در حال بارگذاری
هوافضای جوان ویدیو‌های آموزشی
بازگشت به کانال

ویدیوهای آموزشی

 • آزمایش رفتار سیال نیوتونی و غیر نیوتونی

  17 بازدید

  این ویدیو رفتار سیال نیوتونی و غیر نیوتونی را در شرایط مختلف به نمایش در آورده است. با دیدن این ویدیو، می توان رفتار این دو سیال را با همدیگر مقایسه کرد و تفاوت های آنها را بهتر بشناسیم. در این ویدیو، واکنش آب و اوبلیک (نوعی سیال غیر نیوتونی) را در شرایط مختلفی همچون اثر نیروی جاذبه، اثر میز لرزان، نحوه ی غرق شدن جسم جامد، اعمال ضربه و شلیک گلوله را نشان داده است.

 • گل جادویی

  25 بازدید

  این سیال از ترکیب سیب زمینی و آب تونیک بدست می آید و ویژگی های فیزیکی عجیبی دارد. با اعمال نیرو به این سیال، مانند خمیر و جسم جامد رفتار می کند، اما با حذف نیروها شکل سیال مانند خود را نشان می دهد. در ویدیوی زیر، نحوه ی ساخت و رفتار این سیال را می توان دید. این ویدیو را می توان به عنوان یک پروژه ی علمی خانگی انجام داد و از فرایند ساخت آن لذت برد.

 • قانون بقای تکانه ی زاویه ای

  44 بازدید

  اکثر اسکی بازان نمایشی و یا ورزشکاران در ورزش شیرجه زنی از قوانین فیزیکی برای ایجاد حرکات نمایشی استفاده می کنند. مقدار کل تکانه ی زاویه ای ورزشکار تقریبا ثابت است اما با جمع کردن و باز کردن اجزای بدن خود مانند دستان و پاها، مقدار فاصله ی جرم بدن خود از محور چرخش را کم و زیاد می کنند و بدین صورت حرکات دورانی با دور های مختلف را به نمایش می گذارند. با دیدن این ویدیو، این پدیده را می توان بهتر درک ک

 • قانون بقای انرژی

  72 بازدید

  این ویدیو کلاس درسی را نشان می دهد که پروفسور در آن سعی بر توضیح قانون بقای انرژی به صورت عملی را دارد. در این آزمایش، با توجه به این که انرژی در یک سیستم ایجاد نمی شود (و یا از بین نمی رود)، پروفسور توپ سنگین پاندول را نزدیک به صورت خود با سرعت اولیه ی صفر رها می کند و به هنگام بازگشت مطمئن است که توپ از حالت اولیه خود عبور نمی کند و خطری او را تهدید نمی کند.

 • لزجت سیال

  111 بازدید

  هرچه مقدار لزجت بیشتر باشد، مایع میل کمتری به حرکت و به جریان افتادن دارد. در این ویدیو، مایع سمت راست لزجت بیشتری دارد.

 • نحوه ی عملکرد لوله پیتوت در هواپیما

  1,143 بازدید

  این ویدیو، به بررسی نحوه عملکرد لوله پیتوت در هواپیما پرداخته است. لوله پیتوت با اندازه گیری مقدار اختلاف فشار استاتیک و فشار دینامیک، سرعت هواپیما را نشان می دهد.

 • آشکار سازی لایه مرزی

  269 بازدید

  در این ویدیو، حرکت یونیفورم سیال (خطوط سفید یک دست) و لایه مرزی (خط خمیده ی سفید نزدیک به صفحه ی وسط تصویر) قابل مشاهده است. خطوط سفید، حباب های هیدروژنی هستند که برای آشکار سازی سیال ایجاد شده اند. درون لایه مرزی، نزدیک به صفحه ی تخت سرعت سیال تقریبا صفر است و هرچه از صفحه دور تر می شویم، سرعت سیال به جریان بالادست (جریان یونیفورم) نزدیک تر می شود. لایه مرزی سرعت از سطح صفحه ی تخت شروع می شود

 • تونل باد

  269 بازدید

  تونل باد انواع مختلفی دارد. بسته به کاربرد، اندازه و تفاوت های دیگر، تونل های باد را دسته بندی می کنند. تونل باد ها از سایز یک میز مطالعه گرفته تا اندازه ی زمین فوتبال میتواند متنوع باشد. تونل باد می تواند بسته و یا باز باشد، به طوری که هوای عبوری درون یک چرخه به حرکت در آید و یا از یک بخش وارد تونل شود و از بخش دیگر از تونل خارج گردد. معمولا این مشخصات از تونل باد بسته به کاربرد و استفاده ی تونل

 • معرفی بازی Free Flight Sim

  133 بازدید

  در این ویدیو، بخش هایی از بازی هوافضایی Free Flight Sim را می توان دید.

 • ساخت هواپیما از بطری آب

  2,104 بازدید

  بطری پلاستیکی آب را، به دلیل سبکی و راحت بودن کار با آن می شود، در ساخت وسایل زیادی به کار برد. با استفاده از یک بطری آب نیم لیتری، مقداری کارتون، یک پروانه و یک موتور الکتریکی برقی کوچک می توان یک هواپیمای تزیینی زیبا را ساخت. نحوه ی ساختن این هواپیما مقداری وقت گیر است اما برای افرادی که به ساختن وسایل تزیینی علاقمند هستند سرگرمی مناسبی است.

 • فرودگاه مینیاتوری

  542 بازدید

  این فرودگاه قسمتی از پروژه بزرگتر ساخت شهر مینیاتوری هامبورگ می باشد. این شهر به دست Frederik Braunساخته شده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت هوافضا جوان مراجعه فرمایید.

 • گلایدر دو حلقه ی

  635 بازدید

  برای ساخت این وسیله، مانند تصویر نشان داده شده در ویدیو، از 2 نوار کاغذی استفاده شده که اندازه ی این نوار ها با همدیگر فرق می کند. سپس با نوار چسپ این نوار های کاغذی را به دو حلقه با اندازه های مختلف شکل داده و سپس آنها را به دو انتهای یک رشته ی ماکارونی بچسپانید. در ویدیو گفته از شاخه ی نازک درخت استفاده کنید اما برای اسیب نرساندن به طبیعت ومنظم تر شدن کار از رشتهی ماکارونی برای ساخت استفاده کنید

 • بالگرد CAIC Z-10

  352 بازدید

 • Sikorsky S47 اولین هلیکوپتر تاریخ

  578 بازدید

  در این ویدیو، لحظه هایی از فرود و برخواست هلیکوپتر S-47 و همچنین بخش هایی از آزمایشات آیرودینامیکی که برای طراحی این هلیکوپتر انجام شد به نمایش در آمده است.

 • پرواز هلیکوپتر Eurocopter X3

  1,793 بازدید

  Eurocopter X3 هلیکوپتر آزمایشی سرعت بالا از نوع هلیکوپتر ترکیبی، Compound Helicopter می باشد. این هلیکوپتر ساخت شرکت ایرباس هلیکوپتر، Airbus Helicopter می باشد.

 • لحظه ی جدا شدن کپسول فرار خدمه ی هواپیمای F-111

  545 بازدید

  این ویدیوی آزمایش کپسول فرار خدمه ی هواپیمای F-111 می باشد. کپسول فرار خدمه بخش یک پارچه ای از هواپیما می باشد که عملا کل کابین خلبان و تمامی خدمه در آن جا میگیرند. و به هنگام مواقع اضطراری خدمه به همراه این بخش از هواپیما جدا می شود. این کپسول برای امنیت بیشتر خدمه به هنگام Eject کردن در شرایط سخت مانند سرعت بالای صوت و یا ارتفاعات بالا می باشد.

 • پرواز F-111

  271 بازدید

  F-111 هواپیمای عملیات تاکتیکی نظامی سوپر سونیک با رنج متوسط می باشد. مدل های مختلف این هواپیما می تواند نقش های مختلفی مانند بمب افکن استراتژیکی هسته ای، هواپیمای شناسایی و همچنین هواپیمای جنگی-الکترونیکی را داشته باشد.

 • جت من

  222 بازدید

  مهندسان هوافضا به کمک علم و دانش و جسارت خلبان سوئدیYves Rossy، توانسته اند وسیله ای بسازند که با آن انسان بتواند آزادانه در آسمان پرواز کند. در این ویدیو اولین پرواز رسمی این وسیله را میبینیم

 • مجموعه حوادث هواپیماهای رادیو کنترل

  1,579 بازدید

  دیدن پرواز هواپیماهای رادیو کنترل لذت بخش است. اما تصاویر سقوط این هواپیما ها چون آسیب جانی در پی ندارد پر هیجان است. این ویدیو، مجموعه ای از حوادث هواپیماهای رادیو کنترل در حین پرواز را نشان می دهد.

 • پرواز نزدیک سطح زمین

  319 بازدید

  هواپیماها معمولا برای پرواز در ارتفاع کم ساخته نشده اند. ارتفاع کم ایمنی پرواز را به خطر می اندازد. اما به دلایل مختلف مانند مانور های هوایی، نمایش هوایی و یا ماموریت خاص پرواز، خلبان خطر پرواز در ارتفاع کم را می پذیرد. این ویدیو، تصاویر جذابی از پرواز هواپیماهای مختلف در نزدیکی سطح زمین را نشان می دهد.

 • پرواز هواپیمای مدل توربینی RC

  1,327 بازدید

  در این ویدیو، تصاویری از پرواز بسیار دیدنی هواپیمای مدل Lockheed SR-71 Blackbird کنترل از راه دور را مشاهده می کنیم. موتور توربینی این هواپیمای مدل RC یک شکل خاصی به نحوه ی پرواز این پرنده داده است که جذابیت این پرواز را دو چندان کرده است.

 • فرود به همراه باد جانبی

  350 بازدید

  این ویدیو مجموعه ای از فرود هواپیما های مسافربری را در حضور باد جانبی نشان می دهد. خوشبختانه همه ی این فرود ها موفقیت امیز بوده اند و سانحه ای را در پی نداشته اند. اما این تصاویر نشان میدهد که باد جانبی هنگام فرود چقدر می تواند خطر آفرین باشد.

 • چهار هواپیمای برتر آب نشین

  299 بازدید

  این هواپیما ها برای حمل و نقل در جزایر کوچکی تعبیه شده است که استفاده از آب به عنوان محل فرود و برخواست به صرفه تر است. همچنین از این هواپیما برای پاشیدن آب برای خاموش کردن آتش در جنگل ها و مزارع کاربرد دارد.

 • فرود موفق هواپیما با چرخ نیمه باز

  917 بازدید

  در این ویدیو، لحظه فرود یک هواپیمای مسافربری را مشاهده میکنیم که چرخ جلویی هواپیما به صورت عمود بر حالت عادی باز شده است و میبینیم که خلبان چگونه با این مشکل برخورد کرده است.

 • چرا نمیتوان مگس را گرفت؟

  112 بازدید

  در این ویدیو، حرکت آهسته پرواز مگس به هنگام احساس خطر را می توان دید. همچنین توضیحاتی راجع به این فرایند در ویدیو داده شده است.

 • ربات پرنده

  165 بازدید

  در این ویدیو، ساخت نمونه ای موفق از ربات پرنده را میبینیم که این پرنده ها توانسته اند به خوبی رفتار جانوران مشابه خود را تقلید کنند. در ویدیو، سازنده این ربات ها توضیح می دهد که کلیه اجزای سنجاقک ابتدا در کامپیوتر طراحی و سپس با پرینتر سه بعدی پرینت شده است.

 • خطوط زیر بال هواپیما های مسافربری

  624 بازدید

  در این ویدیو، کاربرد های خطوط زیر بال هواپیماهای مسافر بری را توضیح می دهد.

 • تراست معکوس

  578 بازدید

  در مواقعی که اصطکاک باند فرود کم باشد، مانند روز های بارانی، هواپیما های مسافربری مجبور به استفاده از ساز و کارهایی برای کاهش سرعت هواپیما در باند فرود می شوند. تراست معکوس روشی است که در آن جریان هوای عبوری در موتور از اطراف بدنه موتور خارج می شود و اینگونه نیروی پیشران موتور بسیار کاهش می یابد و سرعت هواپیما کم می شود.

 • دفع سوخت هواپیمای نظامی

  251 بازدید

  در این ویدیو دفع و شعله ور شدن سوخت هواپیمای نظامی F111 را می توان دید. این امر در مانور ها و مواقعی که وزن هواپیما از حد مجاز برای فرود بیشتر است انجام می شود.

 • دفع سوخت هواپیمای تجاری

  206 بازدید

  قبل از فرود، در مواقعی که وزن هواپیما برای فرود از حد مجاز بیشتر است، خلبان شیر تخلیه سوخت در هوا را باز میکند تا وزن هواپیما به اندازه ی مجاز فرود برسد.