ریشه وضعیت بد اقتصاد ایران در چیست؟

3,680
علیرضا کلاهی عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با بازار ضمن انتقاد از ضعف در مدیریت درآمدهای نفتی کشور گفت: وضع اقتصادی ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست که در چه حالتی قرار گرفته است. شاید اینگونه باید تحلیل کنیم که چرا در این وضعیت قرار گرفته ایم. ریشه مشکلات را اگر بخواهیم بررسی کنیم باید گفت که نمی توان منکر تصمیمات اشتباه در چند سال گذشته بود. ریشه بسیاری از مشکلات سوء مدیریت و عدم استفاده مناسب از درآمدهای افسانه ای بود. در مقطعی که شرایط بازار نفت فرصت خوبی را در اختیار کشور گذاشت که به درآمدهای بسیار بالا دست یابیم و بوسیله آن بسیاری از مشکلات و عقب ماندگی ها را جبران کنیم، عملا اقدام به دوپینگ نفتی کردیم و این منابع را بدون حساب و کتاب وارد اقتصاد کردیم و موجبات تورم بالا را فراهم کرد.

SMAH1

1 ماه پیش
استاد! آدرس غلط ندید لطفا. با کلیت حرف موافقم ولی مشکل اصلی دو چیز است 1)‌بانک 2) عدم شفافیت حالا شما هر شاخصی را بخواهید با قانون حل کنید این دو مشکل جلویش را خواهد گرفت و باز هم باید بدوید.

محمد

1 ماه پیش
احسنت

yaghooti1355

1 ماه پیش
ایشان هم از سقف شروع به آسیب شناسی کردند ، ریشه در ام الفساد یا همان بودجه است ، هیچ کس حاضر نیست از سفره بودجه عقب بکشد ، هیچ دولتی هم جرات و دلِ بریدن ارقام بودجه و کوچک کردن خود را ندارد ، لذا مجبور به چاپ پول و تامین آن خواهد بود ، همه به فکر پُست و بستن بار خود هستند ، نفر اول مملکت باید تصمیم قطعی را بگیرد و یک بار برای همیشه این بساط را جمع کند ، بودجه که کوچک و کارا شود به تدریج تورم ، نرخ ارز ، چاپ پول ، بانکها و تولید خود به خود اصلاح خواهند شد، البته این فقط یک موتور هواپیمای توسعه است ، موتور دوم شیوه حکمرانی و توزیع قدرت و موتور سوم فرهنگ و موتور چهارم سیاست خارجی نیز باید اصلاح و روشن شوند وگرنه هواپیمای توسعه از جایش تکان نخواهد خورد و اصلاحات اقتصادی بی فایده است و به جای اولش باز خواهد گشت ،،
pixel