محدودیت های درک بشری

1,887
سیاره اشتباهی 802 دنبال‌ کننده
1,887 بازدید
اشتراک گذاری
بحث و گفتگویی دربارۀ این که چرا ریاضیات در توصیف جهان هستی ،به این اندازه قدرتمند است.سؤالی که هنوز بحثهای مربوط به آن به سرانجام نرسیده است.اینجا نظرات چند فیلسوف،فیزیکدان و ریاضیدان را شاهد هستیم که در بعضی موارد کاملاً متضاد هم هستند.

u_9322100

5 ماه پیش
ممنون

بتوچه

5 سال پیش
بله مسلما هرچیزی هزینه داره و برای دست یافتن به چیزایی که میخوای باید از چیزهایی هم بگذری، ولی داری این کار رو میکنی که بهرحال حالا یا بعدا، دیر یا زود، به چیزی که بیشتر میخوای یا به چیزهای بیشتری برسی. مثلا میری زحمت میکشی کلی زور میزنی وقت و انرژی میذاری استاد رزمی بشی که چی بشه؟ اون موقع که به سطح خوبی برسی اونوقت برتری و لذت و رضایت درونی شروع میشه، و هرچی بیشتر پیشرفت کنی بیشتر و بیشتر میشه، ولی اولاش که آدم پیشرفت زیادی نداره بیشتر سختی هست بدون لذت چندانی، و برای طی کردن این مسیر سخت و طولانی آدم باید انگیزه و هدفهای قوی داشته باشه و آدم اون کار باشه. منم دنبال علم رفتم بخاطر این برتری و لذت نهایی. یه زمانی فقط علاقهء سطحی و تفنن و علافی بود، که خیلی سطحی و اشتباه بود، بعدا فهمیدم که جهان واقعی خیلی جدی تر و عمیق تر از این حرفهاست و باید هدف و برنامهء هوشمندانه و بسیار جدی تری داشت.
سیاره اشتباهی آره..یه مطالعه هایی شده در مورد "ده هزار ساعت" .....همین الآنش هم اگر به طور متمرکز ده هزار ساعت روی یک رشته تمرکز کنی، تبدیل به متخصص در سطح جهانی در اون رشته میشی.

بتوچه

5 سال پیش
ولی بعدش زمانیکه قدرتت زیاد شد واقعا به جایی رسیدی نخبه شدی، اونوقت وقت عشق و حالت میشه و این بحثها مثل تفریحه لذت داره ولی چیز زیادی نیست در مقابل کل قضیه و موارد متعددی که عشق و حال میکنی. مثلا من هرجا رفتم کار کردم کسی به گرد پام نمیرسیده همه مجبور شدن قدرم رو بدونن بهم احترام بذارن، کسی سر از کارم درنمیاره، اختیارات کامل بهم میدن، عزت احترام همه چیز. چون برتر از دیگران هستم. این برتری واست امتیاز بسیار بزرگی در بیشتر زندگی میشه. کارهات رو هم مسلما راحتتر سریعتر انجام میدی کاری که دیگران روش کلی وقت و انرژی صرف میکنن اذیت میشن خسته میشن تو خیلی راحتتر سریعتر انجام میدی تازه با لذت از قدرت و تسلطی که داری و هوشمندی و نبوغی که بکار میبری. نسبت به دیگران کمتر کار سخت میکنی کمتر فشار بهت میاد؛ این حداقلشه.

بتوچه

5 سال پیش
درسته یادگیری علم برای کسانی که علاقمند باشن لذت داره، من خودم علم خوره ام، سایت/وبلاگم رو نگاه کنید. اما در علم خیلی چیزها، بخشها، مسیرهای حیاتی، و لوازمی هست که واقعا خشک و سخت هستن و صرف علاقمند بودن و تفننی دنبال علم رفتن طبق تجربهء بنده اونقدری انگیزه و قدرت نداره جواب نمیده در این زمینه که آدم به خودش زحمت بده این چیزا رو یاد بگیره. بنابراین باید هدفهای عمیق تر و جدی تری داشت. مثلا من هیچوقت به زبان انگلیسی و ریاضی علاقه نداشتم، ولی بعدا دیدم اگر بخوام توی رشتهء خودم و کلا بیشتر رشته های علمی پخی بشم مجبورم یاد بگیرم، و الان زبان و ریاضی رو با اشتیاق میخونم ولی نه بخاطر خودشون بلکه بخاطر قدرت و کاربردشون در چیزهای دیگری که علاقه دارم. حتی توی رشتهء خودم (کامپیوتر و برنامه نویسی) هم چیزهای خیلی خشک و حجیم و پیچیده ای وجود دارن که معدود بنی بشرهایی رغبت میکنن بخونن دنبالش برن.
سیاره اشتباهی دیدم وبلاگتو....خیلی عالیه سطحش بالاست.

بتوچه

5 سال پیش
دوست عزیز شرایط دورهء نیوتون کجا و الان کجا! الان هر کس اینطور نخبه بشه اونم توی کشورهای قدرتمند غربی مثل آمریکا، اند عشق و حال رو میکنه. همه امکانات، عزت احترام، شهرت، محبوبیت، کار دلخواه و لذت بخش و خلاصه تقریبا هرچی چنین فردی نیاز داره دلش میخواد زیر دستشه بدون زحمتی جز اینکه باید زحمت کشیده باشه نخبه شده باشه.
سیاره اشتباهی ولی به نظر من میاد اینها ، از این چیزهایی که گفتی دست کشیدند تا به این مرحله رسیدند! ظاهراً لذت درک، قدرت بیشتری داره تا خوشگذرانی کردن، نمی دونم والّا...به قول خودت زحمت اولیه سرآمد شدن کلید اصلیه.

بتوچه

5 سال پیش
منم جای اینا بودم آدم موفق و مشهوری بودم نوننم هم کم و کسر نداشت همینطوری خوش اخلاق میشدم دیگه زیاد به جدیت اهمیت نمیدادم. بهرحال هم اینطور بحثها درمقابل پیچیدگی و دشواری یادگیری خود علم مثل تفریحه.
سیاره اشتباهی به فرد ربط داره....مثلاً نیوتن تا آخر عمرش همون آدم بداخلاقی که بود باقی موند!!

بتوچه

5 سال پیش
اینا خیلی قشنگ و ظاهرا بالبداهه صحبت میکنن. فکر میکنم بخاطر نخبه بودنشونه.
سیاره اشتباهی نکته مهمش اینه که خودشون، بحث خودشون رو جدّی نمی گیرند!

علی جی

6 سال پیش
thanks A lot!

mohammad

6 سال پیش
بسیار عالی بسیار ممنون
سیاره اشتباهی لطف دارید...
pixel