قسمت اول برنامه سایه روشن - مصاحبه با مرحوم اسدالله عسگراولادی

21,049
گفتگویی تحلیلی درخصوص وقایع و حوادث نیم قرن اخیر ایران با حضور مرحوم اسدالله عسگر اولادی. این گفتگو که در دیماه سال 1397 خورشیدی با ایشان انجام شده، برای نخستین بار در کانال عبدی مدیا از آپارات پخش میشود. نظرات شما در ادامه مسیر این برنامه بسیار حائز اهمیت است. این برنامه ها صرفا با هزینه شخصی تولید شده و از سوی هیچ نهاد خصوصی یا دولتی حمایت نمیشود. در صورت تمایل به حمایت مالی برای ادامه تولید، شماره کارت 5022.2910.8880.0964 به نام عبدی مدیا معرفی میشود.
عبدی مدیا 1.6 هزار دنبال کننده

Sandhya

9 ماه پیش
روحانی رو خوب شناخته..

u_6802096

9 ماه پیش
هر جایی که این جماعت حرف از غرب و رابطه با جهان غرب و مهمتر از همه «مردم» میزنن،فقط و فقط منظورشون اقتصاد لیبرال هست ولاغیر!!اینها ذره ای به دموکراسی و مفهوم طبقه متوسط و جامعه مدنی و غیره اعتقاد که ندارن هیچ،بلکه دشمن درجه یک اون هستن! ایشون میگه من چندتا خونه دارم با اجاره اونها زندگی میکنن یادش رفته چند دقیقه قبل یک نمونه فقط از کارخانه ها و صنایعی که بصورت انحصاری در اختیار خودشون گرفتن رو نام میبره! متأسفانه اقتصاد ایران از دهه دوم حکومت ناصری،با گذر از اقتصاد سنتی و خودکفای کشاورزی و صنایع وابسته به اون به جبر زمان جدا میشه و به اقتصاد تجاری منحط و بهتر بگم دلالی تبدیل میشه.بعد از مشروطه و بخصوص با روی کار امدن پهلوی صنایع کارخانه ای و مولد شروع به زایش و رشد میکنن و ازینجا بازار و تجّار دلال،با حکومت زاویه پیدا میکنن.با اصلاحات ارضی و ورود فروشگاه های زنجیره ای شکاف بین روحانیون و کسبه بازاری با شاه امیق میشه و نوای اتحاد بین این دو بوجود میاد! بعد انقلاب هم اکثر صنایع مولد به نفع این طبقه رو به زوال میرن و با شروع بکار دولت هاشمی صنایع توسعه ای به این عده واگذار میشه که هیچ تخصصی درش نداشتند و نتیجه وضع اسفناک ایران خودرو با میرسلیم و قص علی هذه می باشد! ضمناً در مورد تبار یهودی هم ایشون ضمن انکار به نکته جالبی اشاره میکنه!اسناد پیدا شده در زیرزمین امام زاده فلان!!! آدم ناخودآگاه یاد حفاری ها کندکاوهای حکومت جعلی اسراییل در دامنه کوه مقدس و محل مسجد الاقصی میفته که بدنبال جمع آوری اسناد از اصالتشان در آن منطقه هستند.

u_6611045

11 ماه پیش
یک مورد دیگه ای که از این مصاحبه بر داشت میشه آشفتگی در بیان مطالب و ضد و نقیض بودن صحبت هاست که احتمالا به سن آقای عسگراولادی (۸۴ سال) بستگی داره. ایشون می گه بیست سال اول انقلاب خیلی خوب بود بعد میگه اول انقلاب سراغ صنعت نرفتیم و اشتباه کردیم. یه جا می گه اول انقلاب جمیعت ایران ۲۵ میلیون بود در صورتی که حدود ۳۵ میلیون بود. یه جای دیگه میگه خیابون پهلوی قبل انقلاب دخترها رو می نداختن توی ماشین میبردن. به نظر میرسه مجری یا متاسفانه اطلاعات ضعیفی داره یا اینکه رعایت مصاحبه شونده رو می کنه چون واقعا آقای عسگرولادی مطالب نادرست زیاد می گن. مثلا میگه ذوب آهن سال ۵۷ تازه درست شده در صورتی که ذوب آهن اصفهان سال ۱۳۴۸ به بهره برداری میرسه.

u_6611045

11 ماه پیش
بعضی اطلاعاتی که میدن کاملا اشتباهه. برای مثال ایشون میگه سال ۵۲ رفتم ترکیه دیدن امام خمینی! در صورتی که آقای خمینی بعد از تبعید به ترکیه در سال ۱۳۴۳ بعد از چند ماه به نجف میرن و سال ۱۳۵۲ نجف بودن.

Sina_Safari730

11 ماه پیش
خدارحمت
pixel