در حال بارگذاری
هوافضای جوان ویدیو‌های آموزشی
بازگشت به کانال

ویدیوهای آموزشی

 • اختلاط ریزسیال

  50 بازدید

  به دلیل آرام بودن جریان و پایین بودن عدد رینولدز، مخلوط شدن ریز سیالات مقداری متفاوت است. برای مخلوط کردن دو ریزسیال درون هم از روش تبدیل نانوا یا Baker’s Transformation استفاده می شود. طبق این روش، سیال باید چندین بار در راستای طولی ادامه داده شود و سپس روی هم گذاشته شود. این امر شبیه همزدن خمیر برای بدست آوردن ترکیبی یکدست می باشد برای مطالب مشابه، لطفا به سایت هوافضای جوان مراجعه فرمایید...

 • انتشار جوهر در آب

  30 بازدید

  این ویدیو، منتشر شدن جوهر در سیال را در دو حالت سیال ساکن و جریان آشفته نشان می دهد. برای مطالب مشابه، لطفا به سایت هوافضای جوان مراجعه فرمایید...

 • میکروفلوید، ریزسیال

  20 بازدید

  تصاویری از چند مسیر سیال که در ابزار میکروفلوید ساخته شده و به وسیله ی اختلاف فشار کنترل شده است. برای اطلاعات بیشتر درباره ی این موضوع، لطفا به سایت هوافضای جوان مراجعه فرمایید...

 • نانوفلوید مغناطیسی

  31 بازدید

  در ویدیوی بالا، تصاویری از نانوفلوید با ویژگی مغناطیسی را نشان می دهد. این ویدیو بخشی از یک پروژه ی تحقیقاتی بر روی نانوفلوید در دانشگاه استونی بروک است. برای دیدن مطالب هوافضایی لطفا به سایت هوافضای جوان مراجعه بفرمایید.

 • فرار سوپرفلوید از مخزن در باز

  22 بازدید

  اگر سوپرفلوید در یک مخزن در باز قرار داشته باشد، سیال از دیواره ی مخزن بالا می رود و از آن عبور می کند. با گذر زمان این کار را ادامه می دهد تا وقتی که ظرف از سوپرفلوید خالی شود. ویدیوی حاظر این فرایند را به خوبی نشان داده است.

 • اثر فواره، سوپرفلوید

  25 بازدید

  ویدیوی بالا تصویر آهسته ای از اثر فواره در سوپرفلوید هلیوم 4 می باشد. این فواره به دلیل دو ویژگی خاص از سوپرفلویدها ایجاد شده است. توانایی عبور از لوله های بسیار نازک و توانایی جریان یافتن به دلیل وجود گرادیان حرارت (یا اثر ترمومکانیک). این ویدیو در سال 2007 در آزمایشگاه Taborek در دانشگاه ایرواین کالیفرنیا گرفته شده است. برای مطالب مرتبط به سایت هوافضای جوان مراجعه فرمایید

 • پروژه ی پهباد باربری بوئینگ

  121 بازدید

  بوئینگ برنامه ی ساخت پهبادهای باربری خودران و توسعه ی تکنولوژی های جدید مرتبط با آنها را همگام با سایر شرکت ها به طور جدی پیگیری می کند. این ویدیو مربوط به تست پروتوتایپ پهباد باربری بوئینگ می باشد.

 • ساخت قطعه ی بوئینگ 777x با پرینتر سه بعدی

  103 بازدید

  در این ویدیو ساخت یک قطعه ی بزرگ از هواپیمای 777X را با پرینتر سه بعدی نشان می دهد. این فرایند 30 ساعت به طول انجامیده. به زودی در سایت هوافضای جوان به معرفی این محصول می پردازیم...

 • هواپیمای Boeing 777X

  90 بازدید

  تصاویری از تولید هواپیمای بوینگ 777 ایکس، به زودی در سایت هوافضای جوان به معرفی این محصول از شرکت بوینگ میپردازیم...

 • موشک Bulava

  403 بازدید

  این تصاویر مربوط به پرتاب موشک Bulava از زیر دریایی Yuri Dolgoruky است. این زیردریایی از کلاس زیردریایی Borei با قابلیت حمل موشک بالستیک اتمی ساخت روسیه می باشد که منحصرا در اختیار نیروی دریایی روسیه است. هزینه ی ساخت آن 433 میلیون دلار است. طول و عرض این زیردریایی به ترتیب 170 متر و 13 و نیم متر و سرعت آن 46 کیلومتر بر ساعت است. سوخت حرکت این زیردریایی راکتور هسته ای می باشد. لطفا برای دیدن مطالب بیشتر به سایت هوافضای جوان مراجعه فرمایید.

 • خط مونتاژ ایرباس A-320 سفارش ایران ایر

  73 بازدید

  خط مونتاژ نهایی ایرباس سری A-320 سفارش ایران ایر.

 • محموله های فضایی ایرباس- Bartolomeo

  55 بازدید

  ویدیویی از محل میزبان بار گزاری محموله های ایرباس در پایگاه بین المللی فضایی، ISS این پایگاه فضایی قصد دارد که با در اختیار گذاشتن امکانات خود در مدار کم ارتفاع زمینی، سرویس های پذیرش محموله های بزرگ فضایی را در اختیار شرکت های خصوصی و دولتی انجام دهد. زمینه های فعالیت این شرکت ها شامل مشاهدات زمینی، رباتیک، علوم مواد، و ستاره شناسی می باشد. این یک پروژه ی تجاری ایرباس می باشد و پیش بینی می شود تا نیمه ی سال 2019 این محل فعالیت های خود را شروع کند.

 • پروژه ی گلایدر پرلان

  55 بازدید

  پرلان پروژه ی با هدف بدون سود دهی مالی ساخت هواپیمای گلایدر است که به تازگی با پرواز در لایه ی استراتوسفر، ارتفاع 65 هزار متر از سطح دریا، رکورد بیشترین ارتفاع گلاید کردن را شکست. این گلایدر با حمایت شرکت ایرباس ساخته شده است. این گلایدر به گونه ای طراحی شده است که فشار داخل کابین آن تنظیم شده و در ارتفاع های بسیار بلند خلبان نیازمند پوشیدن لباس فضانوردی نباشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت هوافضای جوان مراجعه شود...

 • هنر نمایی بالگرد H-160 ایرباس

  44 بازدید

  تصاویر زیبایی از پرواز هلیکوپتر ساخت شرکت ایرباس

 • یوروفایتر

  59 بازدید

  یوروفایتر پیشرفته ترین نسل هواپیمای جنگنده ی چند منظوره موجود در دنیا و با قابلیت تغییر ماموریت می باشد. این هواپیما به قدری پیچیده می باشد که بدون کمک کامپیوتر خلبان توانایی به پرواز در آوردن آن را ندارد. این هواپیما در حالت عادی می تواند دو تا سه ساعت را بدون سوخت گیری پرواز کند. تا الان تعداد 623 فروند از این هواپیما ساخته شده است که ارزش هر کدام حدود 140 میلیون دلار می باشد. این هواپیما محصول مشترک آلمان، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس می باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت هوافضای جوان مراجعه شود.

 • مرکز تله متری ایرباس

  66 بازدید

  این ویدیو مربوط به مرکز تله متری ایرباس واقع در شهر تولوس در فرانسه است. اینجا اصلی ترین مرکز جمع آوری و ارسال اطلاعات تست پرواز ایرباس می باشد. کلمه ی تله متری ریشه ی یونانی دارد و به معنای تله، از راه دور، و متری، اندازه گیری، می باشد. معمولا سیستم های پیچیده ای که کارکرد آنها نیازمند دریافت اطلاعات و راهنمایی از منبع خارجی می باشند، نیازمند مرکز تله متری هستند.

 • الماس شوک

  45 بازدید

  حلقه ها یا نواحی روشنی که در خروجی نازل موشک ها یا اگزوز موتورهای جت جلب توجه می کنند، الماس های شوک (shock diamonds) یا حلقه های ماخ نامیده می شوند. به بیان ساده، دلیل اصلی این پدیده جالب، بر هم کنش موج های شوک در اثر تفاوت فشار بین جریان گاز خروجی نازل با هوای اطراف می باشد. این تفاوت باعث فشرده شدن یا فرورفتگی جریان گاز به سمت داخل می شود و نواحی پرفشارتری را به وجود می آورد. ناحی پرفشارتر به دلیل تراکم بیشتر گازهای درخشان، درخشنده تر از نواحی کم فشارتر جریان خروجی نازل دیده می شود. برای اطلاعات بیشتر به

 • اسکی با نیروی پیشران

  98 بازدید

  استفاده از به روز ترین تکنولوژی های هوافضایی در ورزش های تفریجی مانند اسکی روی برف می تواند هیجان انگیز باشد. ایده ی استفاده از موتور جت برقی به عنوان نیروی پیشران در اسکی روی برف ذهن بسیاری از ورزشکاران در این زمینه را درگیر خود کرده است. اگر این وسیله به صورت تجاری وارد بازار شود، احتمالا طرفداران بسیاری خواهد داشت.

 • Airbus Debuts A220

  56 بازدید

 • تست ترمز چرخ های A380

  228 بازدید

  کاربرد ترمز چرخ ها استفاده در بخش تاکسی (مسیر آشیانه تا باند پرواز)، کاهش سرعت بعد از فرود و نشستن روی زمین و همچنین کاهش سرعت هواپیما در شرایط اضطراری برخواست ناموفق می باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت هوافضا جوان مراجعه فرمایید.

 • صندلی قابل پرتاب صفر-صفر

  249 بازدید

  این ویدیو، تصاویری از آزمایش اولین صندلی صفر-صفر ساخته شده را نشان می دهد.

 • فرایند ساخت موتور اوج

  1,599 بازدید

  در این ویدیو، بخش هایی از فرایند ساخت موتور اوج، بارگزاری شده روی جنگنده ی کوثر، به نمایش در آمده است. برای توضیحات بیشتر به سایت هوافضا جوان مراجعه شود.

 • تست موتور توربینی j85

  656 بازدید

  ویدیوی آزمایش Afterburner موتور توربینی J85 ساخت شرکت General Electric

 • آزمایش رفتار سیال نیوتونی و غیر نیوتونی

  357 بازدید

  این ویدیو رفتار سیال نیوتونی و غیر نیوتونی را در شرایط مختلف به نمایش در آورده است. با دیدن این ویدیو، می توان رفتار این دو سیال را با همدیگر مقایسه کرد و تفاوت های آنها را بهتر بشناسیم. در این ویدیو، واکنش آب و اوبلیک (نوعی سیال غیر نیوتونی) را در شرایط مختلفی همچون اثر نیروی جاذبه، اثر میز لرزان، نحوه ی غرق شدن جسم جامد، اعمال ضربه و شلیک گلوله را نشان داده است.

 • گل جادویی

  266 بازدید

  این سیال از ترکیب سیب زمینی و آب تونیک بدست می آید و ویژگی های فیزیکی عجیبی دارد. با اعمال نیرو به این سیال، مانند خمیر و جسم جامد رفتار می کند، اما با حذف نیروها شکل سیال مانند خود را نشان می دهد. در ویدیوی زیر، نحوه ی ساخت و رفتار این سیال را می توان دید. این ویدیو را می توان به عنوان یک پروژه ی علمی خانگی انجام داد و از فرایند ساخت آن لذت برد.

 • قانون بقای تکانه ی زاویه ای

  78 بازدید

  اکثر اسکی بازان نمایشی و یا ورزشکاران در ورزش شیرجه زنی از قوانین فیزیکی برای ایجاد حرکات نمایشی استفاده می کنند. مقدار کل تکانه ی زاویه ای ورزشکار تقریبا ثابت است اما با جمع کردن و باز کردن اجزای بدن خود مانند دستان و پاها، مقدار فاصله ی جرم بدن خود از محور چرخش را کم و زیاد می کنند و بدین صورت حرکات دورانی با دور های مختلف را به نمایش می گذارند. با دیدن این ویدیو، این پدیده را می توان بهتر درک ک

 • قانون بقای انرژی

  198 بازدید

  این ویدیو کلاس درسی را نشان می دهد که پروفسور در آن سعی بر توضیح قانون بقای انرژی به صورت عملی را دارد. در این آزمایش، با توجه به این که انرژی در یک سیستم ایجاد نمی شود (و یا از بین نمی رود)، پروفسور توپ سنگین پاندول را نزدیک به صورت خود با سرعت اولیه ی صفر رها می کند و به هنگام بازگشت مطمئن است که توپ از حالت اولیه خود عبور نمی کند و خطری او را تهدید نمی کند.

 • لزجت سیال

  215 بازدید

  هرچه مقدار لزجت بیشتر باشد، مایع میل کمتری به حرکت و به جریان افتادن دارد. در این ویدیو، مایع سمت راست لزجت بیشتری دارد.

 • نحوه ی عملکرد لوله پیتوت در هواپیما

  1,422 بازدید

  این ویدیو، به بررسی نحوه عملکرد لوله پیتوت در هواپیما پرداخته است. لوله پیتوت با اندازه گیری مقدار اختلاف فشار استاتیک و فشار دینامیک، سرعت هواپیما را نشان می دهد.

 • آشکار سازی لایه مرزی

  375 بازدید

  در این ویدیو، حرکت یونیفورم سیال (خطوط سفید یک دست) و لایه مرزی (خط خمیده ی سفید نزدیک به صفحه ی وسط تصویر) قابل مشاهده است. خطوط سفید، حباب های هیدروژنی هستند که برای آشکار سازی سیال ایجاد شده اند. درون لایه مرزی، نزدیک به صفحه ی تخت سرعت سیال تقریبا صفر است و هرچه از صفحه دور تر می شویم، سرعت سیال به جریان بالادست (جریان یونیفورم) نزدیک تر می شود. لایه مرزی سرعت از سطح صفحه ی تخت شروع می شود

 • تونل باد

  333 بازدید

  تونل باد انواع مختلفی دارد. بسته به کاربرد، اندازه و تفاوت های دیگر، تونل های باد را دسته بندی می کنند. تونل باد ها از سایز یک میز مطالعه گرفته تا اندازه ی زمین فوتبال میتواند متنوع باشد. تونل باد می تواند بسته و یا باز باشد، به طوری که هوای عبوری درون یک چرخه به حرکت در آید و یا از یک بخش وارد تونل شود و از بخش دیگر از تونل خارج گردد. معمولا این مشخصات از تونل باد بسته به کاربرد و استفاده ی تونل

 • معرفی بازی Free Flight Sim

  152 بازدید

  در این ویدیو، بخش هایی از بازی هوافضایی Free Flight Sim را می توان دید.