در حال بارگذاری
پخش خودکار بعدی:
؟
با فعال بودن پخش خودکار، در صورتی که سایت را رها نکرده باشید، پس از پایان نمایش، ویدیو بعدی پخش می‌شود.

فردوسی کرد زبان - فاتحان میمک

2,544
کلیپ زیر قسمتی از اشعار حماسی استاد امیدی "فردوسی کرد زبان" در وصف رشادت غیور مردان و "فاتحان میمک" است. بلوار ورودی شهر ایلام به میدانی میرسد که به یاد آن دلیر مردان فاتحان میمک نامگذاری شده است (بلوار یاد شده به نام بلوار استاد ولی محمد امیدی نامگذاری شده است)
3 سال پیش
هنری
دیدگاه‌ها
  1. 3 سال پیش
    به طور خلاصه : شاه اسماعیل که سلسله نو پای شیعه مذهب صفویه را تأسیس کرده بود با بسیج سپاه عظیمی از عشایر سراسر ایران موفق شد امپراتوری بزرگ عثمانی را که آن زمان سلطان سلیم یکم پادشاهی اش را به عهده داشت و مرکز حکومت اهل سنت بود را از سرزمین های ایران بیرون براند (امپراتوری عثمانی بزرگ ترین قدرت نظامی جهان در آن روزگار بود). این پیروزی ها به وسیله شاه مقتدر صفوی یعنی شاه عباس اول تکرار شدند. اقتدار ایران بر عثمانی در زمان نادرشاه افشار به اوج خود رسید، در زمان نادرشاه کبیر عهدنامه قصرشیرین میان دولت ایران و عثمانی به امضا رسید که بعدها بر مبنای همان پیمان، مرزهای میان کشورهای ایران ، ترکیه و عراق مشخص گردید.
  2. 3 سال پیش
    یکی از قبایلی که همواره جنگ آورانش در ارتش سلسله های شیعه مذهب حضورداشته اند و پادشاهانی چون شاه اسماعیل ، شاه عباس و نادرشاه را در نبردهایشان همراهی و حمایت کردند عشایر غیور ایل خزل بوده اند. به پاس رشادت هایشان در جنگ با دولت عثمانی ، منطقه مرزی میمک ( این منطقه به عنوان قشلاق مورداستفاده قرار می گرفته است) و قسمت های از قصر شیرین به آن ها اهدا شد، همچنین به پاس همراهی و دلاوری شان در نبرد نادرشاه (پادشاه کردزبان با گویش کرمانجی) که به فتح هند انجامید قسمت هایی از زمین های اطراف نهاوند همدان به آن ها واگذار شد .
  3. 3 سال پیش
    در اوایل جنگ تحمیلی، قسمت هایی از خاک کشور به اشغال نیروهای عراقی درآمد اما رئیس جمهور وقت (بنی صدر) در مواجهه با ارتش بعث تعلل می کرد تا اینکه مردم غیور ایل خزل که از اشغال سرزمین مادری شان به خروش آمده بودند با همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران توانستند اولین درگیری میان دولت بعث و جمهوری اسلامی را به پیروزی برساند و دژخیمان بعثی را خاک مقدس میهن بیرون برانند . این پیروزی موجی از غرور و خودباوری را در کشور به وجود آورد (آیت الله خامنه ای به منطقه سفر کردند و بعد از آن سفر در مجلس از غیرت و رشادت نیروهای مردمی سخنرانی ایراد کردند).