باغ سنگی اسرار آمیز درویش خان - هولناک ترین باغ ایرانی

22,822

داستان این باغ از آنجا آغاز شد که درویش خان اسفندیاری که از زمین داران سیرجان محسوب می شد در سال ۱۳۴۰ پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی میزان قابل توجهی از زمینهای خود را از دست داد و در نهایت به دلیل عدم آبیاری زمینهای بارورش که سالها برای آبادی آنها تلاش کرده بود جلوی چشمانش خشک شد. درویش خان که این ظلم را بار سنگینی بر دوش خود و خانواده اش می دید پریشان شد و در صحرای مجاور یکی از باغهایش که پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی کاملا خشک شده بود چادر زد. پس از آن اقدام به ایجاد این باغ کرد اما اینکه دلیل اصلی ایجاد این باغ چه بوده است حکایتهای مختلفی دارد اما به دلیل کر و لال بودن درویش خان هیچ گاه راز احداث این باغ مشخص نشده است. نکته عجیب اینکه در برخی موارد تنه های درختان خشک شده و سنگهای عظیمی که به آنها اویزان شده است آنقدر بزرگ است که مشخص نیست این مرد چگونه از پس احداث باغ سنگی برآمده است. درویش خان که زندگی خود را از دست رفته می دیده است ابتدا تنه درختان باغ خشک شده اش را از خاک بیرون می آورد و بعد به محل احداث باغ منتقل می کند و در نهایت به گفته روستائیان گودالی به عمق یک متر حفر می کرده و تنه درخت را در آن استوار می کرده است. برای تهیه سیم برای اتصال سنگها به تنه درختان لاستیکهای فرسوده خودروها را جمع می کرده آتش می زده و بعد سیم درون آن را خارج می کرده است. اما در این میان چند نکته عجیب وجود دارد نخست اینکه تمام سنگهایی که به درختان متصل شده اند به طرز ماهرانه ای سوراخ شده اند در حالیکه هیچ دستگاهی برای سوراخ کردن سنگها وجود نداشته و به نظر می رسد سنگهایی که سوراخ شده اند به وسیله درویش خان از اطراف و به خصوص از کوه نزدیک به باغ جمع آوری می شده است.

هیچ هاپ
هیچ هاپ 251 دنبال کننده
نملة

نملة

3 ماه پیش
کسانی که در شهر تهران که به دلیل کمبود فضای سبز بارش های آن هم کم شده زندگی میکنند قدر درخت را خوب میفهمند. به نظر من این کار درویش خان خیلی معنی دار بوده من در حد درک خودم توضیح میدم: سنگ های آویزان از درخت ها، در واقع میوه های درشت به بار نشسته از تخم بی رحمی و نحوستی هستند که طرح تقسیم اراضی دولتمردان وقت در جامعه آنروز کاشت، که آن میوه ها از آن درختان بی خاصیت خشکیده روییده بود.
هیچ هاپ
هیچ هاپ با نظر شما موافق هستم. به نظر ما هم این نشانه اعتراض به ظلم و ستم در هر جامعه ای و هر زمانی ست
mortezaalmane

mortezaalmane

3 ماه پیش
نشانه عشقه یه باغبان به باغشه که بعده خوشک شدنه باغش در آن دوران که فکنم آواخره دوره احمدشاه قاجار بود و آواسته دوره پهلوی اول بود در استانه مرکذی که بخاطره ایجاده صد و خوشک شدنه قنات و نهرهایه منتحی به باغ همه در ختایه میوه خشک شدن و همه از آن محلودیار رفتن اما این شخص همونجا موند و دیوانه شد و تا آخره عمرش همونجا دفن شده
Mohsen, 021

Mohsen, 021

3 ماه پیش
دقیقا هولناکیش چیه
Javid Iran

Javid Iran

3 ماه پیش
چه هولناکی داره.
هیچ هاپ
هیچ هاپ به هر حال میتونه در ژانر گردشگری وحشت در ایران بهش نگاه کرد
moonster

moonster

4 ماه پیش
عشق است سیرجان
هیچ هاپ
هیچ هاپ عالیه