب در حد خود این طور نیست که آن شخصِ لایق تر پایین باشد و کسی که لیاقت او کمتر است بالا باشد، خیر، تماماً بر حسب دستور وحی و قرارداد رسول الله (ص) است.

 • ابعاد قیام ولی امر عجل الله تعالی فرجه الشریف

  180 بازدید

  این قیام جهان شمول رایگان نیست که خداوند آن فرد اصلی را که رهبر و پیشوای این انقلاب جهانی است، از غیب به ظهور بیاورد و ابزار او همه مردگانی هستند که آن ها را زنده کند، خیر ...

 • شرط فهم قرآن

  108 بازدید

  انسان باید نور شود تا نور را نورانی ببیند. مادامی که در ظلمات افهام، ظلمات فطرت ها، ظلمات عقل ها، ظلمات علم ها، ظلمات فتواها، ظلمات تقلیدها، ظلمات که می گویدها و چه می گویدها، مادامی که در این ظلمات هستیم غیر ممکن است.

 • چرا قرآن موضوعی تالیف نشده است؟

  77 بازدید

  چرا قرآن موضوعی تألیف نشده؟ حساب دارد. اگر قرآن موضوعی تألیف می شد، کتاب وحیانی تبعیضی (متنوع) نبود چون کسانی که مراجعه به قرآن می کنند اگر به یک صفحه مراجعه کنند مثلا فقط الله، خوب بقیه چی؟ و اما اگر به یک صفحه دو صفحه کمتر یا بیشتر مراجعه کنند باید کل قرآن با الفاظ گوناگون در آن باشد تا بهره ای از کلّ شریعت قرآن بگیرند. بهره گرفتن از کل شریعت قرآن جز با این آیات تسلسلی امکان پذیر نیست.

 • رجعت بالاستدعاء

  77 بازدید

  ما نه از انبیاء هستیم، نه از 45 نفر، ممکن است بعضی باشیم، نه از 313 نفر، ممکن است بعضی باشیم، نه از ده هزار نفر، ممکن است بعضی باشیم. اما اگر خارج از تمام این جمع ها بودیم ما رجعت بالاستدعاء داریم،

 • وحیانیت قرآن

  217 بازدید

  «لَا تُحَرِّك بِهِ لِسَانَكَ لِتَعجَلَ بِهِ * إنَّ عَلَینَا جَمعَهُ وَقُرآنَهُ» (قیامة،16و17). هم مفرداتِ سُوَر و آیاتِ قرآنی؛ وحیانی است و هم جمعش. جمع را عمَر نکرده، عثمان نکرده، ابوبکر نکرده، علی(علیه السلام) نکرده، پیغمبر(صلوات الله علیه وآله) نکرده. پیغمبر اگر این قرآن را تحویل داده هم مفرداتش وحیانی است، و هم جمعش وحیانی است. یک واو، زیرو زبر، یک نقطه، یک کلمه، یک آیه، نه جایش عوض شده، نه نقطه اش نه حرکتش؛ تمام وحیانی است.

 • مثل آب در زندگی

  88 بازدید

  قرآن کتابی است که مثل آب در همه حالات زندگی لازم است، میوه لازم نیست، فرش أعیانی است؛ ولیکن آب، نفَس در تمام احوال زندگی لازم است. قرآن هم «انزل من السماء ماءاً فسالت أودیة ...» (رعد،17) این آبِ حیات بخشِ فطرت ها و عقل ها و روح ها و فکرها و تدبرها و ترتیل ها و تذکرها و همه ی جهاتِ روح و روحانی انسان است.

 • بی نیازی از قرآن

  127 بازدید

  کسانی هم که از ما شرعمدارانِ شرع ندار! قرآن را ظنی الدلالة می دانند و به قرآن مراجعه نمی کنند؛ می گویند که قرآن مهم تر، عمیق تر و بالاتر از این است که ما بفهمیم! بنابرین می رویم سراغ چیز دیگر! سراغ متناقضات، متعابدات، فتاوایِ متناقض، رأی های مختلف!

 • آیا لیلة القدر استدامه دارد؟

  120 بازدید

  آیا لیلة القدر استدامه دارد؟ استدامه دارد. استدامه لیلة القدر «تنزّل»، بر چه کسانی؟ بر معصومین. معصومین بُعد اوّل رسول الله است که بر پیغمبر اکرم تنزّل ملائکه است «مِّن كُلِّ أَمْرٍ»، کلّ امر چیست؟ کلّ امر نسبت به پیغمبر هم قرآن است، هم کلّ امر. از کلّ امر مهم ترین کلّ امر قرآن است دیگر.

 • شب قدر کدام است؟

  120 بازدید

  چرا بین 19 و 21 و 23 تردّد شده؟ با اینکه یک شب است یا 19 است یا 21 یا 23، این را باید بحث کنیم. بنابراین مطلب اوّل که عرض میکنیم لیلة القدر مکّه، لیلة القدر است نسبت به کلّ جهان تکلیف. اگر سه شب بر مبنای افق مکّه در کلّ جهان تکلیف لیله قدر گرفته شود، حتماً لیله قدر دریافت شده است. حالا چرا مردّد است؟

 • ابعاد افق لیلة القدر

  138 بازدید

  آیا افق لیلة القدر در بُعد اوّل و در ابعاد دیگر کدام است؟ چون لیلة القدر یک شب است، پس افق لیلة القدر مکّه مکرّمه است به چند حساب: اوّلاً امّ القری است، ثانیاً دقّت و ریزبینی و باریک بینی که در رؤیت ماه میشود مکّه مکرّمه است ...

 • لیلة القدر یکی است

  322 بازدید

  لیلة القدر یکی است، حال که لیلة القدر یکی است، در جای دیگر چیست؟ حداقل یک روز، حدّ متوسط دو روز، حدّ بالاتر سه روز. افقها در کره ارض ما فرق میکنند. در جای دیگر ممکن است بیشتر باشد یا کمتر باشد. ولکن آیا افقی که مثلاً یک روز فرق میکند یا دو روز فرق میکند یا سه روز فرق میکند، لیله قدرش کدام است؟ آیا لیله قدر هر جایی به حساب خودش است؟ ...

 • تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ

  70 بازدید

  «تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ» هم «أَنزَلْنَاهُ» هم «تَنَزَّلُ» نسبت به پیغمبر دو بُعدی است، ولی نسبت به ائمّه یک بعدی است. چون نزول ملائکه و روح نزول به قرآن نیست، چون منزل وحی نیستند و وحی به آنها نازل نمیشود. نزول کلّ امر است، منتها به وحی نیست، به الهام است. ولکن بر پیغمبر بزرگوار هم نزول قرآن است، هم نزول کلّ امر. نزول قرآن و نزول کلّ امر در کلّ 23 سال است ...