خرد جنسی36/انتهای تسلط فقها، پایانِ حجاب اجباری/ دکتر صدیقه وسمقی.

52,187
مجموعه ی خرد جنسی. فصل دوم توصیف. گفتگو و ارائه ی مددکاران، اساتید و محققان زیست جنسی جامعه ی ما.کاری از: یاسر عرب. قسمت سی و ششم. ارائه ی دومِ سرکار خانم دکتر صدیقه وسمقی. با موضوع تبیین مصادیقی از تبعیض در حقوق زنان از حجاب اجباری تا کودک همسری، دیه و ارث.
خرد جنسی 3.9 هزار دنبال کننده
ترتیب نمایش

Babak

6 ماه پیش
صحبت های خانوم دکتر کاملا زیبا و متین و منطقی و انسانی بود

Babak

6 ماه پیش
ایران و عربستان تنها کشور مسلمان در دنیا هستند که حجاب در آنها اجباری است ، البته در عربستان نیز حجاب فقط برای زنان مسلمان اجباری است نه همه زنان . در دیگر کشورهای مسلمان حجاب اختیاری و به درجات مختلف در میان زنان متداول است.

liansel2

7 ماه پیش
وای دوباره چشمم خورد به این ویدیو! من منتقد ارث و دیه نصف و حجاب و... هستم، اما این برنامه واقعا بیشتر بیان احساسات فمینیست ایشون بود. من واقعا ناراحتم که خانمها نمیتونن به هیچ وجه بدون دیدگاههای ریاضی گونه یا بدون مستندات و با تکذیب همه چی و دروغگویی حرفشونو بزنن! اصلا دانشی و اجتماعی صحبت نمیکنند. ببخشید خانم دکتر در قرآن ارثیه زن نصف قلمداد شده و اگر شخصی با باور اسلامی این رو بدون رضایت مرد تغییر بده رسما "دزدی" اموال او و ضایع کردن حق هست و کاملا در مقوله حلال و حرام قرار میگیره. ارث ئختر و پسر در شرایطی میتونه برابر بشه به زعم من که مردان جامعه در تمامی نسل ها به این برابری معتقد باشند. ولی حتی اگر یکیشون ناراضی باشه قطعا اموال به صورت دزدی قانونی! به زن داده میشه. من نمیخوام بگم که این قانع کننده هست. اما نمیشه مسلمان باشی و دزدی کنی! حلال و حرام خدا رو دستکاری کنی. این برابری فقط یک مفهوم ریاضی هست! البته نه در همه حوزه ها، اما در ارث و دیه چرا فقط ریاضی برابری رو تعریف کرده. جوامع دموکراسی در حال عبور از دموکراسی هم هستند و به گفتمان و توافق گرایی روی آوردند. شما تازه دم از دموکراسی منقضی شده میزنی. تمام حرف من: اینکه من منتقد حجاب و ارث و دیه هستم یک سو. اما نمیتونم ادعا کنم اگر ارث و دیه رو تغییر دادم که یک موضوع اقتصادی هست نه فرهنگی، وارد حلال و حرام نشدم. منصف باشید و وقتی خلاف امر خداوند حرف میزنید با دروغگویی اون رو درست نشون ندید.

رسانه ای برای فن آوری

7 ماه پیش
طرح مباحث خرد جنسی کار درستی است و میتواند مفید باشد اما چرا با دعوت از افراد کم سواد و با بینش سطحی ؟؟؟؟؟ آیا واقعا کسی آگاهتر و با سواد تر از ایشون وجود نداشت که در مورد تحلیل حجاب و فلسفه آن یا اجباری بودن یا نبودن آن صحبت کنه تا ما هم بهتر حقایق رو دریابیم ؟؟؟ یا لااقل بهتر نبود مناظره ای بین ایشون و یک فرد محقق دیگر با نظری متفاوت صورت بگیرد تا ببینیم در برابر استدلال و منطق قدرتمند یک رقیب جدی آیا باز هم میتونه مطالب سطحی و به شدت عوامانه رو بدون مستندات کافی مطرح کنه یا حتی به تحریف تاریخ بپردازه ؟؟

رسانه ای برای فن آوری

7 ماه پیش
واقعا ارائه این حجم از اطلاعات غلط و غیر مستند از سوی کسی که مدرک دکترا !!!! داره و خودش رو محقق میدونه باور کردنی نیست . ایشون حتی در بدیهی ترین مطالب هم به صورت غیر مستند صحبت میکنه و حتی پیشینه برخی پدیده های تاریخی نظیر پوشش و لباس رو هم تحریف میکنه و مثل یه بی سواد پشت کوهی تاریخچه بیش از 8500 ساله نساجی رو ندیده میگیره و مدعی میشه در 1400 سال گذشته اصلا لباس پوشیده ای وجود نداشته که حکم حجاب کامل وجود داشته باشه !!!! در صورتی که نه در 1400 سال پیش بلکه بیش از 2500 سال پیش در آثار تخت جمشید میبینیم که بشریت صاحب لباس بوده و اتفاقا پوشیده تر از بشر امروزی زندگی میکرده چه رسد به 1000 سال بعد از آن در قبایل عربی که حتی قبل از اسلام مردان و زنانشان لباس سراسری می پوشیدند چه رسد به پس از اسلام . ایشون به حدی وقیحانه و مطمئن صحبت میکنه که حتی آیات مستقیم و شفاف قرآن در خصوص نوع پوشش رو ندیده میگیره و میگه آنچه هست صرفا تفسیر های مختلف از آیاته !!!! در صورتی که لغت شناسان و مترجمین قرآن با ریشه یابی دقیق لغات در خصوص مفاهیم آیات مرتبط با حجاب کاملا اتفاق نظر دارند و هیچکدام از آیات قرآن کوچکترین مستندی برای عدم تکلیف پوشش برای بانوان ارائه نداده اند مگر در موارد خاص و استثناء که شرایطش نیز مشخص شده . اشکالات ایشون در بیاناتشون انقدر زیاد و فاحش هست که دود از سر هر محقق منصفی بلند میکنه و بسیار عجیبه کسی که مدرک دکترا داره و مدعی تحقیق هست بدون غرض و مرض چنین مواردی رو اظهار کنه .

آموزش آسان و رایگان

7 ماه پیش
مسلمان هم که نباشی باید به قانون یک کشور احترام بذاری همانطوری که به قانون راهنمائی و رانندگی که اجباری هم هست باید احترام بذاری در هر کشوری هم باشی فرقی نداره پس چرا برای قانون های اجباری دیگر اعتراض نداری حجاب ربطی به اسلام و قرآن نداره ایرانی ها از اول هم حجاب داشتن . کدوم زن اجازه میده شوهرش به زن های دیگر نگاه کنه و دوسش داشته باشه قطعا هیچ خانومی پس زن حق نداره از مردهای دیگر دل ببره و امنیت فکری جامعه رو تخریب کنه . تو خونه هزاران فحش هم بدی کسی بهت کاری نداره ولی تو جامعه حق نداری فحش بدی . داستان حجاب هم همینه .الکی جوسازی نکنید .

Mohammad Reza.S

7 ماه پیش
آقای soheylllgh. همونجور که مردم برای کوتاه کردنِ موهاشون، پیش قصاب نمیرن، برای دینشون هم سراغ حرف شما نمیان. اگه قرار بود دین، اینجوری که شما ولنگ و واز نشونش دادید باشه، هیچوقت پیامبران در راه هدایت مردم تلاش نمیکردند، نمیجنگیدند، و کشته نمیشدند، و قطعه قطعه نمیشدند. امام حسین و بقیه‌ی اهلبیت هم حتماً اشتباه کردند که یک عمر مقابله کردند با دشمنانِ دین، برای هدایتِ مردم؟؟؟؟ دفعه‌ی بعد هروقت یه آیه دیدید، یه نگاهی به آیه‌های مشابه‌ش هم بندازید، شاید خدا جای دیگه گفته باشه که با دشمنان خدا رو به حال خودشون ول نکنید و باهاشون بجنگید و بکشید(۱۹۱بقره و...). خلاصه قبل از تفسیرِ خودت، ببین نظر معصومین و علمای دین که تمام عمرشون رو روی این آیات و روایات کار کردند و متخصص‌اند، چیه؟

Mohammad Reza.S

7 ماه پیش
خدمت کاربر u_3405622 که آیه‌ی معروف رو آوردند. منظور بنده واضح بود و اون این بود که عبادتِ خالی و بدونِ پشتوانه‌ی فهمی و ادراکی، پشیزی ارزش نداره. هرچی فهم و درک بالاتر بره، عبادت، عبادت‌تر میشه. این جملاتی که گفتم، از خودم نبود، مضمون روایاتِ فراوانیه که از اهلبیت، که اصلی‌ترین مفسّرِ منظورِ آیاتِ قرآن بودند، داریم. فقط یه روایت رو میارم از آقا امام حسین. بقیه‌ی روایات رو میتونید در کتابهای مثل ابتدای کتاب اصول‌کافی (که بابی رو اختصاص دادند برای روایاتی که در اهمیت فهم و علم وارد شده) پیدا کنید. خَرَجَ الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ ع عَلَى أَصْحَابِهِ فَقَالَ: أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ اللَّهَ جَلَّ ذِكْرُهُ مَا خَلَقَ الْعِبَادَ إِلَّا لِيَعْرِفُوهُ فَإِذَا عَرَفُوهُ عَبَدُوهُ فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَةِ مَنْ سِوَاهُ. ///// امام حسین ع بر اصحابشان وارد شدند و فرمودند: ای مردم! قطعا خداوند – جل ذکره – بندگان را نیافرید مگر برای اینکه او را بشناسند؛ پس هنگامی که او را شناختند، او را می‌پرستند؛ و هنگامی که او را پرستیدند، با پرستش او از بندگی غیر او احساس بی‌نیازی می‌کنند.

ایران

8 ماه پیش
مردم زاگرس و بین النهرین از 5000سال پیش حجاب و پوشش داشتن. چرا حجاب رو فقط به پای دین میذارین. ادیان هم خیلی از ارزش های انسانی رو گرفتن و روی اونها مانور دادن. از همه موافقان و مخالفان دین و حجاب و آزادی جنسی خواهش میکنم احساسی حرف نزنن. فرادینی و فرا ضددینی فکر کنن.

soheylllgh

8 ماه پیش
قابل توجه دوستان اجبار کننده . اساس زورگویی در اسلام حرام است و به واسطه اصل حق الناس صراحتا آتش دوزخ استقبال کننده ی قُدوم نامبارک شماست. اینم سند صحت این ادعا. موفق باشید لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ
نمایش بیشتر دیدگاه ها
pixel