سرویس اشتراک ویدیوی آپارات از نگاه آمار و ارقام

۱۰سال پس از تاسیس اولین سایت اشتراک ویدیو ایران، امروز و در آستانه ‌سال ۱۳۹۹، آپارات به جایگاه تثبیت شده‌ای در بین کاربران بومی و غیربومی رسیده است. دهمین سال فعالیت آپارات با توسعه زیرساخت‌های فنی، توسعه تجربه کاربری، توسعه محصولات زیر مجموعه از جمله آپارات گیم، آپارات لایو و آپارات کودک همراه شد و اتفاق‌های ناگواری را هم مثل تحریم دامنه بین‌ا‌لمللی پشت سر گذاشت. تجربه روزهای پرفراز و نشیب سال ۹۸ و رشدی که متاثر از کاربران میلیونی آپارات در ابعاد مختلف این پلتفرم به وجود آمده است، زمینه‌ساز بررسی مهمترین اتفاق‌های سال ۹۸ و انتشار این گزارش آماری است. گزارشی که با هدف پاسخگویی به سوالات کاربران میلیونی آپارات و در اختیار گذاشتن اطلاعات فنی به متخصصان تکنولوژی تهیه شده است و اهداف پیشروی ما را هم به خوبی ترسیم می‌کند.

ما در تهیه این گزارش داده‌های فنی را مورد توجه قرار دادیم. برای پلتفرمی مثل آپارات تعداد کاربران و رشد بارگذاری ویدیو از سوی کاربران متغیرهای بسیار مهمی است. بررسی‌های ما نشان می‌دهد در سال ۹۸ به طور میانگین ۳۶ میلیون مخاطب ماهیانه منحصر به فرد آپارات را دنبال کرده‌اند. یعنی اگر آپارات کشور بود، به اندازه مراکش جمعیت داشت. همچنین کاربران آپارات بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه ویدیو در روز تماشا کرده‌اند و بیش از پنج میلیون و ۴۱۱ هزار دقیقه ویدیو در کانال‌های خود بارگذاری کرده‌اند.

تناسب زمان ویدیوها با درصد بازدید آنها یکی از مهترین سوالات کاربران آپارات است. همانطور که در اینفوگرافی می‌بینید بیشترین بازدید را ویدیوهایی با زمان ۱ تا ۳ دقیقه و بعد از آن ویدیوهایی با زمان کمتر از یک دقیقه به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بیشترین ترافیک آپارات را در سال ۹۸ به ترتیب کاربران اپراتور ایرانسل، همراه اول، مخابرات و شاتل رقم زده‌اند.

امسال آپارات گیم از سرویس اشتراکی‌اش رونمایی کرد و با توسعه تجربه کاربری توانست بیش از ۳۵۰۰ گیم استریمر را به این پلتفرم جذب کند. رفتار گیم استریمرها و بازی‌های محبوبشان بخش دیگری از اطلاعات این اینفوگرافی است.

همچنین رقابت بین کاربران اندروید و ای‌اواس، رقابت بین کاربران سامسونگ و آیفون و تفکیک کاربران بر اساس مرورگری که استفاده می‌کنند از آمارهای فنی دیگری است که انتشار آن در گزارش سال آپارات برای ما اهمیت دارد.

در پایان با اشاره به رتبه الکسا آپارات در جهان و رسیدن به جایگاه منحصر به فرد ۸۰ که تاکنون برای هیچ سایت ایرانی‌ رقم نخورده است، باید بگوییم که سال جدید را مصمم‌تر از همیشه برای پیشبرد اهداف‌مان آغاز خواهیم کرد و به حمایت شما کاربران بیش از پیش دلگرم و امیدوار خواهیم بود.